петък, 5 август 2016 г.

Как влияе отглеждането на гълъби при децата и младежите

Как влияе отглеждането на гълъби при децата и младежите




 Начинаещите гълъбовъди трябва да знаят, че отглеждането на гълъби не е проста работа и развлечение, това е сериозно дело изискващо любов, постоянство и внимателно отношение към своите любимци. Отглеждането на гълъбите изисква много труд, време и средства. Това оказва голямо влияние във формирането у младите хора като любов към природата, обич към животните, развиване качества като наблюдателност и любознателност, натрупване на полезни практически навици както и грижовност, акуратност и приучване към труд. Всичко това става възможно при изпълнението на любимото си занимание в което може да се вкара много фантазия и енергия, да се прояви изобретателност, настойчивост и самостоятелност и когато се видят дадени резултати да се изпитва радост и задоволство, но трябва да се знае, че разочарованието също е част от това хоби.


 Важно значение има общуването с опитни, знаещи гълъбовъди с висока култура, които са готови да споделят своите опит и знания и да имат възможност да помогнат при подбора на добри птици с които може да се работи по набелязаните цели. Такива способни гълъбовъди са пример със своето поведение и отношение към гълъбите. Общуването с тях оказва много силно въздействие на на децата, младите гълъбари се стремят да им подражават и бързо овладяват основните знания за грижите за гълъбовъдното стопанство. От всичко написано до тук става ясно, че грижата за гълъбите се отразява благоприятно на младите хора, развива в тях икономически и житейски способности. Изискват се познания за водене на племената книга, трябва да се направи разкладка при храненето на гълъбите за да се знае какво количество храна трябва за ден, седмица, месец, година. Изучават се симптомите на болестите и тяхното лечение. Заедно с това се развива предприемчивостта, трябват умения и знания да се  организира добре едно гълъбовъдно стопанство.

 Така още от малки децата които отглеждат гълъби се научават на разностранни и многообразни обязаности, изпълняват ги доброволно и даже с голяма любов. Разбира се всеки начинаещ гълъбовъд се нуждае от опитен ръководител. Може да се ползват съвети от това с каква храна да храни гълъбите, до почистване на помещенията. Най-добре е да се даде пълна самостоятелност на младия стопанин за грижата на гълъбовото стопанство.

 Често дори се налага на младежите с чук и трион или други инструменти в ръце сами да построят своя гълъбарник и да го обзаведат - направа на хранилки, места за гнездене, отвори за влизане и излизане на птиците, кацалки и др Тази дейност развива сръчността, съобразителността , развива се в определена степен находчивостта, пресметливостта и търпението.

 Трябва да се отбележи, че грижата за гълъбите помага на младите гълъбовъди да са по-самостоятелни и уверени. Отглеждането на гълъби изисква прекарването на доста време на открито през всеки сезон на годината, а не в къщи пред компютъра което е в плюс за правилното развитие на децата. Учи ги да стават рано сутрин още с изгрева на слънцето което им дава невероятен импулс за бъдещия ден. Отглеждането на гълъби приучава младите стопани на постоянство и последователност. Често се случва дори да прекарва по-голяма част от деня при гълъбите, веднага след училище бързат да се приберат в къщи да нагледат своите любимци и да ги пуснат да се раздвижат извън гълъбарника било на покрива или на земята. 

 Гълъбите са единствените птици които по разпореждане на своя стопанин се вдигат цялото ято на такава височина където дори е трудно може да се диша. В полета им проличава, че се наслаждават на привилегированото си положение, играят, припляскват с криле, при някои породи се наблюдава превъртане (правят кълбета) и в последствие се връщат доброволно при стопанина си в своя дом. Тези стопани които оценяват това се превързват към птиците си и се грижат със ентусиазъм за своите питомци които им доставят тази радост.







красотата на българските породи 



 В заключение трябва се спомене, че добрата идея без опитен организатор не може да допринесе кой знае каква полза, така и най-добрата система на възпитание без опитен ръководител може понякога да доведе до съвършено противоположни и нежелателни последствия. Отглеждането на гълъби не трябва да става на сила, а да идва от само себе си. Както казват старите гълъбари, птиците трябва да се отглеждат с любов, а не с комерсиални цели, или още по красноречивото „ Влезе ли ти веднъж перо отзад отърване няма, остава за цял живот”.

 При отглеждането на гълъби младите гълъбовъди трябва да знаят, че това е занятие което изисква много страст което влияе благотворно на формирането на характера и способства за сработване на много полезни качества които те дори и не подозират, че притежават. Другарството с гълъбите в юношеска възраст съхранява любовта и приятелството към тях за цял живот. Привързаността към тези невероятни създания остава за винаги, дори някои впоследствие посвещават целия си живот на тази страст.    


  







Няма коментари:

Публикуване на коментар