четвъртък, 18 февруари 2016 г.

Календар на гълъбовъда. Февруари.

Календар на гълъбовъда. Февруари. 

 През месец февруари зимния период вече е към края си. Гълъбите са възбудени, прелитат от място на място и препляскват силно с крила. Чувства се, че идва сезона на размножаване.

 Режима на  хранене е същия като при месец януари. Състава на предлаганата храна е такава както и през Януари. Храненето също може да бъде един път на ден или двуразово (по възможност). Също се дават витамини за подкрепа на организма на гълъбите. Почистването на гълъбарника е ежедневно, поилките трябва да се измиват 2 - 3 пъти седмично. Водата може да се дава един път дневно, когато установим, че е замръзнала трябва да се поднови. 

 Някои гълъбовъди използват времето през месец февруари за основно почистване и дезинфекция на помещенията и инвентара. Гълъбите не са започнали да снасят интензивно и така можем лесно и безпрепятствено да почисти местата за гнездене. 

 През Февруари може да се направи профилактика за чревно-стомашни заболявания, трихомоноза и възпаление на дихателните пътища. Също така може да се направи превантивно ваксиниране против паромиксовироза  ако това не е станало през есента. Гълъбите може да се третират за външни и вътрешни паразити. Птиците трябва да се подготвят за новия развъден и състезателен сезон. 

 Гълъбите могат да се пускат да летят свободно, но пак трябва да се има в предвид хищните птици. Малкия ястреб е не по-малко ловък ловец от сокола, дори не запознати много често ги бъркат. Малкия ястреб (врабчар) ловува изключително птици като врабчета, скорци, но не се отказват и от гълъби и гугутки. Ястребовите обичат да дебнат плячката от някое високо дърво и да атакуват от засада за разлика от соколите, които се реят във въздуха и от там издебват плячката си и я атакуват. Времето  през този месец е много променливо и възможността пуснатите гълъби да се отнесат и загубят е много голяма.


 Основния въпрос който се решава през месец Февруари  подбора на чифтове за новия развъден сезон. През този месец се набелязват избраните чифтове и храначите (ако това е наложително). За препоръчване е гълъбовъда да се придържа към следните основни правила : 



СТАРОЗАГОРСКИ ШАРЕН (ЯМАЛИИЯ) - КАРМАЗЪ КАНАТ

СТАРОЗАГОРСКИ ШАРЕН (ЯМАЛИИЯ) - СИЯХ КАНАТ








  • Подбора на чифтове при чисто-породните гълъби трябва да бъде от еднородни гълъби. Гълъб и гълъбица от една порода и разновидност със сходни признаци.

  • В чифтовете за подобряване единия от партньорите трябва да препокрива недостатъците на другия.

  • Ръководещия принцип на подбора е " и най-лошия се подобрява от  най-добрия"

  • Удачния или неудачния подбор се разбира по потомството: по-доброто качество на новото поколение е свидетелство за правилния подбор, а обратното, че събирането на тази двойка родители не е сполучливо. В случай на неуспех трябва да се престъпи към смяна на единия партньор.

  • При подбора на чифтове за подобрение трябва да се вземе в предвид възрастта на птиците. Много старите гълъби дават лошо поколение или въобще не дават потомство. Такива двойки трябва да се използват само в краен случай. Правилния вариант е да се съешават млад гълъб с по-възрастна гълъбица и обратно.

  •  При подбора на чифтове от гълъби в близко родство (баща с дъщеря, майка със син, брат със сестра)  трябва да сме много внимателни. Това може да стане единствено в изключителни случаи, когато гълъбите са в отлично здравословно състояние и нямат еднакви препокриващи се  недостатъци.

  • При подбор на двойките сме длъжни да отчитаме наследствените (генетическите) особености на партньорите и тяхното устойчиво предаване в поколението по на татък. Трябва да се търсят и затвърждават също качества, като яйценосност, оплодяемост, жизненост, хранене и грижа за малките. Тези способности на гълъбите трябва да се познават много добре от собственика.

  • Резултатите от подбора на гълъбите трябва да се отбелязват в племенната книга която трябва да е подготвена преди размножителния период.  

  • До началото на съешаването на новите семейства, помещенията където се отглеждат гълъбите трябва да се въведат в изрядност. Гълъбарниците могат да се ремонтират, да се замени старо оборудване, ако е наложително да се добавят нови места за гнездене и оглеждане на бъдещото поколение. Вече трябва да сме си осигурили нужния брой пръстени в съответните размери за всяка порода, която ще развъждаме.  


 Месец Февруари се явява много важен за подготвяне на плана за новия развъден сезон.



Няма коментари:

Публикуване на коментар