Пазарджишки бял
Най старата местна порода гълъби отглеждана в Пазарджик и околностите му. Предполага се, че е пренесена от турци преди освобождението от Мала Азия. Наложил се като един от най- красивите гълъби, той и сега се отглежда във всички краища на страната. Черните пера на кръста, които при някои екземпляри достигат чак до края на опашката му, придават особено красив вид.
Общо описание:
Средно едър гълъб, чисто бял, но на кръста и опашката има черни или сиви пера (бемки). Някои гълъби имат черни пера не само на кръста, но и по дългите пера на опашката наречени "капаци".
Глава: кръгла, средно голяма, симетрична на тялото.
Очите: тъмни, околоочията са тънки и много бели.
Клюна: бял, средно дълъг, съразметен с главата.
Врат: много дълъг и сравнително дебел, стесняват се под главата. Има екземпляри, които в горната част врата при свързване с клюна Вратът се разширява и се получава гуша или "гем". Те са наречени гушалии.
Гърдите: заоблени, леко изпъкнали, със здрава мускулатура.
Крила: плътни и дълги, достигат до края на опашката или са един сантиметър по-къси от нея. Крилете са над опашката, но се срещат екземпляри които ги държат под нея, те са наречени асмаканата. Някои гълъби имат леки къдри по горните пера на крилата - къдрави.
Опашка: дълга и широка, има от дванадесет до шестнадесет пера. В горната част започва с "бемки" черни или сиви, които в края са с по-силно изразен цвят. Някои от дългите пера също са с черен цвят, но не е задължително всички да бъдат оцветени. Перата на опашката се застъпват.
Крака: средно дълги с бели нокти, цвета им е от червен до виолетово син.
Перушина: перата са средно дълги, гъсти и добре прилепнали до тялото. Когато се не се пипат са напудтени с бял прах.
Окраска: бял гълъб с Черна или сива окраска на кръста и "капаци" по дългите пера.
Гласът е дрезгав
Грешки:
Продълговата глава, изпъкнало чело, сплескано теме, тънък врат, тънка и много дълга човка, розово или жълто околоочие, къси и жълти крака, водоравна стойка, изпъкнали очи.
Оценка:
Общ изглед, глава, очи, фигура, крака, клюн, бемки.
Пръстен 7 мм.
Описанието е от 1988 година
Няма коментари:
Публикуване на коментар