сряда, 22 март 2023 г.

Варненски гълъб


 Варненски гълъб



 Тази порода се отглежда във Варна и варненски окръг. Предполага се, че гълъб без качул е пренесен от Мала Азия по море, тъй като много плавателни съдове са пристигнали във Варненския залив. В течение на много години селекциона работа гълъбите са значително подобрени. 

Отличителни белези:

 Подвижен гълъб  с красива линия, къс и добре сложен клюн, изразителни очи, малка кръгла глава, специфични за породата крила и опашка. Мъжките се отличават лесно от женските. Последните са значително по-нежни и по-дребни. 

 Глава: малка сверична. Погледната от всички страни тя е заоблена без какъвто и да е ръб на горната част на главата. 

 Очи: големи, живи, като особено силно са изразени при цветните гълъби - черни, червени, жълти гълъби. Ириса е бял, а зеницата малка. 

 Околоочие : без да има натрупване, околоочието е голямо, без какъвто и да е розов оттенък. Колкото околоочието е по-светло, толкова гълъба е по-ценен. 

 Клюн: масивен, бял, къс 10-12 милиметра 

 Врат: средно дълъг, като бързо се разширява от главата към гърдите и преминава в добре изразени широки гърди. Когато главата е вертикално поставена гърдите изпъкват пред нея. 

 Крила: доста дълги под опашката 5-6 милиметра над земята, като често докосват земята. 

 Опашка : подвижна, широка има 14-16 пера. Доста дълга, което е един основен белег по което варненският гълъб без качул се отличава от плевенския. 

 Крака: къси не оперени, червени с бели нокти. 

 Недостатъци : червено око, продълговата глава, дълъг клюн, тясна и къса опашка. Малки очи. Носенето на крилата наравно с опашката. 


Забележка:

 Варненския гълъб се среща само в четири цвята - черен, червен, жълт и бял. Не се допускат пъстри гълъби, птици с бели пера по тялото, опашката или крилата. Гълъбите в жълт цвят се отглеждат предимно в Силистра. 

Пръстен 7 милиметра. 


Описанието е от 1988 година. 







Няма коментари:

Публикуване на коментар