събота, 29 ноември 2014 г.

Водата в менюто на гълъбите

Водата в менюто на гълъбите.


  Водата изпълнява жизнено важни функции в живите организми. В тялото на птиците тя съставлява 75%. Тъй като основната храна за гълъбите е зърнена смеска, необходимо е редовно да имат достъп до вода за пиене.

 Нуждите на птиците от вода зависят от околната температура и физическа активност, но важно е да се знае и значението на състава на приеманата храна. При приемане на големи количества на протеини и минерални вещества се засилва обмяната на веществата и респективно се засилва потребността от вода. Най-критичния момент относно нуждите от вода са първите няколко седмици след излюпването на малките гълъбчета. През този период малките са изцяло зависими от родителите си по отношение както на храната така и на водата.

  Чрез водата птиците приемат минерални вещества, които са разтворени в нея. Необходимо е водата от водопроводната мрежа, която обикновено е хлорирана, да престои няколко часа в съд преди да се предостави за пиене. Застоялата и замърсената вода предразполага гълъбите към заболявания, за това се препоръчва използването на автоматични поилки, поставени на страна от кацалките и на пода , за да се намали вероятността от замърсяване. Нужно е веднъж дневно, а през горещите месеци 2-3 пъти дневно водата да се сменя след като поилките се измият грижливо. В противен случай по вътрешните стени на съдовете се образува налеп от органични отпадъци от храна и екскременти, така се създава среда за развитието на микроорганизми, което е опасно за тяхното здраве.

  Птиците трябва да имат на разположение чиста вода за пиене, поставена в съд с дълбочина около 5 см. Дневно изпиват до 60 милилитра вода. Важно е да имат достъп до водата  през следващите два часа след храненето. В противен случай се затруднява изпразването на гушата от храната. При гълъби, които се завръщат от дълъг полет, първо се оставят около половин час да починат и тогава им се предоставя чиста вода за пиене.

  С водата за пиене лесно можем да дадем витамини  и препарати за лечение на нашите гълъби. В такива случаи водата с препаратите не трябва да престоява повече от 3-4 часа. Най-добре така направеният разтвор да се дава с основното хранене и след  това да се изхвърля и заменя с чиста вода.

петък, 28 ноември 2014 г.

Хранене на домашните гълъби

Хранене на домашните гълъби.

  Гълъбите са зърноядни птици.


  Правилния подбор на качествени храни в зависимост от породата и физиологическото състояние на гълъбите, способства висока плодовитост, отлични летателни качества и добро здраве на птиците.



  Най-общо храните, подходящи за гълъби могат да се разделят на житни, бобови, маслодайни, зелени и добавки.


царевица за пуканки
  Към житните се отнасят - царевица, пшеница, овес, ечемик, просо,ориз и др. Характерно за тях е ,че са богати на въглехидрати и сравнително бедни на протеини. Някои от тях например ечемика и овеса имат добре развита люспа, тя не може да се усвоява от птиците и поради това, не бива да бъдат единствения житен фураж в дажбата им. За предпочитане е царевицата да бъде от сладки сортове или тази за пуканки.






 
грах
Към бобовите зърнени храни спадат - фий, грах, фасул,леща и т.н..Тяхното протеиново съдържание е много високо. Ето защо във всички случаи, когато в дажбата се изисква да има повече протеини, тяхното включване е задължително.










фуражен слънчоглед
 От маслодайните храни могат да се изхранват коноп, лен и слънчоглед. Те са богати на мазнини, които осигуряват енергия на гълъбите. Освен това мазнините способстват за поддържане на добър външен вид. Лененото семе допринася за оформянето на качествено, лъскаво оперение и за това се из ползва за смески за изложбени гълъби и за периода на линеене (смяна на перата).





Гранула за гълъби
 Напоследък се появиха и гранулирани храни с добро качество, които са балансирани спрямо сезона на изхранване и  използването на гълъбите (за спорт или месо). Има гранули специално за сезона на линеене и яйцеснасяне.







