Болести на ембриона от грешки в режима на мътенето и от непълноценни
яйца
Заболяванията на ембрионите от грешки в режима на люпене могат да бъдат в следствие на прегряване (повишаване на температурата) или изстиване (ниска температура) на люпенето.
При гълъбите яйцата се мътят от мъжкия и женския индивид. Мъжкия гълъб обикновено лежи в часовете по обед (в промеждутъка от 10 часа сутринта до 16 часа след обед), а женската през останалото време на денонощието. Температурата при мътенето на яйцата варира от +36 градуса до +40.7 градуса по Целзий. При отглеждането на гълъбите на тавански помещения, където през лятото температурата достига много високи стойности, а през зимата ниски са възможни заболявания на ембриона.
Ако температурата се повиши над допустимите граници може да настъпи прегряване на ембриона и се получават аномалии - липса на глава, липса на очи, разногледство, не затварянe на коремната кухина и смърт. В повечето случаи настъпва смърт от топлинен удар. Често може ембриона да се развие нормално и да се стигне до ''прочукване'' на пилето от яйцето, но поради високата температура същото много бързо изсъхва и не може да излезе на вън. Получава се запичане което води до смърт.
Заболяване на ембриона в резултат на ниски температури при мътене се наблюдава по рядко. Може да се случи при птици които снасят за пръв път (млад чифт) или при гълъби от много темпераментни породи. Масовото опаразитяване с ектопаразити (кокощинки, кърлежи, капуши, пухоперояди) които дразнят родителите също води до заболяване на ембриона. Гълъбите не могат да лежат на яйцата си, което ги кара да стават често от тях. Доста често дори ги изоставят. Така се нарушава оптималната температура за излюпването на яйцата, и те изстиват. В този случай се забавя използуването на белтъка на яйцето, а излюпените гълъбчета са слаби и не могат да приемат храна от родителите си и в повечето случаи умират.
Помещенията където живеят нашите гълъби трябва да са с изолиран покрив (желателно е да не е от ламарина) който при нагряване от слънцето да не отдава всичката топлина в гълъбарника. Може да се направи така наречената ''въздушна възглавница''. Тавана се прави от дъски наредени тип дюшаме и върху него под наклон и на разстояние от дъските минимум 5 см. и на горе да се поставят покривните плоскости.Така нагрятия покрив не отдава директно топлината в помещението, а през студените дни топлината по трудно се отдава в околната среда. Гълъбарника ни трябва да е направен така, че да осигурява защита от не благоприятни атмосферни условия.
|
Примерен вариант |