календар на гълъбовъда. Октомври
През месец Октомври почва началото на есенно- зимния период. Младите гълъби, които сме избрали да останат за продължаване на селекцията вече са се оформели. Когато разделяме гълъбите за през зимата, сега му е времето. Мъжките гълъби се отделят от женските. Младите гълъби се отделят при женските птици.
Гълбовъда сега може да направи анализ на резултатите от развъдния сезон. Правят се проверки по племенната книга и собствени наблюдения. Бракуват се птици от младите и стaрите, които са ни разочаровали в състезания или не са дали очакваните от тях резултати. Така се освобождаваме от излишните птици и освобождаваме повече място за гълъбите които остават. Пък и през зимата ще храним по-малко птици.
старозагорски бели (млади) |
старозагорски бели (млади) |
старозагорски бели (млади) |
старозагорски бели (млади) |
Храненето на гълъбите е два пъти на ден. Дажбата е 30 грама за гълъб. Състава на храната трябва да е като в месец Януари. Водата се сменя със всяко хранене. Препоръчва се да се дава зеленина и минерални добавки. Може да се добави в менюто рибено масло. Това става по следния начин, в съд се изсипва смеската със зърно към нея се прибавят две супени лъжици рибено масло за един килограм фураж. Изчаква се зърното да се напои с рибното масло и така се поднася на гълъбите. Така приготвената смес се дава веднъж в седмицата, най-добре това е да се прави в почивните дни за да имаме време да подготвим храната.
Гълъбите могат да се пускат на разходка при хубаво време, но трябва да се има в предвид, че прелетните птици вече са отлетели на юг и хищниците стават особено агресивни. През месец Октомври времето в по-големи периоди е лошо и за препоръчване е птиците да са в гълъбарниците. Когато сме в близък контакт с гълъбите, трябва да сме спокойни и да се обръщаме към тях кротко. Когато сме в гълъбарника не трябва да размахваме ръце и да говорим рязко, защото това плаши птиците. Не трябва да се хващат гълъбите без това да е наложително, особено птици в период на линеене. Това им причинява притеснение, а в не малко случаи и болка. Недопустимо е когато гълъба лети в гълъбарника да се хваща за опашката. Когато гълъбарниците са с високи волиери, някои гълъбовъди използват сакове за ловене на пеперуди или риба. Седящия гълъб в местата за гнездене или на кацалката трябва да се хваща с бързо (рязко) движение отгоре за гърба. След това го поставяме в другата ръка така, че да гледа към нас. Краката му трябва да са между показалеца и средния пръст на ръката ни, а палеца и останалите пръсти да обхващат тялото на птицата. Най-лесно е гълъбите да се ловят в затъмнено помещение, защото птиците не виждат добре в тъмното и по–лесно се хващат. Някои гълъбъвъди така могат да дресират птиците си, че при влизане в гълъбарника те да кацат по ръцете му и да търсят храна.
Препоръчително е гълъбите да не се тренират през месец Октомври, ако това е наложително и състезателния сезон не е привършил, трябва да се има в предвид промяната на времето и дневните грабливи птици. При променливо време има голяма вероятност гълъбите да се загубят. Поради интензивното линеене на гълъбите могат да се тренират само млади птици. Трябва да се даде възможност на гълъбите да сменят перата си безпроблемно.
Bravo na kpolegata za publikaziata 6tee polezna za mladi te gulubari
ОтговорИзтриване