Цветове и тяхните разновидности. Описание.
Основните цветове при гълъбите се ограничават до разглеждането на три основни цвята, генериращи полово свързани гени. Пепеляво-червените, синьо-черните и кафявите са вероятно доста древни мутации.
Огромния набор от цветове който имат домашните гълъби означава, че навлизаме в много обширна и богата тема. Има достатъчно мутации от така наречения див тип за да можем да добием представа за промените които са се случили.
Вече знаем, че ще използваме дивия тип като основа за да можем да разгледаме отделните цветови варияции. Но преди да започнем да разглеждаме цветовете трябва да си обясним проблема с подреждането на пигмента. Като за начало ще разледаме подредбата на дивия тип и после ще разгледаме някои варияции.
Както знаем вече от описанието на гълъбите които са див тип при него оперението е в скално сиво до метално синьо и черно в областа на главата и шията и в края на крилата и опашката. Чрез изпитателно кръстосване с този тип птици ще следим за неизвестни оцветявания.
При оцветяването на гълъбите пигментите играят главната роля и тяхната мутации дават многообразието от цветове и шарки. При гълъбите от дивия тип важна роля има пигмента меланин който е черен. Той е във вид на пръчици които са подредени много прецизно. Ако пръчиците са разположени по начин на разпространение цвета ще изглежда черен. Гранулите са пръчковидни и са в синьо-черно и са успоредно на надлъжната ос на перото.
Ако гранулите са разпределени на групи светлината се пречупва по различен начин и това което виждаме е сиво-синьо, а ако са разпределени равномерно това което виждаме е черно. Когато имаме гранула която е разпределена неравномерно, тогава виждаме промяна в червено или кафяво или синьо.
СИН БАР (BLUE BAR) (+)
Син бар (blue bar) този тип птици са сиви, с две черни ленти на крилата, опашката в края си завършва с тъмна ивица. Това е важно защото повечето цветови вариации не засягат края на опашката и летателните пера така, че това ще е важен маркер за водещия гено-тип на птицата независимо от другите съпътващи мутации. Например бронзовия, модена или хиацинът силно оцветени, но синята опашка която се проявява доста отчетливо което говори за генетично див тип.
Обикновенно птиците от този тип в гнездото когато са малки са с тъмна кожа. Имат оранжево червени очи. Имат човка и нокти които са с цвят на рог. Възрастните птици имат по-светъл цвят. Имат бяла лента на вънншния ръб на външните опашни пера.
Сините гълъби са във всички модели:
- Сини Т-образци (Blue pattern) - често наричани сини опашки, черни или черни-кадефени, когато има и други модефикатори в генотипа като бронз например.
- Сини пулове (Blue checker) - това са зони които са в синьо и са очертани с черно и се намират на щита на крилото.
- Син лента безцветен (Blue barless) този тип е като при обикновенната разцветка, но без двете тъмни ивици на щита на крилата
Ето и зависимостите които са валидни при предаване на цветовете
Хомозиготен син мъжки (+//+) - и двата алела са от див тип и по време на чифтосването той предава единия си ген.
Хомозиготен син мъжки с пепелчво-червена женска всички мъжки в първото поколение ще са пепеляво-червени и ще са хетерозиготни които ще носят синьо, а всички женски ще са сини.
Хомозиготен син мъжки с кафява женска всички мъжки в първото поколение ще са сини, хетерозиготни и ще носят кафяво, а всички женски ще са сини.
Хомозиготен син мъжки със синя женска всички мъжки ще са са хомозиготни сини и всички женски ще са сини
Хетерозиготен син мъжки (+//b) това означава, че то е носител на два различни алела от които единия е див тип които се показва като фенотип, а другия е кафяв
Хетерозиготен син мъжки носещ кафяво с пепеляво-червена женска мъжките в първото поколение ще бъдат наполовина хетерозиготни пепеляво-червени носещи синьо и наполовина хетерозиготни пепеляво-червени носещи кафяво. Женските ще са наполовина сини и наполовина кафяви. Всички мъжки от това поколение ще са пепелно-червени които носят синьо или кафяво
Хетерозиготен син мъжки носещ кафяво със синя женска мъжките ще са наполовина хомозиготни сини и наполовина хетерозигитни сини носещи кафяво. Женските ще са наполовина сини и наполовина кафяви и от тук можем да заключим, че всички кафяви получени от това чифтосване ще са женски. Останалата част от потомството ще са сини женски и мъжки.
