петък, 13 март 2015 г.

Какво представляват дървениците и как да се борим с тях ?

Какво представляват дървениците и как да се борим с тях ?

  Дървениците са безкрили насекоми. Срещат се във всички континенти с изключение на Антрактида. По гълъбите най-често паразитира дървениците от вида Cimex columbarius.

 
Дървеници
Тялото на дървениците е с червенокафяв цвят и овална форма и гръбно-коремно сплескано. Което им дава възможност да се укриват в пукнатини и цепнатини, където прекарват деня. На главата имат разположени антени, устен апарат устроен за пробиване и смучене. Краката са добре развити. Зад третия чифт крака се намират жлези, чийто секрет издава специфична неприятна, тръпчива миризма, наподобяващ дървено масло. На края на краката си нямат шипчета което не им позволява да се движат по гладки и полирани повърхности.



  Дървениците паразитират нощем и рядко денем имат не търпимост към дневна светлина. Възрастните могат да гладуват до 6 месеца, а ларвите до 1,5 година, което затруднява борбата срещу тях. Във всички стадии от развитието си смучат кръв.


  Пренасянето на дървениците в гълъбарника може да стане с инвентара който използваме за обслужване на гълъбарниците, а също и с дрехите на собствениците. Роля играят и дивите птици които имат свободен достъп до гълъбите като врабчета, гугутки и др. След попадане на дървениците в гълъбарниците те бързо се размножават и се струпват под дъските на гнездата, кацалата в пукнатините по стените, гредите и первазите. Дървениците нападат гълъбите през нощта и смучат кръв. Храненето им продължават около 10 минути. Приемат до 2-3- пъти повече от тялото си кръв. При пробиване на кожата те отделят слюнка която има дразнещи свойства. На местата на убожданията се развива възпалителна реакция. Отделят фекална течност която оставя характерни тъмни петна. Гълъбите слабеят, носливостта им намалява, често изоставят яйцата си. Особено тежко понасят нападенията на дървеници малките гълъбчета.

  Дървениците могат да пренасят причинителите на болести като вируса на шарката и псевдочумата и причинителя на спирохетозата и др.

  Необходимо е да не се допуска внасянето на дървеници в помещенията, където се отглеждат гълъбите.

  Борбата срещу дървениците е трудна поради което трябва да се води твърдо и системно с всички достъпни средства. Трябва да се знае че яйцата на паразита са устойчиви към химични средства, поради което мероприятията за дезинфекция трябва да се провеждат през 10-12 дни в по топло време и 14-16 дни  през хладните сезони за унищожаване на новоизлюпените ларви. Минусовите температури влияят не благоприятно за развитието на ларвите на дървениците, дори ги убиват. Добри резултати в борбата срещу дървениците може да се получи при използване на следните препарати;0,1-0,2% водна емулсия на трихлорметафос; 0,2-0,5-ова водна емулсия на тролен; 1%-ов воден  разтвор хлорофос; 0,04-0,06-ова водна емулсия на неоцидол; 1%-ова водна супстензия на севин; 0,5%-ова емулсия на карбофос.

  Мероприятията за борба трябва да се провежда пролет и есен, а когато размножаването на дървениците продължава - през 14-15 дни до пълното им унищожаване.

  Мерките които можем да предприеме превантивно са да поддържаме добра обща хигиена в помещенията където живеят птиците ни, запушване на цепнатините и пукнатините, обработване на дървените части с горелка и при обработка на текстил (кечета за подложки при мътене) трябва да се обработват над 70 градуса при пране, да се проверява обслужващия инвентар.      

Няма коментари:

Публикуване на коментар