четвъртък, 24 март 2016 г.

Календар на гълъбовъда. Май

календар на гълъбовъда. Май.

 През месец май, възрастните гълъби са в отлична кондиция, весели, жизнени енергични. Гълъбите вече са в много добра спортна форма. Гълъбчета които са от първото люпило вече са се научили да излизат и влизат в гълъбарника и са готови за начало на тренировките за полет. В  гнездата вече са гълъбчетата от второто люпило. Почти всеки ден гълъбите се препичат на покрива и се радват на свободата на вън от гълъбарника. На земята те намират всичко за себе си и малките които отглеждат, при тези обстоятелства може да не даваме витамини, зеленина и минерални добавки. Гълъбите които се отглеждат във волиер (затворени) получават всичко това от гълъбовъда.

  Храненето е като през Април, гълъбите пак се хранят три пъти на ден, дажбата е около 40-45 грама на гълъб.

 Почистването на помещенията се извършва всеки ден. Поилките и хранилките се дезинфекцират поне един път в седмицата. Постелката в гнездата се сменя по преценка в зависимост от степента на замърсяване. В слънчеви дни във волиерата може да се постави ваничка с вода за да може гълъбите да се къпят. Ваничката трябва да е повдигната от пода със скара за да не се замърсяват гълъбите или трябва пода да е посипан с пясък. След като гълъбите се изкъпят водата трябва да се излее. За дезинфекция може да се използва разтвор от калиев перманганат или железен сулфат. Поддържане на хигиена в гълъбарника е изключително важно за успешен развъден сезон.

 Гълъбовъда трябва с внимание да следи за състоянието и развитието на младите гълъби, ежедневно трябва да се оглеждат гнездата. Това трябва да се прави внимателно за да не се пречи на гълъбите да мътят яйцата си и да не причиняваме неприятности на птиците.


 През месец Май се правят интензивни тренировки за полет. Високия, дълъг с правилен стил полет доставя неописуемо удоволствие на гълъбовъда. При всички тези обстоятелства треньора има повод за гордост. За да се получат такива полети трябва да се знаят и изпълняват някои правила.


  • Общите принципи за тренировки са приучаване на гълъбите за принудителен полет. Тренировките стават все по чести и когато птиците влязат в спортна форма полетите стават по-дълги. На гълъбите трябва да се дава време за отдих между полетите за да може птиците да възстановят своето физическо състояние. Правилното възстановяване води до още по-продължител полет и по-добри резултати.

  • Целта на тренировките е да се поддържа и усъвършенства продължителния полет на гълъбите. Когато гълъбите се гонят (пъдят) безцелно и несистемно резултатите не са добри и всичкия положен труд е безполезен.

  • Гълъбовъда на основата на общите принципи изготвя своя система и методи на трениране. Трябва да се отчита продължителността на полета, условията при които е проведен, състоянието на самите гълъби, интензивността на полетите. Всичко това трябва да се съобрази с възможностите на треньора, неговите интереси и вкус.

  • Важно е да се знае, че за добри резултати се получават при правилно съчетание на полети (тренировки) и хранене. Гълъбите които се тренират не трябва да се допускат да преяждат. Храната трябва да е висококалорична и същевременно лека за усвояване. В повечето случаи гълъбите се хранят след полет.

  • Преди да се престъпи към тренировки на младите гълъби, те трябва да се приучат да влизат и излизат сами от гълъбарника. Препоръчително е младите гълъби да се тренират с вече научени птици, така те се увличат в полет и се вдигат със другите. Не трябва да се тренират големи ята, защото е много трудно е да се следят гълъбите, в тях винаги има няколко птици които не са в върхова форма и не искат да летят и така свалят и останалите гълъби. Когато това се случи резултатите на са задоволителни. Много важно е гълъбовъда да намери лидера на ятото, който е с високо летателни способности. Този гълъб води всички останали птици в ятото и е незаменим помощник на гълъбовъда.

  • При продължителен полет на гълъбите трябва да се даде време да се възстановят. Тогава тренировките може да се правят през ден. Когато гълъбите са във върхова форма може да се пъдят всеки ден.

  • Треньора трябва да приучи своите гълъби след полет да влизат в гълъбарника по негов сигнал.

  • Тренировките на младите гълъби трябва да започнат когато са укрепнали физически (около двумесечна възраст). Младите гълъбчета трябва постепенно да се приучават към продължителност на полета за да може укрепнат. Първия полет трябва да е компанията на стари научени гълъби, но не с много продължителен полет. Най-удачно е младото гълъбче да се пъди самостоятелно с един или два стари гълъб и когато преценим, че готово да се тренира с основното ято.

Още от първите полети младите гълъби проявяват своите летателни качества. По резултатите от тренировките се избират гълъбите, които ще са способни за дълги полети. Слабите, ленивите, тежките гълъби които нямат желание за полет се отстраняват.



млади старозагорски бели високолетачи на ''разучаване'' на гълъбарника





 Резултатите от всяка тренировка и своите наблюдения треньора трябва да отбелязват в книгата за полети. Също така трябва да се отбелязват и атмосферните условия при които е проведен полета (температура при начало и край на полета, атмосферно налягане, слънце, дъжд, вятър). Така треньорра добива ясна представа за възможностите на всеки един гълъб.

Тези общи правила са отнасят за гълъби с висок и продължителен полет.





Няма коментари:

Публикуване на коментар