Хетерозиготен син мъжки носещ кафяво с кафява женска мъжките ще са наполовина хомозиготни кафяви и наполовина хетерозиготни сини носещи кафяво. Женските ще са наполовина кафяви и наполовина сини.
ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕН (ASH-RED) (BA)
Пепеляво-червения цвят е доминираща мутация, това е промяна на синия цвят. Тъй като гена от див тип е променен то новата мутация (пепеляво-червено), а това означава, че заема същото място в хромозомата като синьо-черния и веднъж произведен той се превръща в алтернативен, а такива гени по правило се наричат алели.
В процеса на съзряване новата мутация е доказано доминиращ спрямо синьо-черния. Гранулите които образуват пигментацията са от същия основен меланин, но се различават по форма все едно са пресовани и образуват неправелни топки, тези форми се наричат феомеланин, докато нормалните с форма на пръчици се наричат еумеланин. Еумеланина изглежда сив или черен в зависимост от това как е разположен докато феомеланина изглежда от кафяв до червен в зависимост как е подреден.
Първоначално се е използвало доминантно червено за този фактор, но W.F.Hollander разумно избира пеляво-червено (ash-red) поради характерното измиване до цвят на пепел което е свързано с гена.
ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕН |
Пепелно-червените се от червено към измиване до пепелно към опашката и към края на крилата, тези белези са достатъчни за надеждна индефикация. Пепелно-червеното е рядко състояние при което се приема, че е подобрител спрямо дивия тип.
Пепеляво-червен мъжки хомозиготен (BA//BA) има два алела с цвят пепеляво-червено и единия ще го предаде при чифтосването. Това означава, че ако е събран със синя или кафява жеска цялото потомство ще е пепеляво-червено в своя фенотип. Мъжкото потомство ще носи другия алел който е наследил от майка си, но фенотипно ще изглежда пепеляво-червено така като пепеляво-червеното е доминантно над синьото и кафявото. Цялото женско поколение от този мъжки ще е пепеляво-червено.
Хомозиготен пепеляво-червен мъжки с пепеляво-червена женска всичи мъжки в поколението ще са хомозиготни пепеляво-червени, а женските също всички ще са пепеляво-червени.
Хомозиготен пепеляво-червен мъжки със синя женска всички мъжки от поколението ще са хетерозиготни пепеляво-червени които ще носят синьо. Всички женски ще са пепеляво-червено.
Хомозиготен пепеляво-червен мъжки с кафява женска всички мъжки ще са в пепеляво-червено, носещи кафяво. Всички женски ще са пепеляво-червени.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки (BA//+) или (BA//b) Това означава, че носи два различни алела в локуса си и единият от тях е задължително пепеляво-червен и точно то се показва зщото е доминантен. Другият пигмен може да бъде ил икафяв (b) или син (+). Ако е носител на на кафяво или синьо-черно при внимателно разглеждане в перета му ще има тъмни петна. При чифтосване тожи тип може да отдава както пепелно-червено, така и другите си гени (кафяво или синьо-черно). Това означава, че той може да няма пеплно-червено поколение ако предаде другите си гени които носи.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки пренасящ син ген с пепел-червена кокошка мъжките ще са наполовина хомозиготни пепеляво-червени и наполовина хетерозиготни пепеляво-червено носещи синьо. Женските ще са наполовина пепеляво-червено и наполовина сини.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки носещ синьо със синя женска При този вариант има четери възможности. Половината от мъжките да са хомозиготни сини, ако двамата родители предадат синия си ген. Пловината мъжки да са хетерозиготни пепеляво-червени и да носят синьо, ако женската предава синьо, а мъжкия пепел-червено. При женските наполовина ще са пепел-червено или наполовина синьо.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки носещ синьо с кафява женска мъжките наполовина ще са хетерозиготни пепеляво-червени които ще носят кафяво и на половина хетерозиготни пепел-червено носещи кафяво. Женските ще са наполовина пепл-червени и наполовина сини. Тука може да заключим, че потомството ще е пепел-червено и синьо както при мъжките така и при женските. Никой от потомството няма да е кафяв като фенотип, но цялото потомство при мъжките ще е кафяво по генотип.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки носещ кафяво с пепелчервена женска Мъжките ще са наполовина ще са хомозиготни пепел-червено и хетерозиготни пепел-червено носищи кафяво. Женските ще са наполовина пепел-червени и наполовина кафяви.Всички птици в кафяво ще са женски.
