петък, 27 март 2015 г.

Поддържане на хигиена в гълъбарника

Поддържане на хигиена в гълъбарника


 
отрова за мишки на блокчета
 Чистотата която поддържаме в гълъбарника си е важно условие за здравето на нашите гълъби. Ежедневно трябва да се отстраняват от гълъбарника всички отпадъчни материали, куришки, и остатъци от храна. Важно е да се знае, че остатъците от зърнената смеска привличат гризачите (мишки, плъхове) които са главен източник на заразни болести особено на салмонелоза (остро заразна и смъртоносна болест за гълъбите). Често плъховете нападат гълъбите когато са в гнездата и унищожават яйцата и техните малки, а по някога убиват и възрастни птици. Особено внимание се обръща на унищожаването на гризачите, като периодично се поставят на безопасни за гълъбите места, примамки от хранителни блокчета с отрова.




 В куришките са запазват някои бактерии и вируси които в благоприятна за тях среда атакуват гълъбите. Когато гълъбарника ни не почистен  препаратите за дезинфекция не могат да проникнат в дълбочина и  да унищожат вредните микроорганизми. Хранилките и поилките трябва да са направени така, че гълъбите да не могат да зацапват храната и водата с краката си, те се почистват с гореща вода и се поставят добре да изсъхнат преди повторна употреба. Под хранилките, поилките и люпилките можем да поставим пластмасови скари, те ограничават достъпа на гълъбите до куришките.  Така птиците оставят с чисти крака, а при гълъбите които носят крилата си под опашката се избягва зацапване. 

петък, 20 март 2015 г.

пролетен пазар на гълъби Велико Търново 22.03.2011

ПРОЛЕТЕН ПАЗАР НА ГЪЛЪБИ ВЕЛИКО ТЪРНОВО 22.03.2015
Снимки






Какво е аскаридоза (глиставост) по гълъбите, профилактика и лечение?

Какво е аскаридоза (глиставост) по гълъбите, профилактика и лечение?

  Глиставостта е широко разпространена и нанася големи загуби в личното гълъбовъдство. Тежко боледуват младите птици, при тях смъртността е много висока. При възрастните птици се наблюдава отслабналост и намаляване на носливостта.




Глисти по гълъбите (Ascarida columbae)
 От аскаридоза боледуват всички селскостопански птици.  При гълъбите причината на заболяването е глист от рода Ascarida columbae. Той е с белезникав цвят и е с дължина 4-12 см. Тялото е вретеновидно. Паразитира в първата половина на тънките черва, като ги уврежда чрез отровите които отделя в големи количества. Често глистите са толкова много, че запушват червата, а по някога ги разкъсват. Глистите са много плодовити, те снасят десетки хиляди яйца, които заедно с изпражненията се изхвърлят на вън. Върху почвата яйцата запазват способността си да заразяват повече от година. Те имат голяма устойчивост към условията на околната среда. Особено благоприятни условия за тяхното съхраняване са влагата, сенчестите места и температурата на въздуха над 17-18 градуса Целзий. Яйцата са най-чувствителни към преките слънчеви лъчи, които ги изсушават и ги убиват за бързо, а в изпражненията за 2-3 дни. При висока температура над 45 градуса по Целзий яйцата загиват бързо. Яйцата на глистите се разсейват по почвата най-много през пролетта и лятото. Тогава младите, силно чувствителни гълъби са най-много, те поемат яйцата като кълват пясък, храна и пият вода замърсена с тях.


петък, 13 март 2015 г.

Какво представляват дървениците и как да се борим с тях ?

Какво представляват дървениците и как да се борим с тях ?

  Дървениците са безкрили насекоми. Срещат се във всички континенти с изключение на Антрактида. По гълъбите най-често паразитира дървениците от вида Cimex columbarius.

 
Дървеници
Тялото на дървениците е с червенокафяв цвят и овална форма и гръбно-коремно сплескано. Което им дава възможност да се укриват в пукнатини и цепнатини, където прекарват деня. На главата имат разположени антени, устен апарат устроен за пробиване и смучене. Краката са добре развити. Зад третия чифт крака се намират жлези, чийто секрет издава специфична неприятна, тръпчива миризма, наподобяващ дървено масло. На края на краката си нямат шипчета което не им позволява да се движат по гладки и полирани повърхности.



  Дървениците паразитират нощем и рядко денем имат не търпимост към дневна светлина. Възрастните могат да гладуват до 6 месеца, а ларвите до 1,5 година, което затруднява борбата срещу тях. Във всички стадии от развитието си смучат кръв.

петък, 6 март 2015 г.

Какво представляват пухоперуядите и каква борба да водим срещу тях ?

Какво представляват пухопероядите  и каква борба трябва да водим срещу тях ?

  Пухопероядите живеят в помещенията заедно с нашите гълъби. Те паразитират върху нашите любимци хранят се с пера и пух. Освен това те пренасят болествотворни микроорганизми. Те са причина за проява на заболявания като '' варовити крака'' и ''пъпчиво тяло''.

 

Пухоперояд
Пухопероядите са безкрили насекоми които достигат на дължина до 1,5-2.5 мм. 
Тялото им е сплескано, силно окосмено и с ръждив цвят. Формата на главата е в зависимост от вида може да бъде триъгълна, кълбовидна или трапецовидна. Устния апарат е устроен за гризане. Паразитите се закрепват за перата на птиците чрез четина и нокти.

  Развитието на малофагите (пухпероядите) протича върху тялото на гълъбите. Женските снасят яйца, които се прикрепват със специален секрет към перата, пуха или кожата. Яйцата са овални с бял цвят. След 5-12 дни се излюпват ларви, които след 12-16 дни се превръщат в полово зрели насекоми. Извън тялото на гълъбите те могат да живеят до 8 дни.