Разновидност рецесивен и доминантен опал
Има два независими гена за опал. Единия доминантен по своята функция, другия е рецесивен по своя вид като изражение (показване). И двете форми са много сходни по фенотип и много често се бъркат, а и дори и с други мутации например с намаляване (reduced) (r). Редуцирането обаче е свързан с пола ген, а двете форми на опал opal не са. Това означава, че тяхното място е в друга хромозома и от това следва, че и женския гълъб може да носи в генома си рецесивен или доминантен за опал заедно с други гени и да ги предава в поколението си.
Рецесивен опал
Рецесивен опал (Opal) (о) е автозомно рецесивен ген. който често се среща при спортните гълъби. Това означава,че рецесивния опал не е свързан с пола. За да се покаже птиците трябва да са хомозиготни за този ген. Тестове показват, че опала е в същата хромозома с локуса на модела (шарката) (+)c и разпространението (S). Колкото са по-близо дадени гени в дадена хромозома то вероятността да се разделят или кръстосат е много малка. Така, че двата гена рецесивен опал и модел се предават заедно. Например ако е свързан с bar ще се предават заедно, ако е свързан с checker пак ще са заедно.
Рецесивния опал произвежда променлив ефект от нормални до интензивни оцветители. В щита на крилото често се наблюдават пера с пастелно-розово и нежно червено. Обикновено някои размивания се получават в гладко разнесени зони, като често се получава кант с по-тъмна пигментация на перата.
|
ГЪЛЪБИ ТИП ОПАЛ |
При опит за разпознаване на генетичния код на рецесивния опал цвета опал opal (о) и шарката bar (+) остават заедно в първоначалното кръстосване. Следователно те са на една и съща хромозома, тоест свързани.Често за тази разновидност се използва думата мозайка, което не трябва да се бърка с истинската мозайка която е генетична мутация.
Трябва да се има в предвид,че трябват два рецесивни гена да се прояви фенотипно в поколението. С други думи ако (о//о) е на лице тоава се проявява ефекта на рецесивния опал.
Някои птици са почти идеално копие на пепеляво-червените (ashred) и това обърква много от гълъбовъдите. Един от примерите е, че хората вярват, че са произвели пепеляво-червено от две сини птици, а те в същност са произвели опал който фенотипно е имитира пепеляво-червено.
Доминантен опал
Доминантния опал (Od) e автозомна мутация. Тази мутация произвежда силно променливи фенотипове и често се налага тестване на дадени гълъби за да може да се докаже. Доминиращия опал произвежда депигментация в грубо разпространените зони и измиване в гладко разпространените. Има данни, че хомозиготния доминиращ опал пренася летални гени и най-често гълъбчетата умират в ранна възраст, но в комбинация с всеки основен цвят и модел на шарка може да създаде много красиви фенотипове. Като доминанатна мутация тя се показва в хетерозиготно състояние, което просто означава, че е разделен в опал и неопал. Доминантния опал е много по-ярък и изразителен от рецесивния.
|
ГЪЛЪИ ТИП ДОМИНАНТЕН ОПАЛ
|
Разновидността опал без значение дали е доминантен или рецесивен в допълнение към основните модели на шарка създават невероятни съчитания от цветове и нюанси и обогатяват с чудни комбинации света на гълъбите. Птиците с тази мутация изглеждат фантастично. Хората които се занимават с този тип птици твърдят, че тя е много стара специално при спортните гълъби.
Вариаците на гълъбите с мутация тип опал са много и дори до някъде създават объркване в направата на стандартите на птиците, ако към нея се добавят и фактори на затъмняване или избледняване разновидностите стават още по-трудни за описване и класификация. Някои автори ги описват като отбллясъците и играта на цветовете на скъпоценния камък опал.
|
ВАРИАЦИИ НА ГЪЛЪБИ С МУТАЦИЯ ОПАЛ
Тези два гена (рецесиве опал и доминанантен опал) не са свързани по никъкав начин помежду си. От двете форми само доминантния опал може да се прояви в хомозиготна форма, но както споменахме вече това се превръща в целувка на смъртта. Гълъбчетата умират още като зародиш в яйцето или скоро след това.
Трябва да се има в предвид, че aко имаме разпространение (spread) (S) то ще маскира много от ефектите на опала.
|
Няма коментари:
Публикуване на коментар