Разпространение (spread) (S)
Разпрострнението (spread) (S) е автозомна мутация, която води до равномерно разпределение на пигмента, а това означава, че женската птица може да е хетерозиготна за нея. При гълъбите от див тип при тази мутация птицата става черна на цвят. Самата дума разпростраранение предизвиква объркване. Мутацията разпространение (spread) (S) разпределя всички гранули по начина както се разнася във баровете (лентите) на крилата и опашката на сините гълъби. Най-общо казано черното от баровете на опашката и крилата се е разпространило и е покрило цялата птица. Интензивността на цвета не зависи от това дали птицата е хомозиготна или хетерозиготна за мутацията разпространение (spread) (S)
Много гълъбовъди са се опитвали в началото да включат разпространението в серията на моделите шарка и това изглежда логично след barless (без бар), bar (с бар), checker (капчати), T pattern chercker при сините гълъби с черна лента на опашката и учените които са се занимавали във времето с тази мутация са я включили в поредицата на модела на шарката. Новите изследвания обаче показват, че разпространението не се намира в един и същ локус с модела на шарката и трябва да се разглежда отделно и като съвсем различен ген.
Разпространението (S) е масикиращ фактор, този ген масикира шаблоните на шарката, това се нарича епистаза. Дадената птица носи два гена един за шарка и един за разпространение. Трябва да се знае, че има случаи когато шаблона на шарката може да се забележи под разпространението, ако имаме гълъби с избледняващ фактор. При птици с беден черен цвят може да се забележат баровете на крилата които са с по-тъмен цвят, това важи и за останналите модели на шарката. Когато имаме мутация разпространение при пепепеяво-червените птици гълъбовъдите я наричат лавандула, самото название може да има различно значение при различните породи. Също при различни вариянти може да се получат едни от най-красивите типове цветове при гълъбите като рубела, ягода и др. Рубелата е открита сравнително скоро преди около двадесет години в Германия.
Разпространението превръща синьото в черно, в комбинация с кафявите гълъби произвежда изцяло кафява птица, а с пепеяво-червените тип лавандула.
Някои гълъбовъди описват цветове при ashred със spread като най-тъмния махагон до най-светлите лавандули. Махагона и лавандулата са в двете противоположни граници на скалата и създават много привлекателни фенотипове, а останалите цветове са може би най-малко красивите оцветявания при гълъбите. Хубавото е, че разпространението може да бъде отделено в потомството и да се произведат гълъби в чист пепеляво-червен цвят.
Гълъбите тип лавандула, често се объркват с птици които са barless (без бар) трябва да се знае, че тези два близки фенотипа са различни по генотип и това създава известни усложнения. Когато гълъбите са без бар (barless) маховите пера и перата на опашката са в тъмен цвят, а при птици тип лавандула разпространението е по цялото тяло включително и по летателните пера и опашката.
Разпространението не трябва да се бърка с рецесивно червено (e) което също покрива целия гълъб, то е епистатично за разпространение.
Тук при последната птица под черния цвят прозират баровете на крилата независимо, че разпространението е маскиращ фактор. По някога може да видим модела на шарката под маскиращия черен цвят. Самата интензивност на цвета не зависи от това даи гълъба е хомозиготен или хетерозиготен за разпространение (spread) и като доминиращ ген се отбелязва с главна буква (S).
Птицата в ляво е разпространениие с Ashred (пеляво-червено) тип лавандула, а в дясно е гълъб с разпространение spread (разпространение) в класическата му форма (див тип) и птицата изглежда черна.
Черния цвят при разпространението може да бъде обогатен с някои потъмняващи фактори или бронз (bronz), също може да се използват "кадефени" Т-образци (Т-pattern). Такива птици обикновенно са по-тъмни под крилата и опашката. Опушен smoky (sy) в комбинация с черно ще изсветли клюна и кожата до почти бяло.
При много съчетания на тази мутация тук там може да се показва в отделни птици модела на шарката в потомството. Чифтосването на такива гълъби както вече знаем в поколението може да се получат само два вида с модел на шарката и с разпространение. Това е така защото хромозомите са сдвоени, а това означава, че могат да се носят само два алела. Коато например съберем в семеиство гълъб с бар (bar) и гълъб тип разпространение (spread), а в някое от потомството получим птица с (checker), това означава, че птицата която е тип разпространение носи в своя ген и (checer). Знаем, че разпространението маскира шаблона на шарката и птицата изглежда черна , а всъщност заедно с разпространението е носител и на (checker).
Чивтосване на рецесивен с доминантен произвежда поколение изцяло с доминантен тип. Очакването за класификацията на фенотипа ни помага да индетифицира естеството на участващите гени.
Когато продължим да съешаваме птиците от първото поколение помежд им тогава можем да видим рецесивния ген (+) който ще се отдели. Това можем да го предвидим като разгледаме какво ни очаква във фенотипно отншение, само трябва да предположи доминирането на един член от двойката алели.
Както се вижда, не е сложно да се изчисли фенотипа който се очакват когато имаме две двойки алели които се отделят независимо един от друг. Тука можем да видим, че доминирането се разширява прогресиивно.
В заключение можем да кажем, че гените на модела на шарата (baress, bar, checker и T- paterrn) и на Opal са в близост един до друг, а мястото на разпространение (spread) отдалечено от тях. Вероятно има и други гени които са свързани, но занапред ще се провеждат проучвания.
Няма коментари:
Публикуване на коментар