четвъртък, 14 април 2016 г.

подбор на семейства гълъби и съешаване

подбор на семействата гълъби и съешаване 

 Подбора на родителските чифтове за размножителния период  е отговорно и важно дело. От прецизното подбиране на чифтове в решаваща степен зависи правилното развъждане на гълъбите и успеха към който се стреми гълъбовъда. Тази работа изисква опит, знание и даже интуиция на самия гълъбовъд. Преди всичко трябват нужните знания за основните положения на генетиката и селекцията на гълъбите.

 Как да се подбират семействата гълъби зависи от следните условия : 

  • Породата гълъби

  • Наличния генетичен материал и неговото качество

  • Целите и задачите които си е поставил гълъбовъда

  • Възможностите на самия гълъбовъд





СТАРАЗАГОРСКИ АРАПИ



 Общите препоръки могат да бъдат следните : гълъба и гълъбицата които се събират в семейство трябва да са от една порода, с еднакъв екстериор и окраска на оперението, също така са важни и летателни качества. В противен случай в потомството ще се получат нежелателни и посредствени гълъбчета. При подбора на чифтове за разплод трябва да се има в предвид родословието, само тогава можем да бъдем уверени в качествата на полученото потомство. Не трябва да се събират в семейства гълъби с еднакви дефекти, а на обратно към птици с дефекти задължително е да се подбира партньор без такива недостатъци - това може да позволи постепенно да се избавим от нежелателните черти и да подобрим качествата на своите гълъби. Избраните партньори трябва да са в отлично здраве, от болни и слаби птици се получават неоплодени яйца и слабо потомство. Използването на много стари гълъби за разплод също дават лошо потомство, но когато е наложително това да се случи едната птица в сформираното семейство трябва да е млада : възрастен гълъб с млада гълъбица или млад гълъб със стара женска. Млади гълъби за възпроизводство е добре да се подбират най-рано след деветия месец, при някои породи дори след единайстия. подбора на партньори е най добре да се подбират от собственото гълъбовъдно стопанство, тогава бързо и надеждно може да се очаква добро потомство и всяка година да се подобрява качеството на своето ято. От другите гълъбовъди може да се подбират гълъби за семейства с цел да се ''освежи кръвта" или при продължително близко-родствено размножаване, това е добре да се направи чрез мъжки гълъб. При направата на такива семейства (брат-сестра, баща-дъщеря, майка-син) трябва да сме особено внимателни, така може да се закрепят (затвърдят) имащи дефекти в рода. Слаби, с влошено здраве птици е недопустимо да се чифтосват.



 За подобряването на своето ято трябва да се стараем от птици с средно и под средното ниво да се събират семейства с по-високи качества. Подбора трябва да се направи преди развъдния сезон. Селекционера още през зимата вече трябва да е избрал кои млади гълъби ще остави за предстоящия развъден сезон и да е съставил план за съешаване. Във време когато събираме семействата гълъби трябва да се извърши необходимата подготовка - дезинфекция на помещенията, оборудването и инвентара. Трябва да се подготвят местата за гнездене и да се осигури "материал" за направата им.


 Най-доброто време за събиране на новите семейства гълъби е средата на месец Март. Когато гълъбите са събрани по-рано има опасност от изгубване на първото люпило  (заради променливото време, студ, дъждове, големи амплитуди в температурата през деня и нощта) и поради това не трябва да го допускаме.


 Събирането в семейство може да бъде естествено (свободно), когато гълъбите се чифтосват сами без участието на гълъбовъда по взаимна симпатия и избор. Това се получава когато в гълъбарниците има по равно мъжки и женски птици и те самостоятелно си намират партньори, това не е за препоръчване, може единствено да се приложи когато правим чифтове за храначи или когато имаме група от гълъби които имат съвършено еднакви качества и не е важно кой с кой ще се съешава. Във всички други случаи се пребягва до принудително съешаване. Подбраните мъжки и женска се отделят в самостоятелна клетка и се държат докато се съешат. През пролетта гълъбите се събират за много кратко време 2-3 дена. При готовото семейство птиците стоят една до друга, гукат, когато мъжкия пее женската му се "покланя", походката е горда с спускане на крилата и разтваряне на опашката която често "мете" пода. По някога гълъбите които сме поставили в клетката започват да се бият, тогава трябва да се разделят с мрежа и да им се даде възможност да привикнат да са заедно и когато са готови един за друг мрежата се премахва и вече като семейство може да се пуснат в общото помещение.


 При въвеждането на семействата гълъби трябва първо да се пуска единия чифт и след като той заеме мястото си в гълъбарника, тогава да се пускат и другите последователно. Така се избягват сбиванията за място. Трябва да се отчита, че гълъбите охотно заемат своите стари места за гнездене и често сами избират това в тези техни действия ние не трябва да се намесваме. Трудности със новите семейства има когато разбиваме стари чифтове, при това положение новите партньори дълго не искат да се наешават и дори когато са готови при пускането им в общия гълъбарник те търсят старите си гнезда и половинки. За да е успешно такова съешаване е препоръчително новото семейство да не се пуска в същия гълъбарник, ако това е невъзможно препоръчително е 2-3 седмици гълъбите да не виждат старите си партньори. За препоръчване е месец и половина преди развъдния период гълъбите да са разделени на мъжки и женски, това се прави с цел по-лесното съешаване и направа на нови чифтове, така също се предотвратява и ранното снасяне на яйцата.


 Сформираните семейства заемат гнездата си и започват да носят в него пръчици, сламки, пера, мъжкия пази гнездото и вика женската постоянно в него. След около седмица женската снася едно яйце, а до 40 часа и второ и новото семейство гълъби започва да ги мъти.   


     

Няма коментари:

Публикуване на коментар