Поддържане на хигиена в гълъбарника
отрова за мишки на блокчета |
В куришките са запазват някои бактерии и вируси които в благоприятна за тях среда атакуват гълъбите. Когато гълъбарника ни не почистен препаратите за дезинфекция не могат да проникнат в дълбочина и да унищожат вредните микроорганизми. Хранилките и поилките трябва да са направени така, че гълъбите да не могат да зацапват храната и водата с краката си, те се почистват с гореща вода и се поставят добре да изсъхнат преди повторна употреба. Под хранилките, поилките и люпилките можем да поставим пластмасови скари, те ограничават достъпа на гълъбите до куришките. Така птиците оставят с чисти крака, а при гълъбите които носят крилата си под опашката се избягва зацапване.
С цел елиминиране на патогенни микроорганизми (болестотворни агенти, които причиняват заболяване) може да се извършват някои мероприятия. След основно почистване на гълъбарника се напръсква пода, стените и кацалките с дезинфектиращ разтвор от 1%-ов разтвор на формалин, 3%-ов разтвор на хлорна вар,10-20%-ов разтвор на варово мляко. В последно време се появиха на пазара фирми които са специализирани в гълъбовидството, които разработват активно и тестват ветеринарно медицински продукти за гълъби. Една от тях предоставя продукта Дезифектанс който може да се използва в работен разтвор - 60 милилитра от продукта (три дозиращи капачки) в 2 литра вода. За по пълен ефект времето за експозиция следва да бъде поне 4 часа. Работния разтвор не се отмива с вода. По време на дезинфекцията, гълъбите могат да останат в помещението.
Друг препарат който може да се използва е Парафектанс с цел елиминиране на яйцата и ларвите на хелмити, кокцидийни, ооцисти и трихомонади, както и на вируси,бактерии и фунги (гъби). При него обаче трябва да се знае, че по време на дезинфекцията, птиците трябва да се отстраняват от гълъбарника. Гълъбите се връщат при пълното изсъхване на разтвора и цялостното проветряване. Работния разтвор е 60 милилитра (3 дозиращи капачки) в 2 литра вода.
По време на летателния сезон, гълъбарника се дезинфекцира само при третирането на специфични заболявания.
Външните паразити пренасят много опасни причинители на болести по гълъбите и за това борбата срещу тях трябва да бъде постоянна. Те отнемат голямо количество кръв, вкарват в тялото на птиците вещество което ги прави неспокойни, често гълъбите оставят яйцата и малките си, слабеят и закържавяват.
Помещенията се обработват привечер когато птиците не са заели все още местата си преди и след почистване. Внимателно се опръскват местата, където се укриват паразитите. Гълъбарника може да се обработва докато гълъбите са в него. Използва се 1-2%-ова суспензия на севин, 1%-ов воден разтвор на хлорофост, 0,05%-ова емулсия на неоцидол при разход 1,5 литра на 10 квадратни метра площ. Веднъж на всеки два месеца може да се третира с работен разтвор на чеви-трен с работен разтвор (60 милилитра на 2 литра вода) или с разтвор на инс-15 (60 милилитра в 2 литра вода).
Може да се поставят сандъчета с дървесна пепел и сяра или с пепел и 3% севин или хлорофост и др.
Трябва да да ограничим достъпа на гризачи. Домашните и диви птици трябва да се държат далече от района на гълъбарника. При изгубените, безпризорни, скитащи и заблудени гълъби трябва да се провежда задължителна мярка на контрол (карантина) извън района на гълъбарника.
Здравейте, имате ли възможност да препоръчате фирма за дезинфекция на балкон, на който градски гълъби си свиха гнездо и отгледаха малки, но вече летят малките, а балконът трябва да бъде почистен изцяло. Вече ще видя и как да ги отуча да идват, но..
ОтговорИзтриванеБлагодаря предварително.