четвъртък, 11 февруари 2016 г.

Календар на гълъбовъда. Януари.

Календар на гълъбовъда



 Календара на гълъбовъда съдържа практически съвети за по-доброто отглеждане на нашите любимци. Той е съставен въз основа на дългогодишния личен опит на руските гълъбовъди, съвети от добри треньори и гледачи на гълъби и специализирана литература.

 Целта на съставянето на календара е желание за помощ на хората, които се занимават с отглеждането на гълъби. С негова помощ гълъбовъда може адекватно да съдейства на своите птици  през различните периоди на годината и когато е нужно да помага в критични за тях  ситуации. Календара ще помага за поддържане на оптимално състояние на своите гълъби при което те могат в пълна сила да показват своите най-добри качества. В календара ще са описани мероприятия които гълъбовъдите трябва да извършват за да може гълъбите да дадат здраво и пълноценно поколение и не на последно място да доставят радост от общуването с тях.

 Календара описва моменти и дейности, които трябва да извърши гълъбовъда за удовлетворяване не естествените потребности  на гълъбите през отделните периоди на годината. Гълъбовъда при наблюдение трябва да отчита всяка промяна и да реагира своевременно за да създаде необходимите условия за живот на своите любимци. Календара ще бъде разделен на месеците от годината в отделни глави в тях ще бъде описано препоръчително кога, как и какво трябва да свърши гълъбовъда.  Тези описания могат да се използват за основа на едно по-добро отглеждане на гълъбите и съответно постигане на по-добри резултати. 





януари



 През месец Януари е пика на зимата. Температурите са много ниски и често не минават над нулата, дори и през деня. Гълъбите стоят настръхнали и крият клюновете си в перушината на гърдите си. Това време на годината е едно от  най-тежкото за гълъбите. Затова стопанина трябва да е с повишени внимание да се грижи за своите питомци. 


 Необходимо е преди всичко да обърнем внимание на храненето. То трябва да осигурява богатия набор от всичките хранителни вещества, витамини и микро-елементи. През мразовитите дни на месеца на гълъбите им трябва повече енергия за да може да преодолеят ниските температури. През този период  дажбата им трябва да е завишена в сравнение с тази през лятото. Ако денонощната дажба е около 30 грама на гълъб, то през студените дни тя трябва да е около 45 грама. Царевицата (за пуканки) трябва да е неотменна част в менюто им.


 СУТРЕШНО ХРАНЕНЕ НА ГЪЛЪБИ
 Храненето трябва да е в удобно за гълъбите време, когато е един път на ден най-добре е да е в периода между 8 - 10 часа. Когато се налага да храним гълъбите по два пъти на ден то тогава е добре сутрин да ги храним около 9 часа, а след обед в периода между 14 - 15 часа. Някои гълъбовъди хранят птиците вечер след като се върнат от работа, това не е най-добрия вариант, но при необходимост може да се използва и той разбира се при наличието на осветление в помещенията където отглеждаме нашите любимци. При денонощно осветление в гълъбарниците , изкуствено се удължава светлата част на денонощието и се сбива тъмната му част, това води до объркване на биологичния часовник на птиците, повишаване на активността на гълъбите и нежелателни снасяния през студените месеци на годината. При тези обстоятелства женските гълъби се изтощават при мътенето на яйцата и не в редки случаи се получават схващания на крайниците (краката), дори в още по-лошия вариант изтощените птици не могат да се възстановят дълго време и когато ще ни трябват през пролетните месеци на годината те няма да са в оптимална форма. 


 При използването на автоматични хранилки храненето стават много по-лесно. При тях трябва да се има в предвид зърното да не е влажно, за да не замръзне и гълъбите да останат гладни. Смеската за хранене трябва да се поставя в хранилки от които гълъбите не могат да я разпиляват. При попадане на земята гълъбите замърсяват храната и когато птиците огладнеят (при липса на друга храна) я изкълвават. Това не е икономическо изгодно, а е и врата към заболявания.

 В гълъбарниците трябва да има винаги достъп до минерални добавки - пясък, креда, счукана керемида, грит.
  
 За да се избегне замръзването на водата, тя може да се предлага само по време на хранене и след като гълъбите се нахранят и пият тя да се отнема. Също така може да се използват нагреваели които сотплят водата и тя не замръзва дори когато температурата на въздуха е под нулата,  Може да се предоставя и чист сняг за кълване, ако гълъбите са привикнали към това. Препоръчително е да се дават витамини във водата за пиене или в храната за подсилване на организма на гълъбите.  Също така може да се правят отвари от шипка, коприва и др. 

