четвъртък, 6 август 2015 г.

Какво представлява заболяването хексамитоза и как се справим с него

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗАБОЛЯВАНЕТО ХЕКСАМИТОЗА И КАК ДА СЕ СПРАВИМ С НЕГО


 Хексамитозата е заболяване на храносмилателната система на гълъбите. Причинява се от Hexamita columbae микроорганизми с форма на круша с камшичета. Тези микроорганизми се появява в групи отделни гълъби основно през летните и есените месеци. Те колонизират първо ректума на птиците особено възприемчиви са току що отбитите малки гълъбчета, чиято устойчивост към заболявания е все още ниска. При заразените възрастни гълъби не се проявяват видими признаци на заболяването, но те могат чрез изпражненията си да разпространяват носителя на зараза в големи количества (така наречените хронични носители на заболяването). Това е много опасно, защото така без видими признаци се заразяват младите гълъбчета, които вече се хранят самостоятелно и става много трудно за гълъбовъда да открие източника на заразата. Така става почти невъзможно да се приложи адекватно и навременно лечение.






Hexamita columbae
 Хексамитите могат да се наблюдават с микроскоп в намазка (с телесна температура) от меката част на червата на наскоро умрели гълъби, които са засегнати от остра форма на заболяването. При особено тежки инвазии, е възможно паразитите да се наблюдават в тампони проби взети от клоаката на  живи птици. Паразитите се разпознават по характерните им бързи движения в права линия, за разлика от тях трихомонадите са движат с бавни циркулярни движения около собствената им ос.

 



 
 Инкубационния период е 4-5 дни. Симптомите на заболяването са водниста или слузеста диария с не приятна миризма. Засегнатите птици отказват храна и пият повече вода, поради което отслабват и се изтощават. При младите птици по някога заболяването протича толкова тежко, че засяга целия стомашно-чревен тракт, като меките и воднисти изпражнения са примесени с кръв.

 Подобни състояния са салмонелоза, паромиксовироза, колиинфекция, кокцидиоза.

При установяване на заболяването, всички гълъби се третират с едновременно с чеви-кол+ във водата за пиене поне шест последователи дни.

 Ако птиците консумират повече вода (например в горещо време или в периода на мътене), приготвената медикаментозна вода не се разрежда. След изпиването на водата с лекарството, на гълъбите се предлага прясна такава.

 На засегнатите гълъби не се предоставя вода за къпане по време на третирането.


  

Няма коментари:

Публикуване на коментар