СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ ПОРОДИ
Създаването на нови породи е най-сложната задача на селекцията. При отглеждането на гълъби това се прави много рядко може да се каже, че е изключение. С това може да се занимават най-добре подготвените, най-опитните и знаещи гълъбовъди. Формирането на нова порода е продължителен процес, който може да отнема десетилетия, а не рядко и стотици години. В това дело взимат участие не едно поколение гълъбовъди, това е колективен труд на много хора. Разбира се голяма роля играе таланта на личностите които се занимават със селекцията в създаване на нови породи, много често това е решаващо. Именно те започват тази сложна работа и залагат основата на новата порода гълъби и ако не успеят да довършат селекцията до край, то те оставят добро наследство на своите последователи.
Обезателно условие за създаване на нови породи се явява получените гълъби да са с качества и отличителни черти които не са притежавали по-рано, тоест да се различават. Разбира се не трябва да си представяме, че всички признаци в полученото поколение ще са нови, това няма как да се случи. Те трябва да са по главни, определящи черти, които отличават новата порода от другите вече съществуващи. Появата на такива нови признаци и качества, трябва да се разглежда като необходимо условие, но това далеч не е достатъчно. Дадена група гълъби за да се счита за отделна порода трябва да изпълнява следните условия:
- Длъжно е да има значителна група гълъби с новите еднакви признаци и качества. Получаването на единични птици, това още не е порода.
- Новите признаци и качества трябва да са трайно закрепени и да се предават устойчиво в следващите поколения. Трябва да не се изменят поне до петото поколение.
- Гълъби с такива признаци трябва да са запазват внимателно в гълъбовъдните стопанства и да представляват солиден материал за работата по селекцията. Също така новосъздадените гълъби могат да удовлетворяват естетическите потребности на даден селекционер.
- Ценностите на новите качества на създадената порода трябва да бъдат признати не само от автора, но и от широк кръг гълъбовъди.
- При официално призната порода трябва да се изработи стандарт.
В повечето случаи при създаването на нови породи гълъби се използва метода на хибридизация (кръстосване на различни породи) в съчетание на отбор и подбор. Това може да се получи като съберем в семейство две вече съществуващи породи, използва се просто и сложно възпроизводително кръстосване. Ползването на тези методи са сложни и работата по селекцията е трудна, създателя на новата порода трябва да има отлични знания, опит, настойчивост и упоритост в постигане на поставените цели. Гълъбовъди с посредствени знания, млади и неопитни е препоръчително да не се захващат с тази задача, но трябва да имат обща представа за това. За тази цел руските гълъбовъди са изготвили някои общи положения и примери за създаване на нови породи с прилагане на указаните методи.
Формулата за получаване на нова порода в случай на просто възпроизводително кръстосване може да бъде представена по този начин
порода А + порода Б = порода В
Оказва се, че всичко е ясно и просто. За да се получи нова порода е достатъчно да се вземе гълъб от една порода и да се събере в семейство с гълъбица от друга порода или обратно и тогава техните пилета ще са представители на нова порода. Това не е точно така, зад тази обща схема стои голям, усърден, къртовски и творчески труд.
Български Огледален Ролер - гордостта на модерното родно гълъбовъдство
Сложно възпроизводително съешаване е когато за получаване на нови породи гълъби се използват три или повече различни породи. Това много често се използва при птици които се използват за месо, така се получават високо-производителни хибриди (така е създадена породата Кинг от малтийски, римски и пощенски гълъби). Принципно разлика между просто и сложно възпроизводително кръстосване няма. Специфичното при сложното кръстосване е, че в него участват повече породи, а това създава трудности както при избор на породи за селекция, така осъществяване на самите кръстосвания. Може да се каже, че създаването на нови породи е сложен процес и възпроизводителното кръстосване се явява висша класа на селекцията, която се сравнява с изкуство.
Трябва да се има в предвид, че получените няколко гълъба с признаци на новата порода не означава, че работата по селекцията е свършила. Необходимо е трайно да се заздравят тези признаци и да се направи така, че да се предават устойчиво в поколенията за напред и да се получат колкото се може повече птици с такива качества. За стабилизирането на качествата и признаците при размножаване на създадената порода, трябва много и време упорит труд.
В заключение може да се каже, че към създаването на нови породи гълъби не трябва да се подхожда лекомислено без предварителна теоретична подготовка. Който се захване с това дело трябва да е подготвен за продължителен, многогодишен процес в които трябва да се положат много усиля и упоритост. Селекционера трябва да е търпелив и настойчив и да преследва непримиримо поставената цел.
В заключение може да се каже, че към създаването на нови породи гълъби не трябва да се подхожда лекомислено без предварителна теоретична подготовка. Който се захване с това дело трябва да е подготвен за продължителен, многогодишен процес в които трябва да се положат много усиля и упоритост. Селекционера трябва да е търпелив и настойчив и да преследва непримиримо поставената цел.
Няма коментари:
Публикуване на коментар