четвъртък, 18 август 2016 г.

Устройство на тялото. Екстериор.

Устройство на тялото. Екстериор.

 Тялото на гълъбите се състои от четири основни части : глава, шия, туловище и крайници. Всяка от тези части включва по няколко органа и елементи, които в съвкупност определят общия вид или фигурата на самия гълъб.




СТРОЕЖ НА ТЯЛОТО НА ГЪЛЪБА 

1. Горна част на клюна 2.Долна част на клюна 3.Ноздри 4.Ноздри (восковица). 5.Чело 6.Теме 7.Тил 8 - 9.Бузи 10. Клепач 11.Ирис 12.Зеница 13. Ъгъл на клюна. 14.Предната част на шията. 15.Гръд. 16.Задната част на шията. 17.Ухо 18.Основа на крилата 19.Лява страна на шията 20.Задна част на гърдите 21.Основа на краката 22.Гръб 23.Пигостил (плочката на която се закрепват опашните пера) 24.Опашка 25.Щит (перата които образуват капака на крилата) 26.Махови пера втори ред 27.Крайни големи пера 28.Крайни средни пера 29.Махови пера първи ред 30.Пояс на крилата 31.Рамо на крилото 32.Крило 33.Основа на петите 34.Пищял 35.Свод на крака (частта между стъпалото и пръстите).  36.Ходило  37.Палец 38-39.Нокти 40.Основа на шията. 41.Надопашие  42 - 43.Подопашие






 Показаното тук устройство на тялото е в естествения си вид, както го е създала природата.  По наименование и предназначение отделните части са еднакви за всички породи гълъби. Те могат да бъдат различни по форма, размер, положение и цвят. Това се обуславя от многобройните породи и разновидности които се наблюдават при съвременните домашни гълъби. Между тях има великани, джуджета, паунови, кокошо-подобни, чайки, сови, сврачи, лястовичи и още много други. Разбира се тези наименования не са случайни, а свързани със отличителни черти и белези които са сходни с названието на птиците - прилики в окраска или формата на отделните части на тялото. По своето разнообразие гълъбите заемат едва ли не първото място сред всички птици. Почти няма други птици от даден вид, които могат да се сравнят с гълъбите в това отношение.

 Особеностите на всяка порода и на отделните птици се отбелязват и описват - морфологични и физиологични.

 Съвкупността от външните признаци определят екстериора на гълъбите, затова те се наричат екстериорни. Към тях се отнася големината и фигурата на гълъба, формата, размер, цвят, положение на главата, тялото и опашката, очи, шия, гърди, гръб, крилата, краката, а също и така структурата и окраската на оперението. Описанието на тези признаци с показване на примери типични за отделните породи ще разгледаме именно в тази публикация.

 Големината на даден гълъб се определят от общата дължина на тялото което се измерва от клюна или гърдите до края на опашката. Така определени гълъбите биват : много големи (великани), големи, средни и малки. Повечето породи гълъби са със средно тяло, най-типичния представител е градският гълъб, неговата дължина е 35-36 сантиметра. Към много едрите породи се отнасят породите гълъби за месо, най-едрия представител е Римският гълъб - 50-56 сантиметра, а към малките са повечето късоклюни породи. За  най-малка порода се счита Египетската чайка 30-31 сантиметра.

 С големината на гълъба е свързана и неговата маса - колкото са по-големи, толкова са по-тежки. Масата при породите за месо може да достигне до килограм, а най-малката тежи 270-290 грама, теглото на средния гълъб е 340-370 грама.

 Показателите за големината на гълъбите влияе също и на размаха на крилете. Те се измерват между крайните махови пера при разперени криле. При средните гълъби той е 65-70 сантиметра, у малките 60-65 сантиметра, а при великаните 90-110 сантиметра.

 Фигурата характеризира общия вид на гълъба неговия външен вид контур и се явява много важен признак за екстериора. По него се създава първоначално общо впечатление за красотата и чистотата на породата. Фигурата зависи от стойката на гълъба, която определя формата и положението на тялото и неговите отделни части : криле, гръб, опашка, шия. Тя може да бъде хоризонтална, наклонена или вертикална, с крила носени над или под опашката. Птиците които носят крилете си под опашката може да ги опират до земята или да ги носят в близост до нея. Опашката може да продължава линията на гърба или да бъде повдигната нагоре под различен ъгъл - от не голям до вертикално положение, при това положение гърба може да бъде открит, прав или вдлъбнат или едва забележим. В зависимост от всички тези признаци фигурата на гълъбите има различен вид и название за отделните породи : проста, крила на опашката, крила под опашката и статна.




1. ПРОСТА СТОЙКА  2.КРИЛА НА НИВОТО НА ОПАШКАТА  3.СТОЙКА С КРИЛА НОСЕНИ ПОД ОПАШКАТА
4. СТАТНА СТОЙКА (ХАРАКТЕРНА ЗА РУСКИТЕ ПОРОДИ ГЪЛЪБИ)


Няма коментари:

Публикуване на коментар