Гризъл (grizzle) (G)
Гризъл (grizzle) (G) е автозомен доминиращ ген, който създава променлива дипегментация на перата. Характерно изсветляване което се причинява от неравномерното разпределение на гранулите на пигмента. При типично синьо перо се поучават неравномерни лунички със синьо-черно-бели смесени оцветители. Някои го описват като сол и пепер, птиците изглеждат все едно са поръсени със смес от сол и черен пипер.
Гризъл фенотипно е различен при различните модели на шарката. Колкото е по-доминантна шарката толкова мутацията (grizzie) се и изразява по-слабо. Дори огато имаме разпространение (spread) типичната шарка сол-пипер е само по гавата.
Когато имаме хомозиготен гризъл тогава гълъбовъдите го наричат щъркелов тип, това е характерно за унгарските високолетачи. Хомозиготния гризъл е почти бял гълъб с цвят който се показва на главата, шията, летателните пера на крилата. Това е така защото мутацията засяга грубите и сините области.
За да се получат типични гризли обичайното кръстоставане е гризъл (grizzle) със син с ленти (bar) Типичното оцветявяне е все едно птицата е поръсена с пипер или да е напръскано със синьо, бяло и черно по шията и главата които предават "леден" или "мразовит" външен вид. Типичния гризъл е хетерозиготен гълъб G//+ (гризъл и див тип), той има типично оцветяване на опашката и маховите пера на крилата за синия гълъб.
ТИПИЧНИЯ ФЕНОТИП НА ГРИЗЪЛ (GRIZZLE) (G) |
Генетично гълъбите се отбелязват с (G) като доминантен ген се отбелязва с главна буква. Класическия вариант е хетерозиготен гризъл с див тип.
Когато съберем в съешаване хомозиготен гълъб за гризъл G//G и типичен гризъл G//+ в поколението всички гълъбчета ще са с мутация гризъл. Това означва, че за производство на grizzle (G) това е най-добрия вариант.
Единична доза гризъл депигментира и пренарежда пигмента в посока на бялото. Двойна доза G//G завършва този процес, но плавно разпръснатите области ще са засегнати леко и може да се получи красив бял гълъб с крила и опашка оградени в черно.
При птици с тази мутация натрупаните зони с пигмент са по-леки поради разтоянието на което се намират от зоните с разнесени пигментни области. Лесно е да се предположи, че ефекта на изсветляване тип гризъл ще бъде намален с увеличаване на разпространението на пигмента. По тази причина гълъбите гризъл които са checker и T- pattern проявяват много малко ефекта на мутацията (grizzle) и не са толкова ефектни като гълъбите с (bar) - типичен гризъл. Ако очите на гълъбите при тази мутация са перлени или оранжеви то това може да ни подскаже, че птиците са хомозиготни за гризъл,
Grizzle създава много ефектни и красиви фенотипове един от тях е така наречения Тигър гризъл. При тази мутация перата са изцяло оцветени в черно или бяло и се наредени едно до друго, което дава ефект на гризъл. При тази мутация хомозиготните птици също са почти изцяло бели. Гълъбите от тип Тигър гризъл се излюпват с нормално оперение и след първото линеене почват да стават по-бели. Тигровия гризъл и типичния гризъл произвеждат поколение и от двата типа. От това можем да заключим, че и двата алела са доминиращи към дивия тип.
Трябва да се прави разлика между гълъбите тип Grizzle и шерените птици. При шарените гълъби областите между цветните и белите петна са ясно очертани и малките имат бели пера още преди да сменят "бебешката перошина". Има птици които показват и двата варианта във фенотипа си, шарен с мутация Гризъл.
Гризъл може да действа и като бронзиращо средство въпреки, че механизма на това бронзиране не е добре изучен. Този тип птици показват бронзиране в цветните части на оперението, особeно в тази част която показва модела на шарката на птицата. Резултата е бронзово и решетъчно черно-синьо, което често се нарича костенурка.
Червеното и разпростаранението подтискат ефекта на гризъл, както и повечето бронзове.Получава се ефкт на черни и червени петна които са генетично разпростаранение и рецесивно червени гризлъл. Grizzle в комбинация с кафяв (brown) (b) създава подобено впечатление както при сините, но с по-мек ефект. Има голяма вероятност не всичи гризъл да са еднакви. Някои гълъби потъмняват се първата смяна на оперението, други изсветляват особенно когато са в комбинация с рецесивно червено.
Няма коментари:
Публикуване на коментар