четвъртък, 23 април 2015 г.

базар на гълъби и декоративни птици в Стара Загора 25.04.2015

базар на гълъби и декоративни птици в Стара Загора 25.04.2015
снимки 
членове на дружество Ески Зара 2010

председателя на дружество Ески Зара 2010




дресиране на гълъби за приучаването им към нов гълъбарник

ДРЕСИРАНЕ НА ГЪЛЪБИ ЗА ПРИУЧВАНЕТО ИМ КЪМ НОВ ГЪЛЪБАРНИК

 Привикването на гълъбите към нов гълъбарник е много важно условие за безпроблемното им развъждане. Липсата на познания за начините по които това трябва да стане, може да лиши гълъбовъда от ценни птици от породите които отглежда.

  Приучаването на гълъбите към новия гълъбарник се среща в три случая: 


  •  Когато гълъбарника е преместен от място на друго, но е в един и същ район (двор или стопанство). В този случай е най-лесно защото гълъбите познават района. Достатъчно е само те да стоят затворени за около седмица. След това гълъбите могат да бъдат пуснати без страх, че ще се загубят. Най-лесно привикват към новото място младите гълъби. С увеличаване на възрастта гълъбите се приучават по-трудно. За приучаването на гълъбите зависи от породата и характера на самите птици. По-упорити са гълъбите за спорт (пощенски и летачи), а по-лесно се приучават гълъби от декоративните породи и птици с по-спокоен характер.



  •  Когато гълъбите идват от друг гълъбарник в същото населено място. Втози случай когато се взема гълъб от друг район в същото населено място е необходимо да се знае гълъба на каква възраст е, имал ли е семейство, давал ли е поколение, от колко време е пускан да лети. Ако гълъба е малък, може да се  затвори за около седмица за да може да свикне с новата обстановка. Да опознае гълъбите в гълъбарника. След което се пуска на вън. Ако обаче гълъба е с по-буен нрав се налага да му се ''върже'' крилото. Крилото се завързва с конец дълъг 30-40 сантиметра. Малко по-навътре от единия край на  конеца се завързва най-голямото махово перо на крилото. След това последователно се превързват към първото перо и останалите махови пера. Завързването продължава до средата на крилото, където перата завиват към тялото на гълъба. Останалия конец се издърпва към върха на перата, увива се около тях, така, че да не могат да се измъкват. По този начин гълъба не може да лети на височина повече от половин метър. Тази процедура може да стане за по-лесно и с изолирбанд (вързват се 6-7 от основните махови пера на крилото). Завързва се само едното крило.

петък, 17 април 2015 г.

Роля на вирусите в заболяванията на младите гълъби и как да се справим с тях ?

Роля на вирусите в заболяванията на младите гълъби и как да се справим с тях ?

 Години на ред нарастват индикациите, които ни дават основание да предполагаме, че различни типове вируси се развиват в групите от млади гълъби и са способни  да предизвикат голямо разнообразие на симптоми, причинявайки значителна смъртност. Причината за смъртта, обикновено, не е самия вирус, а вторичните патогени (всеки агент или микроорганизъм предизвикващ заболяване), като колибактерии или протозои.

 


 Новоизлюпените гълъбчета притежават много ограничена естествена  устойчивост. Критичния период при малките птици e отбиването от родителите. По време на този период те се най-уязвими защото се учат как да се хранят независимо и от части защото отбиването им причинява стрес, а той отключва състояния в които вируси и други патогени проникват по лесно в организма им. Именно поради това се препоръчва ваксинация на младите гълъбчета срещу паромиксовироза да се извършва преди отбиването и да се предотврати избухването на заболяването.



 Вече има ваксина срещу другите типове вируси (херпесвирус, аденовирус) за цирковирус още не е изработена. Едно от нещата което може да се направи е да се подсили естествената устойчивост на младите гълъбчета.


петък, 3 април 2015 г.

Болести на ембриона от грешки в режима на мътенето и от непълноценни яйца

Болести на ембриона от грешки в режима на мътенето и от непълноценни
яйца  

  Заболяванията на ембрионите от грешки в режима на люпене могат да бъдат в следствие на прегряване (повишаване на температурата) или изстиване (ниска температура) на люпенето.

  При гълъбите яйцата се мътят от мъжкия и женския индивид. Мъжкия гълъб обикновено лежи в часовете по обед (в промеждутъка от 10 часа сутринта до 16 часа след обед), а женската през останалото време на денонощието. Температурата при мътенето на яйцата варира от +36 градуса до +40.7 градуса по Целзий. При отглеждането на гълъбите на тавански помещения, където през лятото температурата достига много високи стойности, а през зимата ниски са възможни заболявания на ембриона. 

  Ако температурата се повиши над допустимите граници може да настъпи прегряване на ембриона и се получават аномалии - липса на глава, липса на очи, разногледство, не затварянe на коремната кухина и смърт. В повечето случаи настъпва смърт от топлинен удар. Често може ембриона да се развие нормално и да се стигне до ''прочукване'' на пилето от яйцето, но поради високата температура същото много бързо  изсъхва и не може да излезе на вън. Получава се запичане което води до смърт.

  Заболяване на ембриона в резултат на ниски температури при мътене се наблюдава по рядко. Може да се случи при птици които снасят за пръв път (млад чифт) или при гълъби от много темпераментни породи. Масовото опаразитяване с ектопаразити (кокощинки, кърлежи, капуши, пухоперояди) които дразнят родителите също води до заболяване на ембриона. Гълъбите не могат да лежат на яйцата си, което ги кара да стават често от тях. Доста често дори ги изоставят. Така се нарушава оптималната температура за излюпването на яйцата, и те изстиват. В този случай се забавя използуването на белтъка на яйцето, а излюпените гълъбчета са слаби и не могат да приемат храна от родителите си и в повечето случаи умират.



 Помещенията където живеят нашите гълъби трябва да са с изолиран покрив (желателно е да не е от ламарина) който при нагряване от слънцето да не отдава всичката топлина в гълъбарника. Може да се направи така наречената ''въздушна възглавница''. Тавана се прави от дъски наредени тип дюшаме и върху него под наклон и на разстояние от дъските минимум 5 см. и на горе да се поставят покривните плоскости.Така нагрятия покрив не отдава директно топлината в помещението, а през студените дни топлината по трудно се отдава в околната среда. Гълъбарника ни трябва да е направен така, че да осигурява защита от не благоприятни атмосферни условия.


Примерен вариант