Хетеозиготен пепеляво-червен мъжки носещ кафяво със синя женска Мъжките ще са наполовина хетерозиготни пепел-червено носещи синьо и сини носещи кафяво. Женските ще са наполовин пеляво-червени и наполовина кафяви. Следователно всички сини птици ще са мъжки и ще носят кафяво, а при женските няма да има птици със син цвя.
Хетерозиготен пепеляво-червен мъжки носещ кафяво с кафява женска Мъжките ще са нополовина хомозиготни кафяви и напоовина хетерозиготни пепел-червено носещи кафяво. Женските ще са наполовина пепел-червени и наполовина кафяви.
Пепелно-червен бар - това е брашнеста (или не правилно наречена сребърна) червена лента. Птицата обикновенно е с кафяво-червен цвят на главата и шията и в светъл сив цвят на щита на крилото с две червени ленти. Лента на опашката липсва поради миещия ефект на мутацията. Баровете и пуловете са по-малко очетливи отколкото при синьо-черните птици.
ASH RED BAR (ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕН БАР) |
Кафяво (brown) (b)
Кафявото е рецесивна мутация към дивия тип. При тази мутация генът който произвежда синьо-черния цвят е променен по начин който произвежда нов ефект. По начина по кото се променя зрителния ефект при пепеляво-червения цвят и тук се има промяна на формата на гранулите. Трябва да се отбележи, че в еумалина при (синьо-черно) и феамолин при (червено-кафяв) и тук основния пигмент още е меланин. Промяната на външния вид е оптичен ефект, а не промяна на основния пигмент. Можем да заключим, че това е свързан с пола рецесивен ген.
Кафявите гълъби често се бъркат с така наречения дюн (dun). Цвета дюн е всъщност разреден черен и това си проличава още в гнездото когато се излюпят малките (те са черни), а кафявите са нормални. В кафявите се срещат и модели със струпани и разпръснати пигменти като при сините гълъби и са отчетливи и ясни като при черно-сините.
И в кафявото има варияции, но в голяма част от случаите изглежда като шоколад, а дюн е с метален синкаво-кафяв отблясък. Кафявите гълъби леко избледняват когато се отглеждат свободно с достъп на пряка слънчева светлина. Кафявите гълъби рядко имат очи див тип тъй като мутанта засяга в определна степен и ириса, най-често очите са в кремаво-бяло (перленоподобно) оцветяване. Това така наречено фалшиво перлено оцветяване е добро за разпознаване на кафявия цвят (brown) b Слънчевата светлина има на-голямо влияние върху кафявия цвят.
Както се вижда от снимките гълъбите са на кафява основа. Първата птица е без бар (barless), а втората е с бараове (bar).
Ако съберем в семейство
Кафяв хомозиготен мъжки с пепелно-червена женска всички мъжки в поколението ще са хетерозиготни пепелно-червени които са носител на кафяво, а всички женски ще са кафяви
Кафяв хомозиготен мъжки със синя женска всички мъжи в поколението ще са хетерозиготни сини, носещи кафяво, а женските ще са кафяви
Кафяв хомозиготен мъжки с кафява женска всички мъжки в поколението ще са хомозиготни кафяви и всички женски ще са кафяви
Хетерозиготен кафяв мъжки не може да има, защото кафявото е рецесивно към пепеляво-червеното и синьо и от там не може да се покаже в хетерозиготна фаза.
Тук е мястото да разгледаме и разновидностите на перата в различните типове цветове в оперението. Това ще ни помогне по-лесно да определим даден цвят и разновидност.
Тук ясно се вижда как при пепелно-червено и пепелно-жълто перото в края избледнява от основния цвят (червен или жълт) до пепеляво, докато при рецесивно червено и жълто цвета се запазва до върха на перото.Докато при синия и дюн перото е светло в основата си и преминава в основния цвят в края си.
Няма коментари:
Публикуване на коментар