четвъртък, 3 септември 2020 г.

Основни модели на пигментация. Шарка.

Основни модели на пигментация. Шарка.

 

 В допълнени към основните окраски свързани с пола всички гълъби имат специфични шаблони за подреждане на пигмента. Той може да бъде струпан в отделни конфигурации или разпръснат по цялото тяло. Генетично определянето на даден модел може да бъде замаскирано или променено от други гени, но той си остава генотипно непроменен. В този раздел ще се запознаем с различните видове окраска и зависимостите при предаване в поколенията. Най-общо казано видовете шарка. 


 Barless (барлес) отбелязва се с (c) - без бар това е автозомна мутация, а това означава, че не е свързана с половата хромозома. При нея се елиминира едрия пигмент който се намира на щита на крилото. Типичния образец е гълъб при  който ги няма двете черти (линии) на крилото. Всички птици без бар (barless) генотипно са c//c. Ако и двамата родители са от този тип, то цялото им поколение ще е като майката и бащата. Тази мутация е рецесивна спрямо типа bar това ни говори генетичния символ с кото се отбелязва малката буква c. Този тип не се проявява при рецесивно червено, рецесивно бяло и албинос. Трябва да се отбележи, че независимо дали има изсветляване или потъмняване типа си остава непроменен. 


гълъби които са тип barless (без бар)


. Както се вижда от снимката, лентите (баровете) на щита на крилото не се виждат все едно, че са изтрити, крайните летателни пера са в по-тъмен цвят. 

За тази разновидност може да прочетете още тук



 Bar (бар) отбелязва се с (C+) това е птица с две ленти на щита на крилото или така наречения див тип. Освен двете ленти на крилата при синьо-черните има и лента в края на опашката. Той е доминантен към barless и рецесивен към checker и T-patern checker. Това понятие са използва за гълъби които са в черно-синьо, но има и други мутации. При събиране на двойка гълъби с бар се получава поколение 3 гълъбчета с бар (bar) и едно без (barless). 


ТУК ЯСНО СЕ ВИЖДАТ ДВЕТЕ ЛЕНТИ НА КРИЛОТО


 Checker отбелязва се с (C) - Това е доминантна мутация в локуса на модела на пигментация. Тя е алтернатива на бара, следоватлно е алел. Гълъбите от този тип имат много специфична шарка. Капаците на крилата все едно са покрити с малки капчици в по-светли и по-тъмни нюанси на синьотo, сивото и черно. По-старото поколение гълъбовъди ги нарича капчати, но най-разпространено е като кована шарка. 

 Най-общо казано можем да си представиим шахматна дъска, шарката е раположена по този начин в тъмни и светли петна. 

 Тя има три генотипа :

  • хомозиготен (checker)  C//c
  • носещ бар (bar)             C//+
  • носещ (barless)             C//c









 T-pattern checker отбелязва се с (Ct) - е доминираща алтернатива на дивия тип (bar). В тази група е с най-висока доминантност от тази поредица алели. Грубо разпределения пигмент покрива почи изцяло щита на крилото създаваки почти черно състояние. Като цяло все едно имаме зацапан или затъмнен checker. Цвета е наситен и мек напомнящ кадифе. Често този тип шарка може да се сбърка с разпространение особенно когато имаме и добавящи фактори като опушване и потъмняване. 
 


Модел на пигментация T-checker






 

 
МОДЕЛИ НА ПИГМЕНТАЦИЯ





 Известно е, че разпространението е епистатично спрямо моделите на пигментация, следователно когато в генотипа има разпространение то потиска ефекта на шарката и прави модела невидим във фенотипа. Това ще е тема на следващи публикации.




























Няма коментари:

Публикуване на коментар