Пазарджишки високолетач
От незапомнени години пазарджишките гълъбовъди имат слабост към високия и продължителен полет. В града Пазарджик има много добри гълъбовъди, които чрез подбор и селекция постоянно подобряват класата на нашите гълъби, както по външен вид и разцветка така и в стила на полета. Сега пазарджишките восоколетци се наложиха като най добрата порода високолетачи в цялата страна. Сега няма регион в България където да не се отглеждат, особено от любителите на високия и продължителен полет. Летят продължително на голяма височина. Средният им полет е от 5 - 6 часа, но при добра селекция повече тренировки достигат и до 8 - 9 часа. Не са редки случаите когато надхвърлят рамките на гореспоменатите часове, но в дните когато атмосферноти налягане позволява на птиците да летят с по голяма лекота.
Произход:
С цел постигане на по - високи резултати в продължителния полет пазарджишките гълъбовъди започват кръстосват бели гълъби с високи постижения в полета с черни арапи които също отговарят на изискванията за висок и продължителен полет. И така чрез крастосване на бели и черни гълъби от местна порода в продължение на много години са получени пазарджишките високолетачи. Те са с различен цвят и окраска, но по външен вид те всички си приличат. Нито един от цветовете не дава предимство пред другия. Зависи гълъбовъда какъв цвят предпочита. Като едноцветни са бели, черни, червени и сиви. Шарените са акман, атканат, кубати. Пъстри те са всички цветове в комбинация с бяло, черно пъстри, сиво пъстри, червено пъстри, пръскани или тигрести.
Външен вид - средно едър гълъб, държи тялото си изправено, с добра мускулатура, изключително темпераментен.
Глава - кръгла, средно голяма, симетрична на тялото
Очи - белите гълъби са с тъмни очи, околоочията са тънки и много бели. Цветните са с бели или жълти очи, околоочията също са бели.
Врат - средно дълъг, широк в раменете, стеснява се под главата. Има екземпляри които в горната си част на врата при свързването с клюна вратът се разширява и се получава гуша или "гем" те са наричат гушалии.
Гърди - са широки, със здрава мускулатура, особено при добрите летачи.
Гърбът - широк и към края към опашката се стеснява.
Крилата - здрави и дълги с 1 - 2 сантиметра са по къси от опашката, лежат върху нея, но има и такива които носят крилете си под нея, те са наречени асмаканати. Някои гълъби имат и къдри по крилата особено белите.
Опашка - перата на опашката са добре подредени, има 12 - 14 пера. При излитане държат опашките отворени и това им помага да летят плавно и красиво.
Краката - средно дълги цвета им е от червено до виолетово син.
Перушината - средно дълга, гъста, добре прилепнали към тялото. Когато не се пипат са напудрени с бял прах.
Грешки:
Продълговата глава, изпъкнало чело, тънък врат, розово или жълто околоочие, къси и жълти крака. Водоравна стойка, тънък и дълъг клюн, изпъкнали очи.
Оценка :
Общ изглед, глава, очи, фигура, шарка, крака, клюн.
За цветните
Колкото по - симетрично са разпределени шарките, толкова екземпляра е по - добър
Пръстен 7 мм
Описанието е от 1988 година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар