Семейството на бронз
В тази публикация ще разгледаме една от най-удивиителните мутации в света на гълъбите. Първо трябва да си припомним, как пръчковидните еумеланинови (черни) гранули се прегрупират в неправилни топчести (червени) гранули на феомеланин. Тези червени гранули са по-едри от пръчковидните. В семество бронз се срещат и двата вида гранули в оперението. Това смесване на червеното с черното произвежда оптично почернено червено, а това се нарича бронз. Ако се появи повече червено тогава се наблюдава червеникъв ефект. Тази мутация се среща сравнително често в света на гълъбите. Bronz е много сложна мутация при която се засягат различни зони на оперението на гълъба при различните породи.
Изследователите на генетичните мутации при гълъбите са ги класифицирали за по-лесно разбиране. Най-общо казано има няколко основни правила при бронз. Начина по който бронз засяга гладко разпространените области ни помага да дадем по-добра класификация. Също така знаем, че мутациите могат да бъдат повлияни когато имаме и друг цвят, като разпространение spread (S) например. Червеникавия ефект на мутации като индиго indigo (In), доминиращ опал dominant opal (Od) и пепеляво-червен ash-red (BA) не трябва да се считат за част от феномена бронз bronze.
Също така трябва да изключим и рецесивно червено когато имаме двойки при които имаме потомство от черни и червени и произвеждат гълълби с червеникъв оттенък върху оперението. Това състояние обикновенно изчезва в последващите линеения (смяна на оперението).
Кайт (kite) е мутция при която бронза се показва в преходните зони от черно към синьо на маховите пера на крилата без да се включва върха. При T-patern (кадефени), бронза се показва във вътрешната част на маховите пера. Най-добре си проличава когато крилото е разпънато, тогава се вижда ясно защото се виждат задните ръбове на маховите пера. Класическия алмонд (almond) е на основата на кайт
Бронз се маскира напълно от разпространение (spread). Общия вид на кайт е черен гълъб, но с бронзов оттенък. Когато към кайт се добави една доза рецесивно червено цвета на бронз е с по-добро изражение.
Бронз тип Модена - При тази мутация при породата Модена пигментацията засяга грубо разпространените зони, а това са щитовете на крилата. Гладките области и сините зони са засегнати слабо и при дивия тип изглеждат нормално.
ПОРОДА МОДЕНА |
Пепеяво-червената и черната Модена не показват бронзове, това е в характеристиката на самата порода. Тук е характерно, че се засягат само грубите области. При Модена както се вижда се образуват много богати фенотипове на бронз.
Бронз при архангел (джимпел) - при тази порода оцветяването с бронз е почти обратно на Модена. Тука се бронзират главата, шията и гърдите и долната част на тялото. Зоните с грубо разпространение не са засенати.
АРХАНЕЛ ДЖИМПЕЛ |
Както се вижда на снимката бронза е в меден и червен цвят, Тук към фенотипа се прибавя и ефекта на иридестенцията и птиците изглеждат лъскави.
Бронз при изложбен типлер. Тази мутация влияе върху грубо разпространения пигмент и до известна степен върху сините обасти. Бронз при изложбения типлер е подтиснат от разпространение, но не го маскира на пълно. Много такива черни гълъби в поколението си ще покажат висока степен на бронзиране.
ТИПЛЕР БРОНЗ |
Toy stencil bronz - при тази мутация са засегнати предимно грубите области на разпространението, но също така се наблюдава и подчертан ефект върху преходните зони на крилете и опашката където имаме смес от разпръснат и струпан пигмент. Сините и гладките области са много малко повлияни.
Когато имаме съчетание с див тип тогава се получават богати на цветове мутации бронз, особенно при хомозиготно състояние.
TOY STENCIL BRONZ |
Вариациите на този тип мутация е по-малка от колкото на другите видове. Комбинацията на един ген или на съчетанието от гени при Toy stencil bronz предполага по-сложна форма на наследяване.
Брандър бронз - много богата версия на бронз с рецесивно червено на които главните махови пера на крилата и опашните пера са в черно. Този фенотип много често се среща в холанския високолетач, берлинския късоклюн и копенхагенския тюмблер (огнен гълъб).
БЕРЛИНСКИ КЪСОКЛЮН |
Ливански бронз (шаблон) - lebanon bronz stencil , при тази мутация се засягат предимно гладко разпространенеите зони. Когато имаме проверка с див тип се получава потомство от див тип с някои потъмняващи фактори с бронзов оттенък. Когато имаме съешване с доминантно червено се получава поколение с избеляване на перата на капаците на крилата и на опашката.
ЛИВАНСКИ ГЪЛЪБИ |
Генетичните изследвания показват, че тези гълъби са доминантно червено с тъмен чек модел (кадифе). Рецесивното червено би маскирало оцветяването. За по-добро оцветяване има и допълнителни фактори като кайт бронз за да има по-интензивни цветове. Това е изследване на Холандер който твърди, че бялата опашка не може да се прехвърли на птица с черен цвят.
Семейството на гълъбите с мутация бронз е с богато на пигментация оперение. Този тип птици са ценни с това, че могат да се ползват когато искаме да създадем птици с богати оцветители. Когато искаме да обогатим класическия almond с дълбоки цветове (кестен) или чевено и черно (със зелени отблясъци) можем да използваме bronz в развъдната схема. Бронз показва едновремеменно и двата нюанса на червеното и черното в оперението на птиците. Трябва да се отбележи, че тези фенотипове са много променливи в своето изражение и проблема идва от там , а именно да можем да контролираме всичи променливи които могат да повлияят на резултатите.
ВАРИАЦИИ НА МУТАЦИЯТА БРОНЗ |
Няма коментари:
Публикуване на коментар