Ечемик
 Ечемика съдържа в себе си набор от нужните за организма на гълъбите вещества в много добро съотношение. Трябва да се отбележи, че гълъбите кълват ечемика с нежелание и ако той е смесен с друго зърно птиците го изяждат последен или го разхвърлят от хранилките по пода на гълъбарника.


Балансирана смеска за гълъби
  Особено важно при закупуването и съхранението на зърно или смески е да се следи тяхното качество: цвят , блясък и мирис. Не трябва да се използват семена и зърна, които са запрашени или замърсени. Такава храна е опасна и трябва да се изключи от дажбата на гълъбите.





 

 Много важна част от храната на гълъбите е и зелената маса: зелена трева, люцерна, маруля. Те доставят на организма лесно усвоими витамини, минерали и багрила.Трябва да се поднасят чисти.


  Гълъбите трябва да имат на разположение чист пясък с едрина на частиците 2-3 мм..Поставен в отделна хранилка, която да е достъпна за всички птици в гълъбарника. Приетите песъчинки  се задържат в мускулестия стомах и способстват за по-добро смилане на зърнената храна.

събота, 15 ноември 2014 г.

Вътрешно обзавеждане на гълъбарника

Вътрешно обзавеждане на гълъбарника.


изглед от вътре
 Най-важното е да се осигури безпроблемно измътване на яйцата и отглеждане  на младото поколение гълъби. Гнездата за снасяне (полозите) трябва да бъдат удобни за птиците, полузатъмнени и на дъното им да има слама или сено. Най-често те се правят на една от стените, като за предпочитане е да се изграждат от дървени материали. Размерите на ''местата'' за гнездене трябва да са около  40 сантиметра широчина и дължина и около 30 сантиметра височина. За гълъби от по-едри породи, гнездилките са правят с по-големи размери и по възможност на по- ниски  места.



 Някои гълъбовъди изграждат местата за мътене с по-големи размери за да може семейството гълъби да отглежда своите малки и едновременно с това да снася и мъти новите яйца. Това е крайно не правилно, защото подрастващите гълъбчета постоянно се навират под родителите си и така пречат за нормалното измътване на яйцата. Дори често стават причина за счупването им. Ето защо всяка двойка гълъби трябва да изграждат две такива места, които да се намират едно до друго (хоризонтално). Така излюпените гълъбчета оставят в едното гнездо, а родителите им могат да снесат и мътят новите яйца в другото.

петък, 14 ноември 2014 г.

От какви материали да си направим гълъбарника ?

От какви материали да си направим гълъбарника?  


гълъбарник със зимно и лятно помещение-
тип волиера 
 Гълъбарника преди всичко трябва да е сигурен и удобен за гълъбите, които ще живеят в него и лесен за обслужване. Трябва да е построен от трайни материали и да дава сигурност срещу хищници като невестулки, белки, златки, порове и котки. 

 Трябва да дава сигурност от лоши атмосферни условия (силен вятър, дъжд, сняг и висока температура). Добре е гълъбарника да има южно или югоизточно изложение за да може гълъбите да ''събират'' повече слънчева светлина. 




 Това се налага от една страна от преобладаващите северни, западни и източни ветрове и от друга страна, от необходимостта да се създаде възможност за свободно проникване на слънчеви лъчи, които имат бактерецидно действие (убива микробите) и стимулират телесните функции и растежа.



   Гълъбарника ни трябва да има ''зимна'' част построена от здрави стени и сигурен покрив които да не пропускат влага, солиден под който лесно да се почиства. Трябва да е достатъчно висок, дълъг и широк за да може в него да се построят местата за мътене. Трябва да е построен така, че да е удобен за обслужване и лесно да се почиства. Гълъбовъда трябва да има пряк достъп до всяка част на гълъбарника Гълъбарника трябва да е достатъчно висок за да може да се влиза в него в изправен (цял ръст), така гълъбите в него могат да се наблюдават безпроблемно. Врата трябва да е достатъчно висока, но не много широка. Тя трябва да осигурява свободно влизане в него. 

