четвъртък, 21 юли 2016 г.

Как да общуваме с нашите гълъби

Как да общуваме с нашите гълъби


 Когато общуваме с нашите птици трябва да сме спокойни, трябва да ги викаме с благ и спокоен глас. Не трябва често и без причина да ги взимаме в ръце, това замърсява оперението им, а през периода на линеене им причинява неудобство и дори болка. Ако е необходимо да се хванат птиците то е добре това да се случва при закрити или затъмнени прозорци, на тъмно гълъбите не виждат добре и по-лесно се улавят. Гълъба трябва да се лови бързо, не трябва да се гони из целия гълъбарника и да не се хващат по време на полет. Най-добре е да се хваща с дясната ръка за гърба и след това да се прехвърли в лявата така, че краката на птицата да са между показалеца и средния пръст. Така е най-добре да се държи гълъб в ръцете независимо дали с лявата или дясната, на кой както му удобно. 

 Когато сме в гълъбарника не трябва да правим резки движения, да размахваме ръце - това плаши гълъбите, те могат да излетят от гнездата и после дълго време да не легнат върху яйцата или пиленцата. Спокойния и ласкав глас с който се обръщаме към гълъбите ги прави спокойни и те привикват и не се боят от собственика си. Когато птиците имат пълно доверие на гълъбовъда те кацат на раменете или на коленете му и се хранят направо от ръцете му. Това винаги е приятно и доставя невъобразимо удоволствие.


 За запазване на изряден и чист вид на гълъбите трябва да им се дава възможност да се къпят. Те обичат това, за това когато настъпят горещите летни дни можем да поставим плитък съд с вода за да могат птиците да се къпят. Водата за къпане трябва да се подменя редовно за да не се замърсява, също така в нея можем да разтваряме соли за баня, така перата стават лъскави и еластични, а и външните паразити не могат да се развъждат. Замърсените пера на крилата и опашката трябва да се почистват от самия гълъбовъд. Добре е птиците да се къпят в горещите дни за да могат гълъбите бързо да изсъхнат и да се сгреят. Ако гълъбите се мият и почистват в стая, то след изкъпване те трябва да се поставят на топло или в помещение където няма течение за да се избегне простуда или настинка.


 Гълъбовъда трябва да следи за чистотата на краката на гълъбите, особено на младите. У малките които още са в гнездото често на ноктите и племенните пръстени се залепя мръсотия във вид на топчета или наслоявания. Тази мръсотия трябва своевременно да се отстранява, това става по лесно когато натопим краката на гълъбчето във вода.  

 Постоянното и внимателно наблюдение на гълъбите в гълъбарника, на покрива и в полет позволява на стопанина да знае винаги моментното състояние на всяка птица и своевременно да реагира при някакво заболяване. Болните гълъби са апатични, стоят настръхнали, честно крилата са отпуснати и със затворени очи (жумят), отказват да се хранят, търсят усамотение. Такива гълъби трябва да се уловят, огледат и изолират от останалите. Когато почистваме гълъбарника трябва да обръщаме внимание на вида и състоянието на екскрементите, който често ни подсказва за състоянието на гълъбите. Ако вида и поведението на дадена птица ни тревожи трябва да я вземем в ръце и внимателно да я огледаме, да и обърнем особено внимание на аналното отверстие, човката, ноздрите, очите и кожата. Тяхното състоянието може много да ни помогне да определим състоянието на гълъба.



оглеждане на гълъба в ръце


 Начинаещите гълъбовъди трябва в самото начало на отглеждането на гълъбите да имат за правило, когато някоя птица се държи подозрително и буди нашето внимание веднага да се отдели и изолира от другите. Това се отнася и когато закупим или внасяме в гълъбарника нови гълъби. Не трябва новите гълъби да се пускат веднага в гълъбарника, а да минат карантина за да се уверим, че са здрави и когато сме сигурни в това можем да ги пуснем в общото помещение. Това се прави с цел ако новите птици са приносители на някаква инфекция да се предотврати заразяването на цялото ято. За предотвратяване на заболявания можем да даваме на гълъбите във водата за пиене, витамини или леки дезинфектанти като син камък (меден сулфат), а при възникване на заболяване антибиотици или нужните препарати.

 Има едно неписано правило колкото "по-чисти" са гълъби от дадена порода, то толкова грижите за тях са по - големи.


Няма коментари:

Публикуване на коментар