четвъртък, 28 януари 2016 г.

сетивни органи

сетивни органи

 Сетивните органи при птиците са връзката им с околната среда. В зависимост от това какви дразнители възприемат те се делят на очи за зрението,слухови органи за слуха и равновесието, обонятелни органи за миризма и вкусови рецептори за вкус.

 Очите на птиците са доста големи в сравнение с тялото им. Гълъбите имат по едно око от всяка страна на главата. Това е важно при определяне точната дистанция. Очите на гълъба са почти неподвижни. Гълъбите имат два пъти по голяма резолюция на едното око което е разположено странично отколкото когато гледат напред. Очите имат два основни клепача и трета много тънка мембрана, която е в предния край на окото, тя служи за защита. Гълъбите са активни през деня и за това очите им приемат по-висок праг на интензитет на светлина от колкото бозайниците. Така се нарича количеството светлинна енергия която преминава за една секунда през повърхност от един квадратен метър, който е разположен перпендикулярно на светлините лъчи.   

 Очите играят важна роля във възприятието на гълъбите на околната среда и се смята, че те виждат цветове като човека. В структурата на очите на птиците има така наречения пектин, който помага за задържане на остротата на зрението дори след дълго фиксиране. 

четвъртък, 21 януари 2016 г.

нервна система

нервна система


 Нервната система при птиците е подобна като тази на бозайниците. Тя е много добре развита и като скорост на процесите е една от най-бързите в животинския свят. Разделя се на два дяла : централна (соматична) и периферна (висцерална). В централната нервна система влизат - мозъка, гръбначния мозък и нерви.

 Мозъка се намира в главата и е защитен от костите на черепа.   Мозъка е добре развит. Мозъчната кора е слабо развита, без гънки. Мозъка се намира във вътрешността на черепа и е свързан в единия си край към гръбначния мозък, който  преминава в центъра на гръбначния стълб. Мозъка на птиците тежи десет пъти повече от този на влечугите със същото тегло и е малко по-малко от това на бозайниците със същото тегло. Мозъка на птицата е малко по различен от този на бозайниците, мозъчните полу-кълба са добре развити от тях зависи инстинктивното поведение на птиците : хранене, летене, ходене, възпроизвеждане и др. Средата на мозъка също е добре развита, това е свързано с зрението на птицата. Обонятелните лобове (дялове) са слабо развити поради това, че птиците имат по-малко използване на обонянието си. Малкия мозък е добре развит, той е център за управление на движенията и това е логично, като се има в предвид тяхната способност за летене и гъвкавост. Задача на мозъка като цяло е да разпознава сетивните импулси от околната среда и да съхранява приетата информация, също така той е отговорен за координиране на волевите и неволевите движения. Той е контролния център за много функции и дейности на системи, органи, тъкани които изграждат тялото на гълъбите.

четвъртък, 14 януари 2016 г.

кръвоносна система

кръвоносна система  



 Кръвоносната система на птиците е подобна на тази на бозайниците, но е по добре развита и с по-голяма ефективност. Тя позволява да се  отговори на нуждата на   обмяната на веществата при полет. Кръвоносната система доставя кислород и хранителни вещества до клетките на тялото и има защитна функция. Тя поддържа постоянната температура на тялото. Кръвоносната система е изградена от различни по големина кръвоносни и лимфни съдове в които тече съответно кръв или лимфа ( тя е с подобен състав на кръвта, но с по-малко белтъчини).

 Кръвта е съединителна тъкан която е изградена от специфични елементи като : еритроцити, левкоцити, тромбоцити и плазма.

  •  Еритроцитите са основна част на елементите от кръвта. Те транспортират кислород от белите дробове до тъканите и  въглероден диоксид от тъканите до белите дробове. Хемоглобина в еритроцитите поддържа киселинно-алкалното състояние на кръвта. Еритроцитите играят голяма роля за в регулацията на йонния състав на кръвта. Тяхната мембрана е пропусклива за анионите (йони натоварени с отрицателен заряд) и непроницаема за катионите (йони натоварен с положителен електрически заряд) и хемоглобина. 

  •   Левкоцитите са сборно понятие на всички бели кръвни клетки, те не съдържат хемоглобин. Те имат защитна функция, като поглъщат вредните за организма бактерии и чрез свойството което притежават фагоцитоза и по този начин отстраняват вредния микроорганизъм..

  •   Тромбоцитите са най-малките оформени елементи в кръвта. Основната им функция е свързана с кръвосъсирването. Тромбоцитите съдържат хистамин и серотонин които имат свойството да свиват кръвоносните съдове при нараняване и така да възпрепятстват кръвотечението и да предпазват организма от загуба на кръв при нараняване. Формата им е овална и нямат ядро.


  •   Лимфата е прозрачна, леко жълтеникава течност. Тя е с подобен състав на кръвта, но при нея липсват еритроцитите, а тромбоцитите и левкоцитите са в голямо количество. Тя се образува като в крайните лимфни съдове се събира междуклетъчна течност. Лимфата има защитна функция, тя отмива от тъканите вредните вещества и токсините.Също така се въздейства на проникналите в организма причинители на инфекции. 



четвъртък, 7 януари 2016 г.

отделителна и полова система

отделителна и полова система


отделителна система


 При гълъбите отделителната система е просто устроена. Тя е съставена от бъбреци и пикочо-проводи При гълъбите пикочен мехур липсва.

 Бъбреците са продълговати по форма, разположени под гръбначния стълб зад белите дробове. Те са тъмнокафяви на цвят с мека консистенция. Бъбреците са основните отделителни органи.

 Пикочопроводите са изходни канали, започващи от средата на бъбреците и завършват в средната част на клоаката. Отворите им се намират странично от семепроводите при мъжките гълъби, а при женските надясно от левия яйцепровод. Тяхната функция е да отвеждат  урината до клоаката.



полова система


 Гълъбите са двуполови животни и за това половата система при тях е мъжка и женска. В половите жлези на първите се образуват мъжки полови клетки-спермий, а при женските се образуват яйцата.

Мъжката полова система при гълъбите включват в себе си семенници, семе-проводи, копулационен орган. Липсват допълнителни полови жлези.

петък, 1 януари 2016 г.

храносмилателна система

храносмилателна система


 Храносмилателната система при гълъбите показва редица анатомични и физиологични особености. Тя се състои от усто-глътка, слюнчести жлези, хранопровод, стомах, черва, черен дроб и клоака.



схема на храносмилателната система при гълъбитте
               1. човка

               2. хранопровод

               3. гуша

               4 .жлезист стомах

               5. мускулест стомах

               6. черва

               7. клоака

               8. пръстеновиден мускул        
                       
               9. черен дроб                           

                     






                                                                                                                
                                                                                                                     
 Устната и  фарингиалната празнина при гълъбите представляват обща празнина усто-глътка (поради липса на меко небце). При гълъбите липсват зъби, устни и бузи, а вместо тях има развита човка (1), която е съставена от две части - горна и долна. Човката има различна форма, големина и цвят в зависимост от породата. Така например при пощенските гълъби тя е дълга, здрава, в сиво-черно оцветена, а при сатанетите, блондинетите човката е къса. Върху горната част на човката в зависимост от породата около ноздрите има образования, които варират в различна големина (при пощенските, кариерите, драконите).