петък, 17 април 2015 г.

Роля на вирусите в заболяванията на младите гълъби и как да се справим с тях ?

Роля на вирусите в заболяванията на младите гълъби и как да се справим с тях ?

 Години на ред нарастват индикациите, които ни дават основание да предполагаме, че различни типове вируси се развиват в групите от млади гълъби и са способни  да предизвикат голямо разнообразие на симптоми, причинявайки значителна смъртност. Причината за смъртта, обикновено, не е самия вирус, а вторичните патогени (всеки агент или микроорганизъм предизвикващ заболяване), като колибактерии или протозои.

 


 Новоизлюпените гълъбчета притежават много ограничена естествена  устойчивост. Критичния период при малките птици e отбиването от родителите. По време на този период те се най-уязвими защото се учат как да се хранят независимо и от части защото отбиването им причинява стрес, а той отключва състояния в които вируси и други патогени проникват по лесно в организма им. Именно поради това се препоръчва ваксинация на младите гълъбчета срещу паромиксовироза да се извършва преди отбиването и да се предотврати избухването на заболяването.



 Вече има ваксина срещу другите типове вируси (херпесвирус, аденовирус) за цирковирус още не е изработена. Едно от нещата което може да се направи е да се подсили естествената устойчивост на младите гълъбчета.


 Важен фактор  на естествената устойчивост при младите птици е тяхната обкръжаваща среда (гълъбарника и неговото оборудване). Жизнено важно е да има добра вентилация на въздуха. Гълъбарника трябва да е сух и чист, но не и стерилен. Постоянната дезинфекция предотвратява досега на младите птици с микроорганизми спрямо които младите гълъби би трябвало да изграждат своя имунитет. Гълъбарника не трябва да е пренаселен.


 Микроорганизмите се размножават бързо в условията на повишена топлина и влажност. Заболяванията избухват когато количеството на болестотворните микроорганизми превишат капацитета на устойчивост на птиците. В тази ситуация, дезинфекцията е задължителна и цели да се намали броя на болестотворните организми в гълъбарника.


 Ако е възможно, птиците трябва да имат достъп до волиера, за да могат да си набавят винаги богат на кислород въздух, да се излагат на слънчева светлина и да почистват перата си при дъжд.



  Здравите гълъбчета никога не трябва да получават антибиотици като превантивна мярка. Активните съставки в антибиотичните лекарствени средства смущават развитието на имунната система и се получава обратен ефект - естествената устойчивост не се подпомага, а отслабва.

 Болестта на младите птици се разпространява в последните години причинявайки големи загуби сред младите гълъби. Заболяването представлява смесена инфекция, включваща вируси и бактерии ( по специално E.coli и коки, а също и други едноклетъчни организми). Микроорганизмите се разпространяват чрез въздух, прах или контакт между птиците, както чрез обща вода  и храна.  

  Заболяването се отключва от стресови фактори като отбиване на младите птици, въвеждане на нови птици в гълъбарника, ваксинации, много горещо време което спомага за бързо развитие на бактериите, недостиг на вода, трениране на младите гълъби (поставяне в транспортни клетки) и полетите на младите гълъби.

  Заболяването протича в две форми: 

  •   Внезапна смърт без предварителна проява на признаци на някакво заболяване. Младите гълъби не реагират на околната среда и до няколко часа умират.
  •   Смърт с предварителна проява на признаци на заболяване: в периода между настъпването на първите симптоми и смъртта (продължават от 3 дни до 1 седмица), се наблюдава следните признаци - апатия, накокошинване, отказ от храна, подуване на гушата(мека гуша-пълна с вода или белезникава течност) бърза загуба на тегло, изхождане на сиво-жълтеникави кашести или воднисти фекалии и повръщане, което води до обезводняване.
    Не съществува ваксина за предварителни мерки срещу заболяването.



  Препоръчва се следните мерки за преодоляване на критичния период около отбиването е прилагането на Аденосан с храната и на Ливимун с водата.


  Подсилването на тялото е особено нужно при периода на растеж. За предотвратяване на развитието на симптоми на недоимък, които още повече отслабват устойчивостта на гълъбчетата се предоставят витамини и минерали по време на целия период на растежа.



