какво представлява болестта трихомоноза по гълъбите и как да се справим с нея
Трихомонозата е протозойна болест по гълъбите. Тя се причинява от Trihomonas gallinae които са едноклетъчни микро-организми, които морфологично съответстват на една клетка, а функционално са самостоятелни организми. Заболяването е разпространено сред гълъбите по цял свят. Трихомонозата е страховито заболяване характерно със значителни загуби и рецидив. Боледуват предимно младите гълъби. Почти всички гълъби са носители на трихомади, които обитават лигавицата на човката, хранопровода и гушата на птиците.
Източници на зараза са болните птици. Заразяването става орално с храната и особено с водата когато е заразена. Възрастните гълъби заразяват малките си още в гнездото, чрез гушевото мляко. Болните птиците разпространяват паразитите чрез слюнката и фекалиите си.
Болестта протича в остра и хронична форма :
- При острата форма заболяването протича бързо и смъртността може да достигне до 60 - 70% . Обикновено състоянието на гълъбите е силно влошено и се изразява във висока температура, липса на апетит, отпуснати криле и разрошена перушина. При поражение на лигавицата на устата са наблюдават малки жълтеникави "бутончета" (некрози), те се установяват и по устата и хранопровода. Тези поражения много наподобяват на шарко-дефтерита при гълъбите. Дишането и гълтането на заболелите гълъби е силно затруднено. Често се наблюдават и изтечения от носа и очите. По някога язвите са толкова големи, че дори пробиват стената на хранопровода, поразяват трахеята и кожата. Когато пораженията са в червата най-характерен симптом е диарията. Фекалиите са жълтеникави, редки, премесени със слуз и мехурчета. При много тежки случаи могат да бъдат засегнати белия дроб и въздушните торби и яйцепроводите (това води до не възможност на гълъбите да снасят).
- При хроничната форма на заболяването се наблюдават само обложения по лигавицата на устата и хранопровода. При тази форма смъртност почти няма.
Не отбитите гълъбчета развиват инфекция (родителите им ги заразяват). Образуват се абсцеси (гнойни образувания) във вътрешните органи. При гълъбчета на 10-14 дена се наблюдават воднисти изпражнения с остра неприятна миризма. Първите признаци са забавяне на растежа, гълъбчетата непрекъснато писукат за храна, гушите им са втвърдени. При тях смъртността е много висока, ако не се вземат своевременни мерки.
При аутопсия на умрели птици се установява, че органите са осеяни с некротични огнища. Устата и хранопровода са запълнени с никрозна тъкан. От вътрешните органи най-често са засяга черния дроб. По него се установяват малки жълтеникави язви (некротични огнища). Често се наблюдава срастване на черния дроб с други органи. Установяват се още нодуларни (възлести) пневмонии, заболяване на перикарда на сърцето и др.
Подобни състояния се проявява и при шарко-дефтерита. Също така може да се наблюдава и при Хепа вирус, можем да направим разлика като збележим, че обложженията по лиавицата на гърлото не се влияят от препаратите за трихомоноза.
Trihomonas gallinae |
Трихомонозата може да се изследва с микроскоп, когато се вземе намазка от мукозата (меката част) на фаринкаса или гушата на живи или скоро убити гълъби. В труповете микро-организма се открива до 20 часа след смъртта. Трихомонадите се движат с бавни циркулиращи движения около оста си.
За лекуване могат да се използват различни препарати с променлив успех. Използват се препарати като : аминонитротиазол, нитиазит, метронидазол, трихомонацид, димитриназол, норфулсазол, дисулфон, ронидазол и др. Трябва да се има в предвид, че метронидазола много трудо се разтваря във вода и е по-добре когато го даваме като разтвор в поилката да го заместим с ронидазол.
Може да се използва и препарата чеви-кол + за третиране на цялото ято. Комбинирания препарат cocci-triho също дава добри резултати. На засегнатите птици не се предоставя вода за къпане по време на третирането.
Когато малките гълъби са заразени още в гнездото може да се използва трихомоноцид от хуманната аптека. Едно хапче се разделя на четири и се дава всеки ден по четвъртинка заедно с по едно хапче col vit + , като едновременно с това се лекува и цялото ято.Трябва да сме много бдителни защото заболяването е много упорито и се проявява с изразен рецидив.
За да предпазим нашите гълъби от това опасно заболяване трябва да поддържаме високо ниво на хигиена. Необходимо е редовно почистване и дезинфекция на помещенията, хранилките, поилките и инвентара.
Няма коментари:
Публикуване на коментар