четвъртък, 29 октомври 2020 г.

Млечен (milky) (my), опушен (smokey) (sy), сажди (sooty), замърсен (dirty)

млечен (milky) (my), опушен (smokey) (sy), сажди (sooty), замърсен (dirty)


    


МЛЕЧЕН (milky)



 Млечен (milky) (my) е автозомна, рецесивна мутация, която модефицира цвета и като такава се отбелязва с малки букви (my). Гена произвежда изсветляващ ефект подобен на гризъл, но без бели петна. Фенотипно изглежда като пастелен ефект върху синьо, така нареченото прахообразно сребро. На последък се приема термина млечен, от колкото сребрист поради объркването което думата сребро (разредено синьо) причинява когато се използва по този начин. Гълъбите с тази мутация не са с фактор разреждане, а са хомозиготни за milky my//my. Холандер го описва като потопени в мляко и това описание е доста добро за това допънение към основните модификатори на цвета.


ГЪЛЪБИ ТИП МЛЕЧЕН - MILKY



 При чифтосването на млечен my//my със синьо с неизвестен генотип (в който  се надяваме да има milky), то синьото тества млечното. Ако тестваната птица носи milky чифтосването ще даде 


АНАЛИТИЧНО КРЪСТОСВАНЕ


 Тук не се взима под внимание пола, така като мутацията е автозомна. Ако бъдещето поколение даде всички птици синьо, то тогава ще знаем, че синьото е зместило млечното в дадения локус, но ако имаме milky (my) нещата ще изглеждат като в схемата горе.

 Рецесивния ген да бъде показан (експресиран) във фенотипа трябва да бъде хомозиготен. От това следва, че при фенотипите на рецесивните мутанти рецесиивния родител има само един тип ген за този локус my//my. Логично от това следва, че всиички в поколението ще носят този фактор предоставен от този родител

ХАРАКТЕРНА РАЗЦВЕТКА ЗА НЯКОИ ОТ РОСТОВСКИТЕ ГЪЛЪБИ


 

ОПУШЕН (smoeky)



 Тази мутация е автозомна и рецесивна и се отбелязва по правило с малки букви smokey (sy) . Появата на "дим" при гълъби от див тип се получава леко размазване. Като цяло има потъмняване на сините области и лек ефект на измиване на баровете пуловете при моделите на шарката. Можем да си представим типично син гълъб който се наблюдава през димна завеса. Тази мутация има способността да изсветлява клюна и меките части на тялото. При птиците тип опушен белезникавата ивица на външните опашни пера изчезва. Налице са също потъмняване на хълбоците и изсветляване на върховете на перата на опашкката. Това е странна мутация която едновременно затъмнява една област и изсветлява друга. Грубо разположените зони са размазани и с по-леки цветове bar, cecker. Сините върхове на опашката са в по-светъл цвят от обикновенно. Равномерно разпространените области като опашката и маховите пера на крилата са забележимо потъмнени, същото се наблюдава и под самите крила.


В ЛЯВО СИН ОПУШЕН, В ДЯСНО КАФЯВ ОПУШЕН


 Поради особеностите на smoeky (опуешен) се бърка с sooty (сажди) и dirty (мръсен). При сажди и мръсни клюна, очите и кожа (на краката) са тъмни. Приликите са незначителни, при птиците с фактор сажди се наблюдaва петна на разпростанение (S) по капаците на крилете. На снимката ясно се вижда светлия край на перата на опашката при опушен (smokey).  

   
САЖДИ (sooty)

 Това е автозомна мутация, за сега не е сигурно дали е доминантна или рецесивна и няма знак за отбелязване, но за сега няма достатъчно изследвания. Sooty има променлив харатер, така като добавя малки петна на разпростаранение там където тези области трябва да са в синьо. Тези петна не трябва да се бъркат с модела на шарката checker. Пуловете на checer са добре очертани, а при сажди те са размазани и стоят като разляти. При птиците в кафяво се наблюдава пак същото само, че петната ще са в този цвят. Тази мутция може да се използва за обогатяване на цвета като потъмняващ фатор.

САЖДИ ЗА СИН И ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕН



 На снимката се вижда влиянието на мутацията sooty върху синия цвят и върху ash-red. Тази шарка не се вижда при младите птици тя се показва след първата или втората смяна на перата и с възрастта ще се затвърдява. Тук също се вижда разликата в оцветяването на перата, черното е в средата на перцето, а не като при checker шахматно.

 

замърсен (diirty)

 Това е автозомна, доминатна мутация, за нея още няма символ за отбелязване. Dirty потъмнява значително пигментацията  на синия гълъб от див тип. Тази мутация е широко разпространена в света на гълъбите, въпреки, че се знае доста малко за нея. Изненадващо е, че този тип който сам по себе си не е много привлекателен,  в някои комбинации може да бъде добавения ефект който търсим и считаме за красив.

 Мръсното е може да бъде добре за добавяне в някои цветови комбинации, но може да попречи за яснотата на определяне на други. То работи добре с черно, рецесивно червено и бронз. С кафяво също подобрява цветовете, но със синьо и ash-red в пълна сила показва защо е наречено така, птиците придобиват замърсен вид. Единствената мутация която стимулира производството на меланин е dirty. Това производство на пигмента е причина младите гълъби да имат черни крака. 

РАЗЛИКАТА В ПИГМЕНТАЦИЯТА НА КРАКАТА




СИН ГЪЛЪБ В ЛЯВО И СИН С ФАКТОР DIRTY В ДЯСНО


От снимката се вижда разликката в нюансите между двата типа. Клюна, краката и цвета на оперението на замърсен са много по-тъмни от цвета на дивия тип. Другия не маловажен белег е бялото във вид на сълза в края на окото, има данни, че това е белег който е свързан с мутацията dirty


Няма коментари:

Публикуване на коментар