 Почистването на помещенията може да се извършва през ден, ако нямаме възможност да правим това всеки ден. Почистването е много трудно при температура под нулата поради това, че това което трябва да отстраним е замръзнало. За да се чисти по-лесно, можем да настелим пясък по пода, това ще спомогне за по-лесно смитане на отпадъците и ще запазва гълъбите чисти. Крилата и краката им ще са предпазени от замърсяване, това важи в пълна сила за породи гълъби които носят крилата си под опашката и имат оперение по краката (гащи).

 През Януари може да се направи профилактика за салмонелоза. Препоръчително е  2 - 3 пъти в седмицата основно да се измиват поилките. При слънчево време гълъбите трябва да имат достъп до волиера, като снега трябва да е почистен предварително. Гълъбите могат да се пускат на воля само при хубаво време и при отсъствие на хищници. По това време на годината много хищни птици идват от северните части на Европа и Азия да зимуват в България. Честа гледка е мишелови накацали по дърветата на пътя които се оглеждат за своята плячка. Големия ястреб (кокошкар) по това време се навърта покрай населените места заради липсата на плячка в гористите местности и трябва да сме особено внимателни, защото той се храни предимно с птици и е много ловък ловец. По някога се случва да напада птиците дори в техния гълъбарник. Няма почти никакъв страх от хората и агресивните му нападения граничат с наглост.  

 Трябва да се вземе в предвид, че загубата на птици по това време на годината се случва много често. Трябва да се има в предвид, че светлата част на деня още не е достатъчна макар, че от Игнажден деня почва да се нараства и това трябва да се отчита когато птиците се пускат на воля.

 Януари месец е най-доброто време за отбор на племенния материал за работа в предстоящия развъден сезон. През този период гълъбовъда вече е придобил представа какви и колко птици ще остави за разплод и състезания и може да вземе окончателно решение за подбор на младите птици и за използването на старите.

 Отбора е много "тънко" занятие при което е нужно гълъбовтдите да приложат целия си арсенал от опит и знания. Това мероприятие е строго индивидуално и отговорно и универсална  рецепта за него няма, но все пак има някои основни положения които трябва да се спазват.

  •  Отбора трябва да се извършва за определените цели, които си е  поставил пред себе си гълъбовъда.

  • Племенния материал трябва да се произвежда от самия гълъбовъд и само в крайна сметка да се вземат птици от други колеги. Когато се вземат птици от друго място, те трябва да са проверени (родословие и резултати в изложби и състезания). Покупката на птици, които не са проверени води до изненади и неудачни резултати и положения труд за селекция е безполезен.

  • Основната база за отбор на гълъбите трябва да е от младите птици и от старите гълъби на които поколението им е показало най-добри резултати през изминалия състезателен сезон.

  • Успеха на отбора зависи и от количеството на гълъбите от които произлиза генетичния материал. Колкото е по-голямо количеството, толкова по-богат избор имаме.

  • От всяка порода или разновидност се избират минимум две двойки, това ще даде възможност да се образуват няколко линии, а след това да може да се използва кръстосано съешаване. Така се избягват последствията на близко-родственото съешаване (инбридинг)

  • Отбора се извършва по екстериорни (външен вид и телосложение) и летателни качества. По екстериор се избират гълъбите от декоративните породи, трябва да се отчита, че гълъбите добиват завършеният си вид след втората или третата година. Отбора на гълъбите за летене се извършва по екстериорни и летателни качества. Трябва да се има в предвид, че различните породи и линии гълъбите разкриват пълните си летателни качества в различна възраст. При някои това е след втората година, а при други още в ранна възраст.  Можем да изберем добри летци от младите гълъби които сме тренирали през пролетно-есенния сезон, те трябва да се вдигат леко, да летят с желание и да не се губят при полетите.
   
  • Едновременно  с основните двойки гълъби се оставят и така наречените храначи. Те се използват при късо-клюните породи гълъби. Храначите се използват и при гълъби с изразени летателни качества, но които са лоши родители. За храначи трябва да се оставят птици със средни клюнове, които много добре се грижат за малките си. Те трябва да са с изразени родителски качества и да са от породи с уравновесен темперамент. 

  • След проведения отбор от излишните гълъби при възможност трябва да се оставят няколко бройки в резерв, а останалите да се отстранят (продадат).
    



      

Няма коментари:

Публикуване на коментар