четвъртък, 12 ноември 2020 г.

Иридестенция - отблясъците на оперението

 ИРИДЕСТЕНЦИЯ - ОТБЛЛЯСЪЦИТЕ НА ОПЕРЕНИЕТО




 Време е да разгледаме тази тема след като се запознахме с поредица от мутации и най вече леден Ice и преди да разгледаме семейството на бронз, а при тях се показва висок метален блясък на оперението. В тази публикация ще разгледаме природата на това явление което се нариича иридестенция. Металния отблясък на оперението се проявява когато имаме светлина, най-добре естествена, това е отражение на светлината върху повърхността на оперението и се отнася за основните цветове.




СТАРАЗАГОРСКИ АРАП



 За дивия тип (синьо-черен) металнте отлясъци са в лилаво и зелено, зеленото е за черните области, лилавото за сините. При черните гълъби цвета на  иридестенцията трябва да е в зелен цвят, тип бръмбър (зелен отблясък), като отблясък в лилаво е по-малко желан. Може да ги има и в двата варианта, но задължително зеленото трябва да е в повече. Не писано правило е, че белег за интензивен черен цвят е когато металическите отблясъци са разположени така, че зеленото да е от горе, а лилавото от долу. Когато имаме само отблясъци в лилаво означава, че черния цвят е разреден и това не се приема за черно. 



ТУК ЯСНО СЕ ВИЖДАТ МЕТАЛНИТЕ ОТБЛЯСЪЦИ





 Трябва да се отбележи при разглеждането на иридестенцията, че този цвят е структурен. Той не е в резултат на пигментацията, а е добавен ефект към него. Най-общо казано това е пречупване и отражение на светлината в горния слой на оперението и по този начин се създават тези оптични ефекти с метален отблясък. Същия ефект може да се види когато капнем капка масло върху вода или проблясване на светлина върху сапунен мехур. Този оптичен ефект се получава като светлината удря едновременно външната и вътрешната отразяващи повърхности. При дъга се наблюдава същото явление. 


 При птиците най-ярко се проявява при оперението на главата, гърдите и на шията. При така наречените функционални пера като опашните и летателните имат по-малко иридестенция в сравнение с другите. Трябва да се отбележи, че има много фактори които подобряват цялостното оперение на гълъба.

 Този тип структурно оцветяване не е много срещан в птичия свят, наблюдава се при гълъбите, патиците, пуйките и пауните. При патиците е най-харатерно при зеленоглявата патица, а при пауните бестящите "очни пера" на опашката.     

ИРИДЕСТЕНЦИЯ ПРИ ДРУГИ ВИДОВЕ
 


 В света на гълъбите това явление най-ярко се изразява при породата arhangel gimpel, тези гълъби изглеждат сякаш, че светят в отблясъка си. Тяхните цветове се преливат и все едно са ''мазни''. Това много ярко изпъква при птици които имат bronz в генотипа си.

ГИМПЕЛ (АРХАНГГЕЛ, ДЖИМПЕЛ)

  
  

 Друга порода която има същия ефект на цветовете това е Franconian velvetshsheld pigeions (франкониански кадефени, щитни гълъби) които са създадени в Германия в далечното минало. При тези гълъби се наблюдава толкова тежък бясък на щитовете на крилата, че изглеждат кадефени. 

ЩИТЕН ГЪЛЪБ



 Можем да си направим експеримент като осветим гълъб с фенерче в затъмнено помещение и така да станем свидетели на това интересно явление. С промяната на източника на светлина цвета на иридестенцията се променя, ако това не е достатъчно можем да завъртим фенерчето и ще видим как оцветяването се променя като отенък. На фенерчето му липсва част от спектъра на слънчевата светлина, но все пак може да се наблюдават тези металически отблясъци. 

 Това явление продължава да се изучава и още не е ясно как се предава по генетичен път в смисъл дали е изцяло доминиращо и по какъв начин се възпроизвежда в поколението.     

Няма коментари:

Публикуване на коментар