четвъртък, 29 октомври 2015 г.

възпаление на стомаха и червата, травматичен гастрит

възпаление на стомаха и червата, травматичен гастрит


  
 Гастероентерита е често срещане заболяване при гълъбите, не зависимо от тяхната възраст. Той се причинява от приемането на твърда, трудно смилаема храна, когато храната е премесена с плесени и гъбички или е гранясала. Също така може да се получи при преяждане, при транспортиране за състезания или изложби. При простуда особено на малките гълъбчета също се наблюдават смущения в храносмилателната система. Когато гълъбите се отглеждат в тъмни и прашни помещения с не добра вентилация също се развива това заболяване. Гастероентерита също може да се предизвика и от замърсена вода. Възпаление на стомаха и червата като симптоми може да се наблюдава и при заразни и паразитни болести като тиф, холерашарко-дифтерит, кокцидиоза, аскаридози и др.  


петък, 23 октомври 2015 г.

врогяване на езика, нарастъци и извиване на човката

врогяване на езика, нарастъци и извиване на човката



Врогяване на езика


 Врогяването е изменението на езика което се състои в надебеляване на роговия слой, който в по късен етап се втвърдява. В следствие на това езика става по-дълъг, по-дебел и по-твърд, а това води до затруднен прием на храна и вода. Най-често се наблюдава при малките гълъбчета които преминават от мека храна (времето когато родителите им ги храня) към твърда (когато стават самостоятелни). При възрастните се получава такова врогяване на езика, когато мътят или хранят малки гълъбчета.


 При хранене засегнатите  гълъби стоят като уплашени, странят от ятото. При опит на гълъба да клъвне някое зърно не може да го поеме с човката си. Птицата не може да се храни пълноценно бързо отслабва, стои в някои от ъглите на гълъбарника. Гърдите са хлътнали. При взимане в ръка гълъба е чувствително по-лек от другите птици. Когато заболяването се появи по време на мътене или отглеждане на малките, гълъба изоставя гнездото си и така малките гълъбчета остават на грижите на единия родител. При тези обстоятелства яйцата остават не излюпени, а малките гълъбчета много често умират от недостатъчните грижи само на единия родител.

четвъртък, 15 октомври 2015 г.

По-често срещани случаи на отравяния при любителско отглеждане на гълъби

 По-често срещани случаи на отравяния при любителско отглеждане на гълъби 









 Отравянията при гълъбите са често срещани при любителско отглеждане. Отравянията могат да се предизвикат от химически съединения, токсини, плесени, гъби, семена от отровни растения и от самите растения. Най-често се срещаните вещества са пестициди, минерални торове, готварска сол, препарати за дезинфекция, лекарствени средства, гранясали храни или покрити с плесени и др. Отравянията нарушават нормално протичане на жизнените процеси в организма и често завършват със смърт.


четвъртък, 8 октомври 2015 г.

Отравяния с торове и исектициди

Отравяния с торове и инсектициди





отравяне с минерални и азотни торове


 В модерното селско стопанство все по-често се използват торове за подсилване на почвата с цел по-високи добиви. С широко приложение се използват минералните торове, което е предпоставка за масови отравяния при всички видове селскостопански животни в това число и гълъбите. Използват се амониев, натриев, и калиев нитрат. Най-често използван е амониевата селитра (амониев нитрат)


 Отравянето се получава при изобилно наднормено торене на селскостопански култури с които изхранваме гълъбите си. При топло и сушаво време в тях се натрупват токсични съединения като нитрати, нитрити и оксалати. Отравянето се предизвиква след хранене на гълъбите с фураж от такива площи. Също така може да има замърсяване на водоизточниците с амониева селитра при разпръскването и на посевите (това е опасно за свободно-летящите гълъби). Също така фуража може да се замърси и в складовете за съхранение.

четвъртък, 1 октомври 2015 г.

какво представлява заболяването туберкулоза по гълъбите и как да се справим с него

какво представлява заболяването туберкулоза по гълъбите и как да се справим него 



 Туберкулозата е хронична, инфекциозна болест по гълъбите. Често от нея заболяват кокошките и пуйките. Рядко боледуват патиците, а още по-рядко гъските и токачките. С причинителя на птичата туберкулоза могат да се заразят и други домашни животни, най-възприемчиви са свинете и питомните зайци, по-малко говедата, овцете и козите.  Причинява се от птича туберкулозна, мико - бактерия която много устойчива във външната среда. В почвата се запазват от три до седем месеца. При температура над 55 градуса по Целзий бактерията умира за 4 - 6 часа. 




 Източник на заразата са болните птици. Те отделят големи количества бактерии и заразяват околната среда чрез изпражненията си, така се заразяват и яйцата. Заразяването на птиците зависи много и при условията при които се отглеждат гълъбите. Заразяването става също и чрез храната и водата.