кръвоносна система
Кръвоносната система на птиците е подобна на тази на бозайниците, но е по добре развита и с по-голяма ефективност. Тя позволява да се отговори на нуждата на обмяната на веществата при полет. Кръвоносната система доставя кислород и хранителни вещества до клетките на тялото и има защитна функция. Тя поддържа постоянната температура на тялото. Кръвоносната система е изградена от различни по големина кръвоносни и лимфни съдове в които тече съответно кръв или лимфа ( тя е с подобен състав на кръвта, но с по-малко белтъчини).
Кръвта е съединителна тъкан която е изградена от специфични елементи като : еритроцити, левкоцити, тромбоцити и плазма.
- Еритроцитите са основна част на елементите от кръвта. Те транспортират кислород от белите дробове до тъканите и въглероден диоксид от тъканите до белите дробове. Хемоглобина в еритроцитите поддържа киселинно-алкалното състояние на кръвта. Еритроцитите играят голяма роля за в регулацията на йонния състав на кръвта. Тяхната мембрана е пропусклива за анионите (йони натоварени с отрицателен заряд) и непроницаема за катионите (йони натоварен с положителен електрически заряд) и хемоглобина.
- Левкоцитите са сборно понятие на всички бели кръвни клетки, те не съдържат хемоглобин. Те имат защитна функция, като поглъщат вредните за организма бактерии и чрез свойството което притежават фагоцитоза и по този начин отстраняват вредния микроорганизъм..
- Тромбоцитите са най-малките оформени елементи в кръвта. Основната им функция е свързана с кръвосъсирването. Тромбоцитите съдържат хистамин и серотонин които имат свойството да свиват кръвоносните съдове при нараняване и така да възпрепятстват кръвотечението и да предпазват организма от загуба на кръв при нараняване. Формата им е овална и нямат ядро.
- Лимфата е прозрачна, леко жълтеникава течност. Тя е с подобен състав на кръвта, но при нея липсват еритроцитите, а тромбоцитите и левкоцитите са в голямо количество. Тя се образува като в крайните лимфни съдове се събира междуклетъчна течност. Лимфата има защитна функция, тя отмива от тъканите вредните вещества и токсините.Също така се въздейства на проникналите в организма причинители на инфекции.
В лявото предсърдие се вливат вените от белия дроб. Митралната клапа има две платна които запълват фините процепи към другите две клапи. Стената на лявата камера е по-дебела от стената на дясната защото тя трябва да изпомпва кръв в големия кръг и да постигне по голямо налягане от колкото дясната. Дясната камера има форма на тристранна пирамида. Между двата дяла се намира дъгообразно мускулно валче, което определя V-образния поток на кръвта в дясната камера. Трикупсидалния клапан има три платна и се намира между дясната камера и дясното предсърдие, когато тя е отворена кръвта преминава от дясното предсърдие в дясната камера. Белодробната семиларна клапа се намира между дясната камера и белодробния ствол, тя има три платна. Клапите нямат мускулни влакна и не могат да се съкращават, тяхното отваряне и затваряне се извършва от разликата на налягането от двете им страни. Функцията им е в това да осигурят еднопосочно движение на кръвта (от предсърдието към камерите и от камерите към аортата и белодробната артерия). Дясната камера помпи кръв към белите дробове, лявата камера помпи кръв към останалата част на тялото.
Чрез циркулирането на кръвта в цялото тяло,се доставя кислород и хранителни вещества на клетките (чрез артериалната кръв) и в същото време отстранява въглеродния диоксит и отпадъците от обмяната на веществата. Когато кръвта циркулира през органи като черния дроб и бъбреците ненужните вещества се отстраняват от системата. След това кръвта се връща в белите дробове и се зарежда с чиста доза кислород и отделя въглероден диоксид. След това цикъла се повтаря. Този процес на циркулация е жизнено важен за поддържане на живота на клетките, тъканите и в крайна сметка на целия организъм.
В тая статия за Домашен гълъб мисля. че има полезна информация!
ОтговорИзтриване