Рецесивно червено (Recessive red) (e)
Рецесивно червено е автозомна мутация, която разпределя равномерно пигмента феомеланин. Термина червено може да е леко объркващ тъй като той принадлижи към кафявата цветова гама при гълъбите. Трябва да се знае, че много мутации произвеждат такива промени. Цялото семейство бронзове са червеникави, както и доминиращата свързана с пола мутация пепеляво-червено (ash-red).
При рецесивно червено (е) го няма измиването в пепеяво на маховите пера на крилата и опашката, както е при пепеляво-червените гълъби. При Recessiv red (e) перата са в червен цвят до края, а не катото при Ash red да избеляват от средата към върха. Можем да кажем, че всеки гълъб който е в този цвят и няма избеляла опашка можем да го наречем рецесивно червен е//е . Винаги когато двойка гълъби които не са рецесивно червени и произведат рецесивно червено генотипа на родителите е известен +//е. Такова чифтосване ще продължи да дава рецесивно червено потомство. Така като рецесивно червеното няма други алели в този локус с изключение на дивия тип (+) цялото потомство на рецесивно червено ще носи (е//е) рецесивно червено, защото всичките гамети ще носят (е) по отношение на този локус.
Съешаване на гълъби от див тип (+) с рецесивно червено (e)
Рецесивното червено е идеален случай при който може да се разгледа явлението епистаза. Епистазата е взаимодействието между гени, принадлежащи към разични двойки гени при които алела от едната двйка подтиска проявата на алела на другата двойка. Рецесивно червено (e//e) масикира всички основни цветове. Пепеляво-червените, синьо-черните и кафявите гълъби носещи две дози от този ген (e//e) ще имат един и същи рецесивно червени типове. Рецесивното червено ще е епистатично и за модела на шарката, както бе споменато в други публикации. Както бе споменато по-рано и разпространението (S) маскира модела на шарката, но рецесивните червени гени се разпространяват. Може да имаме над 60 генотипа за рецесивно червено (e//e) при женските по отношение на основния цвят, шарката и разпространение (S) и като умножим по две ще получим броя на генотиповете при мъжите защото те имат две хромозоми свързани с пола.
Когато някой селекционер зададе въпроса "Какво ще получа когато събера рецесивно червено със син с ленти" отговорът ще е "Всичко е възможно". Ако добавим и бронз които рецесивното червено (e//e) също маскира,, геннетичните възможности стават астрономически.
Рецесивното червено действа като обикновен рецесивен ген, но неговите последствия са доста сложни. То маскира мощни мутации които са свързани с пола като като избледняване (faded) и almond произвеждайки гълъб с червен цвят, но при случая с almond се получава известна дипигментация и рецесивния червен almond макар с променилив ефект се проявява между рецисивния червен и неговия разреден вариянт в жълто. С напредване на възрастта на гълъба се поучава типичните петна за almond и така се развива червеникав бадемов фенотип.
Производството на гълъби с богат червен цвят е предизвиателство за селекционерите. Пепеляво-червен гълъб със "сажди" и няколко гълъби тип бронз ще подобрят цвета на рецесивното червено. Чрез селекция на гълъбовъди има потвърждение, че кафявото разпръснато увеличава интензивността на червеното и дава блясък. Въпреки впечатляващите маскиращи качества рецесивното червено върши доста лоша работа при маскирането на основни цветове, тогава е много трудно да се получат равномерно оцветяване на цялото оперение. Когато имаме маскиращо рецесивно червено върху синьо-черно тогава се поазва синкав цвят на кръста и около ануса, опашката е измита или избелена.
Рецесивно червено e//e в самостоятелен цвят, който е равномерен по цяото оперение е повод за гордост за всеки развъдчик и показва майсторство в изкуството на развъждане.
Така като рецесивното червено доста лоша маска за основните цветове неговия алел от див тип има такива проблеми. Гълъб от типа +//е не трябва да показва доказателство във фенотипа на този рецесивен ген, но на практика уви това не виинаги е така. Almond, ash-red и bronze са много по-богати на цвят когато рецесивното червено присъства в генотипа им. Черните произведени с рецесивно червено имат червено окантяване на перата, тази "мразовитост на червеното" сериозно отслабва проявата на интензивни черни цветове и тя е нежелателна от гледна точка на селекцията.
Мутацията индиго вилияе неблагоприятно върху експресията на рецесивно червено, причинява син отенък на цвета.
Има гени които могат да се показват само при рецесивно червено, например огледалния ролер е такъв тип. Червена или жълта птица с изцяло бял щит на крилото.Този тип на преддаване на цвета и шаркаа се нарича ахат.
Разреденото рецесивно червено (d, e//e) в фенотипно отношение е рецесивно жълто. Бледото рецесивно червено (pd, e//e) е красив фенотип наречен "злато" . Редуцираното рецесивно червено (r,e//e) е бледо-жълто. Рецесивното червено по-трудно маскира гълъбите с мутация млечен (my//my) и резутата е розов фенотип. В комбинация с grizze рецесивното червено потиска изразяването на гризъл, но не го маскира и резутата е червени или жълти перца.
Тази мутация която има толкова много варияции очевидно има гоямо влияние върху производството на феомеланин или върху транспортиране на гранулите до развиващите се пера защото много бързо се изразходва, а това води до възможност естесвено или изкуствено връщане към бялото. Тигърните лястовици с редуващи се бели и червени пера на маховите пера на крилата се правят изкуствено, чрез отскубване на перата по няколо пъти, което изчерпва пигмента и перата при смяна остават в бяло. Има породи гълъби които като малки са в червено или жълто, а след първата смяна на перата се появяват бели пера, които с възрастта стават все повече. Това така наречено избеляване е характерно за гъбите които имат мутацията рецесивно червено (e//e) .
Богатия цвят при рецесивно червено e//e както споменахме е предизвикателство за всеки гълъбовъд, но когато нещата се случат е удволетворение за всеки селекционер и повод на заслужена гордост.
Няма коментари:
Публикуване на коментар