четвъртък, 3 март 2016 г.

Календар на гълъбовъда. Април.

Календар на гълъбовъда. Април.


 Месец Април е, в гнездата вече са първите гълъбчета, това са най-ценните птици. В края на лятото, те ще се оформят на пълно и ще станат възрастни.  От тях при първия оглед ще се отделят птици за селекция. През месеца Април, а и до края на развъдния сезон гълъбовъда трябва да обръща внимание за отглеждането и приучаването на младите птици. Това е съчетано с много грижи, но си заслужава труда. Много е интересно да се наблюдава как от малко беззащитно пиленце, птицата израства под грижите на родителите си в голям и зрял гълъб.

 Излюпелите се гълъбчета  след като излязат от яйцето са много мънички, тежат около 13 - 15 грама. Те са слепи, покрити с жълтеникав пух и след 6 - 7 часа вече може тихо да писука. Малките след като укрепнат (5 - 6 часа след излюпването) подават глава из под родителите си и  ''просят'' храна. В първите 9 - 10 дена родителите ги хранят с  рядка каша (гълъбово мляко). Този период е много важен за правилното израстване на малките. През първите десетина дни гълъбчетата растат с всеки изминал ден и тяхното тегло постоянно нараства, за два дни то става между 230 - 380 грама. Гушите им са почти половината от тялото им. 


 Между седмия и десетия ден малките гълъбчета се опръстеняват. Някои гълъбовъди слагат пръстените на левия крак в нечетна година, а на четна на десния. Номера на гълъбите се записва в племенната книга, като се има в предвид, че гълъбчето ще бъде с този пръстен през целия си живот.



отделение за млади гълъбчета
 Когато гълъбчета навършат месец започват самостоятелно да кълват и може да се отделят в специално подготвени за тях отделения. В тези отделения трябва да има постоянно храна  от дребнозърнести семена (пшеница, фии, просо, сорго) и вода. Така като малките гълъбчета постоянно пръскат храната, хранилките трябва да са направени така,че да бъдат удобни за малките и в същото време да съхраняват храната чиста. Желателно е поилките да са от затворен тип. Отделянето на младите птици е добре при по - темпераментните породи, така по - активните мъжки гълъби нямат достъп до младите и не могат ги тормозят. При хранене гълъбчетата винаги имат безпрепятствен достъп до храната и водата. 




 Храненето на старите гълъби трябва да е разнообразно и в достатъчно количество. За гълъбите които отглеждат малките си е препоръчително да се хранят по три пъти на ден. Първия път в 7 часа сутрин, втория в 13 часа по обед, третия в 18 часа вечерта. Нормата храна за един гълъб трябва да е завишена около 40-45 грама. трябва да се осигурят минерални добавки, а даването на витамини може да се замени с предлагане на зелена маса (ако гълъбите са привикнали към нея). Водата може да се сменя със всяко хранене, ако това е възможно. Гълъбарника трябва да се почиства всекидневно. Хранилките и поилките трябва да се дезинфекцират два пъти в седмицата. Регулярно трябва да се почистват местата за гнездене и да се подновява постелята. От гнездата е добре да се изваждат черупките от излюпените яйца. В повечето случаи гълъбите ги изнасят сами, но ги изхвърлят в района на гълъбарника, а така може да се разпространят заразни заболявания. 

 През този месец е препоръчително да се направи профилактика за стомашно-чревни заболявания и гъбички. Във водата с е добавя два пъти в седмицата слаб разтвор на калиев перманганат или железен сулфат.

 През месец Април, когато малките гълъбчета са още в гнездото, женската изгражда друго гнездо. Местата за отглеждане на малките трябва да са достатъчно просторни, но с прегради помежду им така,че малките гълъбчета да не пречат на родителите си да мътят.




СТАРОЗАГОРСКИ БЕЛИ В ПОЛЕТ





 Тренировките за полет се правят всеки ден за да може птиците да влязат във форма и да се подготвят за продължителни полети. През този месец времето е най-добро за тренировка на гълъбите с висок полет.


Няма коментари:

Публикуване на коментар