 Другата част е така наречената волиера - ''летен гълъбарник'' построен от метални профили (те са по устойчиви на атмосферните условия от дървените елементи) и достатъчно здрава ситна мрежа за да не влизат диви птици (врабчета, овесарки) и гризачи (мишки и плъхове), които са приносители на зарази, особено плъховете които са приносители на салмонелоза. Волиерата трябва да е достатъчно просторна за да може гълъбите да летят свободно в нея. Това лятно помещение се използва от гълъбите когато не са пуснати на вън. В летния гълъбарник гълъбите не мътят. Добре е летния гълъбарник да бъде оборудван с кацалки, може да има поставено сандъче с пясък, разлят съд (тава) със сяра и пепел за да може гълъбите да си правят прашни бани. 

  Не е за препоръчване гълъбарника да е построен от дърво, защото в него намират убежище кърлежи, капуши, дървеници и др., които през деня се крият в цепнатините, а нощем тормозят птиците, в следствие на което се стига до тежки анемии, а в по-лоши случаи дори смърт. Освен това дървото не се поддава на щателна дезинфекция и обработка.

  Не жалете средства и материали за построяването на гълъбарника си защото, когато влезе хищник и унищожи птиците ви тогава вече ще е късно, а и гледката не е приятна !

понеделник, 10 ноември 2014 г.

Какви грижи полагат гълъбите родители за отглеждане на малките си ?

Какви грижи полагат гълъбите родители за отглеждане на малките си?


   С излюпването на малките гълъбчета започват и грижите за тях. Всъщност подготовката на родителите започва още от 15-я - 16-я ден след снасянето на яйцата, когато започва де се образува т.нар. каша в гушата им. С тази каша се хранят малките в продължение на 7-10 дни, като майката или бащата налапва човката на малкото и повръща приетата и смляна храна. От 10-я до 30-я ден на храненето продължава с размекната храна.На възраст 8-9 дни започва растежа на перата,на тази възраст може да се определи цвета на оперението. След 12-я ден, в резултат на доброто хранене, гушите на малките гълъбчета стават толкова големи, че почти се изравняват с големината на тялото им. Апетитът на гълъбчетата значително нараства и при долитането на родителите ги посрещат с нетърпение и издаване на пискливи звуци. Много често се наблюдава и конкуренция между двете гълъбчета в процеса на изхранване. Много са случаите когато семействата редовно изхранват само едно гълъбче, а другото остава недоразвито или умира в резултат на недостатъчно хранене. Основните причини за това са неедновременното излюпване, липса на достатъчно и подходяща храна, липса на навик у родителите на изхранване на малките. При такива ситуации гълъбовъда може да се намеси и да подпомогне захранването на малките гълъбчета. След 30-я ден малките са израснали достатъчно и могат да се хранят сами.


Хранене на малките.
 Обикновено 15-20 дни след излюпването на малките женският гълъб снася отново яйца и започва да ги мъти. Трябва да ги снесе обаче задължително в друго гнездо, за да не пречат израстващите гълъби на нормалното мътене. През периода, когато женската мъти повторно, малките се изхранват от мъжкия гълъб, който се грижи за тях до излитане от гнездото. Това става на възраст 30 дни.  

  




 Когато двойката гълъби не полага достатъчни грижи за изхранването и отглеждането на малките си, които представляват определена селекционна ценност,те трябва да се поставят под друго семейство, което може да ги изхрани. Подлагането на малките гълъбчета от едно семейство на друго трябва да става докато те са още малки, т.е. докато майката и бащата не могат да ги разпознават.

    Когато гълъбовъдът желае да увеличи броя на гълъби от дадена порода, той може да подложи яйца под гълъби от друга порода, които се характеризират с добре изразен инстинкт за мътене и изхранване на малките. Това мероприятие обаче трябва да бъде с едно много важно условие - снесените яйца и от двете семейства да съвпадат по възраст или разликата между тях да не е повече от два дни. 

Какво е поведението на гълъбите по време на мътене и какви са задълженията на гълъбовъда?

