четвъртък, 28 септември 2023 г.

Съчетание на много знания с практиката


 

 Съчетание на много знания с практиката


 Отглеждането на гълъбите изисква постоянни грижи и интерес. Защото без да овладяваш почти професионално биологията, поведението, качествата на определения вид гълъби не можеш да разчиташ на елитни постижения. А без такива познания гълъбовъдството е равнозначно на работа на лаик в тази област. Така разбира гълъбовъдството Борислав Гергинов един от известните софийски гълъбовъди.

 Неговите усилия са насочени главно към софийския шарен гълъб, на когото посвещава най-много усилия. От него отглежда качулати и без качул, от двата вида има десет и повече чифта. В Софийския шарен гълъб влизат кабаци и и донеци чиито детайли Гергинов познава отлично. Разбира се като гълъбовъд с широк интерес той отглежда и вносни породи - английски селфове и типлери, от които има също по десетина чифта. В последно време се е пристрастил и към пощенските гълъби от които има шест двойки.


 За успешното развитие на своите породи гълъби е създал всички условия и то така, както изисква науката и напредналата практика и нас и в чужбина. Той знае, че гълъбите обичат да живеят на сухо място, на не висока температура без нощни електричество или друг вид осветление, за това е изградил подходяща хигиенна материална база. Птиците отглежда в сух тухлени гълъбарник с бетонен под, железобетонна плоча - тавани замазани отдолу, а отгоре покрит с дървена конструкция и керемиди. Зимното помещение е с дължина пет метра, широчина 4 метра и височина 2,80 метра оградена отвсякъде с телена мрежа. Само част от тавана и е покрит с пластмасови плоскости, а другата с мрежа през която свободно проникват слънчевите лъчи. В този добре изграден сух гълъбарник птиците живеят удобно, а Борислав Гергинов се грижи добре и рационално да организира ритъма на тяхното съществуване така, че да отговаря не само на биологията на гълъбите, но и да способства за тяхното оптимално развитие. Птиците се пускат редовно на свобода в двора без да се гонят. Това им позволява да намират естествена храна - млечка и други треви които сами подбират. Тази организация на живот н гълъбите им дава възможност да търсят и намират това от което организма им има нужда. Освен тревите каквито около гълъбарника има в изобилие, те кълват пясък, къпят се в поставените открити корита в близост до гълъбарника, летят н свобода. По този начин живеят природосъобразно и укрепват. За спортните гълъби полага отделни грижи. Системно тренира техните летателни способности. Първоначално ги пуска да летят на близки разстояния, а след това увеличава далечината на полетите им. 

 За всички двойки гълъбовъда е приспособил удобни само самостоятелни клетки, където те прекарват по-голяма част от активния си репродуктвен период, а това е от пролетта до края на септември. През останалото време гълъбите се разделят и се поставят в общия зимен гълъбарник. През пролетта гълъбовъда чифтосва мъжки и женски по избор. За целта избира екземплярите и ги поставя за няколко дни в затворена клетка. Така създава новите семейства. Особено внимание се обръща да не се допусне съжителство между екземпляри при които е на лице кръвно родство. На селекцията обръща най-голямо внимание. Може би и от тук започва и началото на успехите му като добър гълъбовъд. Наблюдава малките пилета още от излюпването и следи отблизо как се развиват и обръща особено внимание на онези които активно търсят храна от родителите си. От тях обикновено израстват по-добри мъжки и женски. През годината допуска семействата да мътят 6 пъти в годината и така отглежда до 12 броя нови гълъбчета от семейство. 

 Най - голямо внимание гълъбовъда отделя на хигиената в клетките и гълъбарника. Почиства всеки ден клетките и общите части от птичия тор и други остатъци. Особено старателно прави това вечер преди гълъбите да легнат да спят. Преди обед към 11 часа проверява състоянието на клетките и общите части. След обед се занимава с хигиената на гълъбарника. Храни птиците два пъти на ден. Дава им пшеница, царевица, просо и др. В гълъбарника е приспособил тави, през които минава течаща вода до която гълъбите свободно достигат през рашетъчни отвори пригодени за целта. Същите тави използва, когато е необходимо за поднасяне на разтвори от лекарствени средства при симптоми на заболявания. Когато сред ятото се появи болест и сам не може да се справи търси помощ от ветеринарен лекар или отнася птиците в съответния институт. Внимава много за здравословното състояние на гълъбите след участие в изложби, тъй като според него най-често тогава се пренасят различните болести. При много случаи сам дава на гълъбите витамини или други средства за укрепване съпротивителните им сили и ги предпазва от евентуални заболявания. Майсторлъкът според него в да се поддържа такъв ред и режим на хигиена при които заболяванията да се изключени. Това за съжаление не може да става винаги, за това най-сигурно средство е системно да се наблюдава поведението на птиците и при заболяване да се вземат навреме мерки. 

 Любовта на гълъбовъда към декоративните видове е подплатена с постоянни грижи и всекидневен труд за тяхното отглеждане и подобряване. За това той се радва на хубави екземпляри, които демонстрира при наши и международни изложби. Според Гергинов отглеждането на хубави гълъби предполага професионално умение, то изисква съчетание на много знания и практика, а науката да се отглеждат гълъби е широка и дълбока. 



Издадена през 1984 година 






Няма коментари:

Публикуване на коментар