EUPATORIUM  PERFOLIATUM
 Аденосан съдържа  преработени съединения от различни растения спадащи към сем. Кръстоцветни, имуноглоболини (антитела) IgA, IgG, IgM. Растителните компоненти притежават широк спектър на активност спрямо бактерии, вируси и др. Имуноглоболините подпомагат имунитета в червата, поради което запазва вътрешната обвивка на червата спрямо атаки на болестотворни микро-организми.


ECINACEA ANGUSTIFOLIA
 Ливимун съдържа растителен екстракт от различни растения като Ecinacea angustifolia, Eupatorium perfoliatum и корен от жен-шен. Тези растения са известни със стимулиращия си  ефект спрямо имунната система и активират естествените механизми на устойчивост.





 Може да се използват препарати против обезводняване (електролити),  като Belgasol в комбинация с препарата Belg-amco който дава много добри резултати при инфекции от този тип.

 През последните години се организират пазари на птици през активния развъден сезон. Трябва да бъдем особено внимателни при покупката на гълъби от тези места, защото там се събират птици с различен здравен статус.


 АДЕНОВИРУС е често срещано заболяване при гълъби, които участват в състезания. Основният симптом при болните гълъби е, че те повръщат веднага след като пият вода или повръщат 10-30 минути по-късно. Неповърнатата храна се усеща твърда при докосване в гушата (стои като камък) и храносмилателната функция на болните гълъби спира или е много бавна. Цялото тяло на болния гълъб е отпуснато стои на едно място в гълъбарниа с настръхнали пера, Няма сила да прелети до гнездото си. Изпражненията са зелени и воднисти в началото, а постепенно стават тъмнозелени и лепкави, а в по-късен етап бледи с жълто-зелен цвят, подобни на яйчен белтък или тъмнокафяви. Често се среща и подуване на гушата, която е пълна с зловонна течност. 

 Гълъбите имат повръщане, метаболизма и храносмилането им се забавя, в по-късен етап загубват апетит напълно. Повърната храна съдържа патогенни микроорганизми. Също така в изпражненията се съдържат заразни бактерии и вируси. Гълъбите са обезводнени, повишава се телесната темпеатура и много бързо губят от теглото си. Инкубационния период е от 3 до 5 дни. 

 Това заболяване протича остро и тежко. Има случаи когато смъртта настъпва за 2-3 дни. При птиците в млада възраст е известно още като "Диария при младите гълъби". При протичането му се получават остър ентерит. Болестта е опасна през всяко време на годината, но се изостря през зимните месеци и в началото на пролетта. Особенно опасна е когато се редуват топли и студени дни и организма на гълъбите не може да се адаптира толкова бързо. Често се случва когато гълъбите са претоваени от тренировки в полет. Когато развъдния сезон е почнал по-рано от обичайното болестта може да бъде провокирана. Също така често се наблюдават смесени инфекции.

 Заболяването от Аденовирус е остро заразно и има голяма честота. Лечението зависи много от индивидуалната имунна система на отделните птици. Когато има смесени инфекци смъртността е мног голяма, достига до 80-90 %. 

 За имуннопрофилактика срещу заболяването има създадени ваксини. Също така трябва да поддтържме ятото си в безупречно здраве и да използваме препарати за отлична имунна система. Добър резултат в началото на заболяването има препарата СЕЛЕД. Храната трбва да е разнообразна, във водата трябва да се дават витамини и екстрати от билки за поддържане на имунитета на гълъбите. Маслото от риган спомага за по-доброто усвояване на зърнените култури. 

 Комбинацията от Амоксицилин (1 грам на литър вода), Колистин (1 грам на литър вода) и ESB 3 (1 грам на 3 литра вода) дава много добри резултати при личението на Адено вирус. Лечениетто трябва да продължи минимум два дена след отшумяване на симптомите.


 ХЕПАВИРУС е заболяване което засяга черния дроб на гълъбите и разтройва неговите функции. За това заболяване също има изработена ваксина. Добри резултати за превенция, а и за лечение имат екстрактите от билките:

 Млечен магарешки трън който  подсилва черния дроб. Той е силен антиоксидант с мембрано-стабилизиращо действие и намалява възпалителните реакци. 

млечен магарешки трън



 Ехинацея  е добре познат билков имуностимулант, който е доказано полезен за влечуги и птици. Има отношение както към специфичните, така и към неспецифичните имунни функции. Съдържат алхиламиди, които засилват имунната система и намаляват симптомите при инфекции. 

ехинацея



    
     






Няма коментари:

Публикуване на коментар