племенен отчет
Отчета е много важен при отглеждането на гълъби. Без правилно и рационално водене на племенния отчет е много трудно да постигаме целите които сме решили да развиваме за в бъдеще.
Селекционно-племенната работа не е сложна по своята същност, към която трябва да се подходи много сериозно без да правим никакви компромиси. Успеха зависи от доброто попълване на отчета на племенния материал с който работим за развитието на селекцията която водим. Гълъбовъда трябва много добре да е запознат от къде произхождат неговите гълъби (родословие), възраст, здравен статус, плодовитост, наследствените заложби, способността на родителите да предават характерните белези на породата на своето потомство.
В племенното птицевъдство е разработена система на племенния отчет в който се записва за всяко животно, което представлява племенна ценност. В това сведение се записват данни за произхода на гълъба, неговото развитие, особености на оперението (цвят,структура), продуктивност, резултатите от чифтосванията с негово участие. Птиците които са особено цени за породата се завеждат в каталози (може и на международно ниво). За съжаление в родното ни гълъбовъдство няма единна форма за водене на племенния отчет. Всеки гълъбовъд води своите записи по произволна форма, които да задоволяват собствените му потребности, а някои дори не водят племенна документация. Има гълъбари които разчитат на своята памет, което не е най-надеждния начин за съхранение на такава по обем и значимост информация.
Племенния отчет трябва да съдържа няколко основни елемента : водене на отчетна документация чрез опръстеняване на птиците и описание на развитието на техния живот. Чрез опръстеняване на гълъбите и записване на техните особености можем да създадем карта за племенен отчет. Тя трябва да съдържа няколко задължителни параметри.
- Номера на пръстена
- Порода
- Дата на излюпване
- Пол на гълъба
- Характерни белези (цвят, окраска, човка и др.)
- Номерата на пръстените на родителите
- Описание на родителите
ПРИМЕРЕН ВАРИАНТ ЗА ВОДЕНЕ НА ПЛЕМЕННАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ |
Тази така наречена карта за племенен отчет дава пълна представа, както за самия гълъб така и за неговите родители. Чрез нея можем да проследим нивото на селекцията която водим и правилното развъждане на птиците. За препоръчване е картите да са по възможност по пълни, сега с настъпването на новите технологии това е много лесно и удобно да се направи. Сбора от информацията от тезите карти дава основата на племената книга. Чрез нея се отчита полученото потомство от всяко семейство гълъби. Племената книгата може да се раздели за всяка година за по-добра отчетност. Така по-лесно се преглеждат количествените данни (колко птици сме произвели през дадената година), в нея могат да бъдат отбелязани и резултатите които са постигнали гълъбите по време на състезателният сезон. Чрез водене на племенната документация много лесно се вижда как семействата гълъби предават своите качества в поколението си. Всеки гълъбовъд който държи да се развива като селекционер трябва да води племенна книга и ако е възможно тя да бъде по-пълна, като в нея отбелязваме и подробно качествените характеристики на полученото потомство.
Трябва да имаме в предвид размножителната способност на семействата гълъби. Това включва контрол на половата активност, дали яйцата са оплодени и дали са измътени нормално. Също така се взима в предвид броя на излюпените гълъбчета за една година, инстинкт за отглеждане на малките, хранене и опазване на потомството. Обикновено от една двойка гълъби за една година при оптимално хранене и добри условия на отглеждане могат да се получат от пет до седем люпила. Когато се използват и така наречените ''храначи'' люпилата може да са повече.
Също така трябва да имаме план за ваксиниране, за задължително и препоръчително третиране на гълъбите срещу паразити и заболявания.
В днешно време когато разполагаме с богат набор от софтуери можем да направим различни вариации на племенния отчет и чрез многообразието на компютърни програми да запазим и използваме придобитата информация.
пръстени за опръстеняване |
Всичко по горе написано е само като основа за правилно водене на селекцията, по този начин се събират първоначални сведения за практическа работа по развъждането на гълъбите. Всеки гълъбовъд който желае да постига добри резултати и да получава удовлетворение от работата си с гълъбите е длъжен да разширява своя кръгозор и да задълбочава своите знания чрез специализирана литература и да използва опита на по-способните и можещи гълъбовъди.
Воденето на документацията може да изглежда скучно занимание, но тя дава предимство на всеки който я поддържа и използва. Важно е да се приеме единен стандарт за водене на племенните книги и всичката събрана информация от гълъбовъдите и дружествата по места да се въведе в единен регистър, който трябва да се актуализира всеки сезон. Всичко това трябва да се извършва под ръководството на ''Съюза на гълъбовъдите и развъдчиците на дребни домашни животни в република България'' (СГРДДЖРБ)
Няма коментари:
Публикуване на коментар