ЛЕДЕН Ice (Ic)
Леден е автозомна, от части доминантна мутация, която и в момента продължава да се изследва. При тази мутация се създава много меко лазурно синьо при синия тип. Мутацията произвежда синьо-бяло-кремаво оцветяване на оперениието там където трябва да са сините области, като в същото време потъмнява няои зони. Този тип оцветяване го има в някои породи които не са свързани помежду си, като гълъбите Tung-koon-paak (Китай), Дамаски гълъб (damascenes), Moos-sulli (Сирия). Може да се предположи, че имат еднакъв генотип защото имат много сходни фенотипове, а именно светло-синя глава и шия които са покрити със сребриста, дъгоцветна "глазура", която придава още повече красота на към светло-синьото на щита на крилата и долната част на тялото.
Тази мутация влияе на всичи модели на шарката и е особенно привлекателна в модела без барове (barless). Ледените фенотипове имат и някои различия, срещат се с бели барове на които има кантиране на перата в черно - ледени, а също така и с черни барове. Факторите които участват в промяната на цвета на бара изглежда са друг израз на бронз, който добре пасва на лазурното сииньо на щита на крилата.
При събиране в двойка на леден и див тип се получава междинно светло синьо в зависимост от налиичието на други фактори като сажди или замърсено. Потомството е по-близо до лед отколото до дивия тип.
Всичи в поколението ще са хетерозиготни за леден. Когато имаме такова чифтосване белия бар кантиран с черно изчезва, а в продължение в поколението се появяват и фенотипове свързани с бронз. При второто поколение ще имаме хомозиготни за лед и те ще са типични за своя генотип с бели окантени барове.
Няма доказателство които да подсказват, че предаването на тази мутация е свързана с пола, а това означава, че факторите които произвеждат това състояние са автозомни по своя характер.
Фенотипното съотношение е 3 (лед) към 1(диив тип), но така като хомозиготня за Ice (лед) произвежда различен трети фенотип от междиния хетерозиготен за лед и съотношението става 1 към 2 към 1. Както при grizzle и indigo наличието на трети фенотип при хомозиготните птици променя съотношението по външен вид и то става идентично със съотношението по генотип. В резултат от тези съчетания се наблюдава намалено потомство от див тип.
Основната трудност при тази мутация е да се създаде сребриста ледена мантия около главата и шията. Този ефект е доста променлив особенно при междиния тип и се показват само следи от този превликателен вид, но все пак реагира на селекция. И въпреки всички трудности тази мутациия е с домииниращ характер и това ни дава възможност това красиво оцветяване да бъде успешно затвърдено във бъдещото поколение.
На тази снимка се вижда ясно как мутацията Ice влияе на модела на шарката. В ляво е птица с модел на шарката checker, в средата е гълъб от породата Италианска сова с модел на шарката bar, a в дясно птица от породата Дамасцин с модел на шарката Ice bar.
Няма коментари:
Публикуване на коментар