четвъртък, 15 октомври 2020 г.

Индиго (Indigo) (In)

 ИНДИГО (Indigo) (In)

 Индиго е автозомна доминираща мутация (не е свързана с пола) открита от Уендел Леви, която произвежда птици които са с пепеляво-червен цвят приличащи на по фенотип на син гълъб. Тази мутация засяга предимно зоните за разпространение и променят пигмента от типичните черни пръчки  на синия гълъб в ръждиво червен. Хомозиготното индиго In//In произвежда червено-ръждиво изражение на главата, шията и гърдите и така се получава този имитиращ ефект. Тук можем да определим границата като знаем, че при тази мутация (Ash-red) опашката и заднача част на гълъба остават стоманено сиво както е при синия гълъб, а не с измиващия ефект на който е белег имитиращия фенотип. По някога птиците са толкова близко по фенотип, че трябва да направиим аналитично кръстосване за да разберем с какъв генотип си имаме работа. Трябва да се знае, че индигото винаги ще има по-тъмна глава и шия, но за това трябва да имаме набито око и да знаем какво търсим. Индигото независимо дали на кафяви, сини или пепеляви гълъби ще имат измита опашка. 




ГЪЛЪБИ ТИП ИНДИГО, ИМИТИРАЩИ ПО ФЕНОТИП ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕНО


    Индигото най-добре се изразява фенотипно когато е на синя основа. Когато имаме тази мутация няои от птииците ще изглеждат червеникави, а други с метално сиво-черен цвят. При кафевите и пепеляво-червените гълъби не се изразява толкова добре. Дори при ash-red ефекта остава скрит, а на кафявото изглежда като пепеляво-червено с кафеникав оттенък.    

 Индиго произвежда метален сиво-черен цвят в комбинация с разпространение. Така нареченото "андалузко синьо" се ползва с голяма популярност сред средите на гълъбовъдите. Мутацията е с не пълно доминиране. Има данни, че този тип гълъби произхождат от Близкия изток, това си личи от фенотипа на птиците от този регион.


ГЪЛЪБИ ТИП АНДАЛУСИЯ


 Проблема при този тип е, че доста често се поучават птици с ръждив цвят върху щитовете на крилата, а това се смята за нежелателно. Червено-ръждивия цвят се превръща в проблем в комбинациите с разпространение. Индигото в Т- pattrens изглежда много бронзов в щита.  

 

 Фенотипа на хетерозиготния (In//+) и хомозиготния (In//In) тип индиго се различават както при гризъл.  


 Този тип се получава от сбора на няколко фактора, а именно от див тип (+), Разпространение (S) и хетерозиготни за индиго In//+. При гълъбите този цвят се среща само при хетерозиготните за доминиращия мутант, а именно в стоманено-сиво и черно синьо.  Ако съберем в чифт хомозиготен индиго и див тип ще получим всички андалуски сини.




 А в продължение на съешаване между поколението ще получим фенотипно съотношението  1 към 2 към 1 защото In//In е различно от In//+ и прави трети фенотип. Схемата е следната :


ЧИФТОСВАНЕ В СЛЕДВАЩОТО ПОКОЛЕНИЕ


 Можем да разгледаме също така възможностите които ни предлага всеки родител като гамети с всичките фактори

Първия тип ще носи разпространение (S)  и индиго (In)

Втори тип ще носи индиго (In) и див тип (неразпространение) (+)

Третия тип ще носи не индиго (+) и разпространение (S)

Четвъртия тип ще е не индиго (+) и не распространение (+)

 

 Индиго в комбинация с други мутации създава редица интересни и превликателни фенотипове които съблазняват гълъбовъдите. 


ТИПОВЕ ИНДИГО С ДРУГИ ФАКТОРИ


    От ляво на дясно разреден индиго с бар. в средата разреден индиго (андалусия) и в дясно избледнял опал индиго.


 

ТУК ЯСНО СИ ЛИЧИ "ИЗМИТАТА" ОПАШКА НА ИНДИГОТО



 До този момент разгледахме доминиращи автозомни мутации които засягат оцветяването на гълъбите. Обикновенно мутациите са насочени от синьо към черно и от червено към бяло. От мутациите които разгледахме до сега пепеляво-червен, кафяв, рецесивен и доминантен опал и индиго се насърчава производството на кафяво-червен пигмент, докато алмонд, избледняване и гризъл когато са хомозиготни произвеждат почти бели фенотипове. 


 Мутацията индиго (In) може да се използва в хомозиготно състояние, а не като при доминантния опал или алмонд които в хомозиотно състояние пренасят летални гени, а това води до ниска жизненеост на поколението и до фатален край.

Няма коментари:

Публикуване на коментар