четвъртък, 25 август 2016 г.

Екстериор - очи, клепачи, шия, гърди.

Екстериор - очи, клепачи, шия, гърди.

 Очите се  състоят от зеница, ирис и клепач. Зеницата при всички породи гълъби е малка, тъмна и е разположена като правило в центъра на окото. Той е заобиколен от ириса, който заема голяма част от очната ябълка и определя цвета на окото. наблюдава се зависимост между цвета на ириса и оцветяването на оперението : 

  • У гълъби с тъмен и черен цвят или с тъмен рисунък на главата очите, като правило са светли.

  • Белите гълъби или с бял рисунък на главата имат по-често тъмни очи

  • Както знаем всяко правило си има изключение при някои породи черни и тъмни гълъби имат бели или безцветни очи, а сред белите се срещат с перлени или с цвят на слама.



ОЧИ

1.Зеница   2. Ирис   3.Тясно околоочие    4,Широко околоочие


 Има гълъби с различни цветове на очите. Това се отчита като голяма грешка и птици с такива недостатъци се бракуват. Клепачите обграждат окото и затова се наричат очни пръстени или околоочие. Те по правило са тънки и светли и едва забележими, но има породи при които са широки и дву или три редови. При възрастните гълъби се наблюдава загрубяване на околоочията. Повърхността на очните пръстени е гладка и нежна (при повечето породи) или груба и едрозърнеста при породите като дракони, кариери и други. Цвета на околочията е безцветен или бял,но има и в розово или червено както при виенските гълъби и датските летачи.

 Цвета, размера, чистотата, формата на околоочието отнасящ се към признаците на дадена порода трябва да бъде в съответствие с действащия стандарт.



 Шията по размер може да бъде къса, средна и дълга, тънка, средно пълна и пълна. По форма бива права, малко или силно извита (като при лебедите). При някои породи гълъби се наблюдава треперене (тресене) на шията, а при други отмятат шията назад така, главата пада на гърба на птицата (при фенерлиите).



 При повечето породи шията е тънка от към главата и се разширява към плешките, но има и почти равна от главата до гърдите. Шията може да бъде гладка или украсена с яка, жабо, шал, нагръдник, грива или въобще лишена от оперение. 

От формата, размера и  украшенията по шията зависи елегантността и красотата на гълъба. Тя се явява много важна при някои породи като чайки, якобинци и гоглошийки.


стойка на тялото при различните породи гълъби


 Гърдите се състоят от две части - горна (предна) и задна (долна). Във горната част се намира гушата, която играе важна роля в живота на гълъба. Има породи гълъби които силно издуват гушите си, те се наричат балони, тази тяхна способност се явява главен природен признак.

 Повечето гълъби имат заоблена и изпъкнала гръд, която им предава горд и благороден вид. Плоски и хлътнали гърди като правило се считат като недостатък и се отразява негативно при оценката на гълъба, води до дисквалификация. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар