четвъртък, 6 октомври 2016 г.

Възвратно и анализиращо кръстосване

ВЪЗВРАТНО И АНАЛИЗИРАЩО КРЪСТОСВАНЕ


 Гълъбите могат да имат еднакъв фенотип (по външни признаци), но да се различават по генотип по алелите на гените които определят тези белези. Когато в фенотипа на даден индивид се проявява рецесивния ген, то той е хомозиготен, в потомството на такива гълъби когато се кръстосат помежду си винаги ще се проявява рецесивния признак. Когато обаче във фенотипа на гълъбите се проявява доминантен белег не е ясно дали птиците са хомозиготни или хетерозиготни. Защото доминантния алел на гена се проявява както в хомозиготна така и в хетерозиготна комбинация и по проявените белези може да се определи само фенотипа на гълъбите, но не и техния генотип. 

 Възвратното кръстосване се използва за увеличаване в потомство на гълъбите с чистопородните признаци. Увеличаването на този тип гълъби в поколението трябва да се извършва изключително с чистопородни гълъби (майка, баща, синове и дъщери). Може да се използва близко родствено развъждане син с майка, дъщеря с баща или с подобни способи дядо - внучка или баба - внук.   Можем да го разгледаме в следния пример, в него ще използваме мъжки - от генотип АбБа, без качулка и без нагръдник, дихибриден и женска - с генотип аабб, с качулка и с нагръдник, двойно рецесивен ген. Схемата на кръстосване изглежда така : 



Възвратно кръстосване



 Възвратното кръстосване както се вижда от решетката дава възможност да се избавим от голямото влияние на доминантноста и да се получат значително повече малки с чистопородни признаци. Тук отношението по външни признаци (фенотип) е равно 1 : 1 : 1 : 1, а по генотип всички четири. Това кръстосване се използва широко в селекционната работа при развъждането на гълъбите. По такава схема се провежда също така и аналитично кръстосване. Например, ако се провери от внуците колко са с качулка без нагръдник по признак оперение на гърдите, генотипа който виждаме може да бъде два вида ааББ и аа Бб, тях трябва да кръстосваме с чистокръвни екземпляри по тези признаци, тоест двойно рецесивен аабб. Схемата на такова кръстосване ще изглежда така :



Аналитично кръстосване



 Както се вижда при такова кръстосване половината от децата са без нагръдник, а другата с нагръдник. Така вече може да проверим нечистопородните гълъби по оперението на гърдите.

Тук може да проверим внуците с генотип - ааББ : 



Аналитично кръстоаване (внуци)


 Тук всички деца са еднакви, значи всички гълъбчета които проверяваме по оперение на гърдите са чистопородни. Анализиращото кръстосване се прилага когато искаме да проверим гълъба какъв е по генотип. Тогава се кръстосва тази птица която искаме да анализираме с родител (възвратно кръстосване) при който е проявен рецесивния ген. По резултатите които се получават може да се определи дали получения индивид е хомозиготен или хетерозиготен. Ако потомството е еднообразно то анализирания индивид е хмозиготен, а ако в полученото потомство признака се разпада в съотношение 1 към 1 то анализирания индивид е хетерозиготен.    

 Особен случай се явява наследяването на признаци, които са в зависимост с пола, но това ще е тема на следващата публикация.



Няма коментари:

Публикуване на коментар