петък, 15 май 2015 г.

история на използване на домашния гълъб

история на използване на домашния гълъб

 Гълъбите са опитомени още в дълбока древност, най - напред в Египет преди 5000 години. Древните египтяни вероятно са били първите, които са съумели да използват голямата привързаност на гълъбите към жилището си, отличните летателни качества и способността да се ориентира добре. 

 С помощта на гълъбите египетските мореплаватели съобщавали на съгражданите си за пристигането си. Не се знае от какво разстояние са пускани гълъбите, но безспорно е, че те са били доста големи и въпреки това гълъбите пускани в морето са се връщали уверено у дома. Чрез тях се съобщавало за разливането на река Нил за да може да се вземат необходимите мерки своевременно. В Египет гълъбите са били използвани и за търговия.

 Много отдавна са използвани така наречените пощенски гълъби. В древна Елада и Рим има сведения, че гълъбите са използвани да пренасят съобщения още преди новата ера. Дори в Гърция са пренасяли съобщения за победителите на олимпийските игри.

пощенските гълъби които са носели
съобщения през вековете
 В Китай също много преди новата ера има сведения за използването на гълъбите за пренасяне на съобщения. За китайците също се твърди, че по това време са измислили приспособление предпазващо гълъбите от хищните птици. То представлявало лека и тънка бамбукова пръчица, затворена от единия край с няколко дупчици по нея. Целия прибор се състоял от 6 такива пръчици с различна дължина разположени една над друга с общо тегло 2 грама и се се вързвали с ремъчета към перата на опашката на гълъба. При махане на крилата се чувало остро свистене, което плашело грабливите птици.   



 В началото на 1818 година във Белгия възниква първото обществено гълъбовъдно дружество, а само след 2 години през 1820 година се провежда и първото състезание с гълъби в Париж. И когато един гълъб се върнал още на същия ден възторгът на парижани бил толкова голям, че птицата била понесена на ръце по улиците на града. В нейна чест били запалени огньове. 



 Пак по същото време се наложело пощенските гълъбите да бъдат използвани за делови връзки. Има разказ за лондонския банкер Н. Родшилд, той узнал за падането на Наполеон при Ватерло 3 дни по-рано от английското правителство и успял своевременно на ниски цени да изкупи много цени книжа и така да натрупа завидно състояние. Това известие получил с помощта на пощенски гълъби.

 По време на френската революция през 1848 година издателите на белгийските вестници използвали пощенски гълъби и така са можели да съобщят още същия ден от Париж новини които са били публикувани.

 През 1870 - 1871 година при обсадата на Париж от немците, града се оказал изолиран. През тези месеци единствената връзка с другите градове са били осъществявани чрез пощенските гълъби. На 12 Ноември разузнаването пуснало от Париж два балона, които носели клетки с гълъби. Единия бил пробит с куршуми и паднал в ръцете на немците, но другия благополучно пристигнал на уреченото място. Съобщението било поставено в отрязана част на гъше перо, превързано за перата на опашката на гълъба. По този начин връзката на Париж с другите градове била възстановена. 

 Отличните резултати, които са се получили при гълъбовата поща във Франция заинтересували и други държави. Започнали да се устройват и гълъбовъдни състезания. В дните на състезания железниците превозвали клетките с гълъби, били съставяни специални бързи влакове Населението в градовете следяло на кой покрив ще кацне първия гълъб, а след това собственика му получавал награда.



Чарлз Дарвин страстен
почитател на гълъбите
 В края на 19-ти век в Англия редакциите на големите вестници имали собствени гълъбарници. Репортерите отивали в съда или на събрание с клетки с гълъби и след края на събирането или делото излитал гълъб с прикрепена към не него бележка. В това време в редакцията вече чакали гълъба. След като птицата пристигала в редакцията прозвънявал звънец и съобщението веднага се прибирало и своевременно публикувано.

 В старите архиви на американската армията са записани два гълъба "президента Уилсън" и "Пресмехулко". С разбита глава и ранено око Пресмехулко се върнал във войсковата си част носейки сведение в което се съобщавало за маневрите на вражеските войскови части.





 В Париж бил изграден дори паметник за заслужели през войната гълъби получели военен орден за храброст. 

 В Русия не е ясно точно кога е започнало да се използва гълъба, обаче от много материали се вижда, че през 1854 година княз Голицин организирал гълъбова поща на разстояние между станциите 90 версти. През 1890 година в град Киев е организирано състезание с гълъби. По-късно такива състезания се организират в цяла Русия. През 1929 година бил поставен рекорд за скорост в Русия, гълъбът е прелетял 537 километра за 6 часа и 8 минути при средна скорост 86 километра в час.

 През Втората Световна Война за свръзка между съюзниците са били използвани повече от един милион гълъби. Също така са били сформирани и специални поделения от соколи чиято задача е била да ловят гълъбите за свръзка.

 В България както в древна Елада и Рим гълъбите са били свещени и не всеки е имал право да ги притежава. По-късно когато България е била завладяна от османските турци гълъбите са били развъждани често за да украсяват харемите. Това са били гълъби от декоративни породи които са внасяни предимно от Азия. По това време са били доставени и първите белгийски пощенски гълъби у нас, които са били използване за пренасяне на кореспонденция.

 След освобождението пощенските гълъби у нас се използват през Балканската, Между-съюзническата и Първата световна войни. След войните гълъбите продължават да се използват по нашата граница за свръзка между отделните застави.  

 С навлизане на широката употреба на телеграфа, радиото и телекомуникациите пощенските гълъби губят своето предназначение.

 В по-ново време гълъбите са използвани не рядко за медицински и биологични изследвания. 

 Днес любителите на тези прекрасни птици в цял свят са  организирани в клубове, сдружения и съюзи. Организират се регионални, национални и международни изложби и състезания 
   

  

Няма коментари:

Публикуване на коментар