Какво е поведението на гълъбите по време на мътене и какви са задълженията на гълъбовъда?
Смяна на гълъбите по време на мътене.
Мътенето при гълъбите продължава 17-18 дни. В него участват и двата гълъба - женският и мъжкият, като през нощта лежи женският, а през деня в продължение на 3-4 часа и то  само в обедните часове, лежи мъжкият.

В процеса на мътене гълъбите обръщат яйцата с помощта на човката и тялото си. Правилното протичане на мътенето до голяма степен зависи от грижите, които полага гълъбовъдът за отглеждане на неговите птици. 




 Той е длъжен да знае датата на излюпване във всеки полог. Гълъбовъдът трябва да следи процеса на люпене,тъй като той е съпроводен с някои аномалии. Те се отнасят преди всичко до трудното освобождаване на гълъбчето от черупката на яйцето. Когато от напуканото яйце в продължение на 2 дни все още не се излюпва гълъбче, той трябва да помогне разпукването на черупката, без да изважда гълъбчето,след това яйцето се поставя пак в гнездото.

Каква подготовка извършват гълъбите за снасяне на яйца ?

Каква подготовка извършват гълъбите за снасяне на яйца?





 Всяко новообразувано семейство гълъби, заело "своето място" в гълъбарника си осигурява най-добрите условия за снасяне, мътене и отглеждане на малките. Гнездото се оформя от женската, а мъжкият донася сламки, перца и други "материали". 


Събиране на "материали" за гнездото.
  Когато гнездото е готово, женският гълъб снася две яйца (по-рядко едно или три). Мътенето при някои гълъби започва още при първото снесено яйце, докато другите изчакват да снесат и второто.

   При първия случай двете гълъбчета не се излюпват едновременно, което не е за предпочитане. За да се избегне това неравномерно излюпване, гълъбовъдът може да отдели първото яйце, да го замени с гипсово или пластмасово и так да изчака второто яйце. Това е по-трудно осъществимо при гълъбарници с голям брой гълъби.

  
   Мястото където гълъбите правят гнездото си трябва да е лесно за наблюдение  и удобно за обслужване и да е така направено, че отделните семейства гълъби да не си пречат по време на измътването на яйцата и отглеждане на своите малки. Не е за препоръчване гълъбите да снасят на земята, защото така другите гълъби пречат за свободното мътене, а когато се появят гълъбчетата,  след  дванадесет-петнадесет дневна възраст лесно излизат от гнездото си и така стават жертва на по агресивните мъжки гълъби. 
събиране ''материал'' за гнездото 
събиране ''материал'' за гнездото
''подредба'' на гнездото


доставка на ''материали'' за гнездото


Как се познава образувано ли е ново семейство гълъби?

Как се познава образувано ли е ново семейство гълъби?

Характерната "целувка".
Преди да бъде пуснато бъдещото семейство в общия гълъбарник, гълъбовъдът трябва да бъде сигурен, че е настъпил процесът на съешаване, т.е., че е образувано ново семейство гълъби.
  Гълъбите образували семейство не се бият помежду си. Отнасят се нежно и дружелюбно един към друг, взаимно си "кълват" перушината - най-вече по шията.

Най-характерна обаче си остава признакът "целувка" при двойката гълъби, което се изразява в захапване на човките с леко разтърсване на телата.

Образуване на семейство гълъби.

Образуване на семейство гълъби.


За да се образува ново семейство гълъби които се отглеждат в домашни условия е необходимо да се знаят и спазват някои изисквания и условия при съешаването на тези птици. 


Най-напред се осигурява клетка, която да не бъде много голяма, но не и много малка(приблизителни размери: дължина 60-70 см, широчина 50 см. и височина 30-40 см.). 




 Клетката се поставя на полутъмно място, което до голяма степен помага за образуването на новото семейство. Излагането на клетката на пряка слънчева светлина дава обратен ефект, тъй като несвикналите един към друг гълъби се чувстват чужди, в следствие на което започват да се кълват. Не трябва да се забравя, че и прекалено тъмното помещение пречи за създаването на новото семейство.