какво представлява заболяването цитодиоза как да се справим с него
Кърлежа напада гълъбите от всички породи и възрасти, но при по-младите гълъбчета признаците на болестта се проявяват след 4-5 месечна възраст. Заболяването протича епизоотично (като външен паразит). Опаразитяването може да достигне до 50% от птиците в нападнатото ято. Цитодиозата има сезонен характер. Среща се най-често през лятото и есента. Извън тялото на приемника кърлежите могат да оцелеят от 2 до 7 дни.
Инкубационния период продължава около два месеца. Първия признак на заболяването е ларинготрахеитът (възпалително заболяване на ларинкаса и трахеята). Дишането е затруднено и придружено с хрипове. Птиците повдигат високо главите си. При притискане в областта на трахеята се явява кашлица. Апетита е намален. С напредване на болестта гълъбите стават слабо подвижни, стоят с полу-затворени очи.
Cytodites nudus |
При поставяне на диагнозата се вземат под внимание сезонът, признаците на болестта, паталого-анатомичните изменения и резултатите от микроскопското изследване на възелчетата.
Цитодитозата трябва да се разграничава от респирсторната микоплазмоза, при която по стените на въздушните торби и бронхите не се откриват кърлежи.
Лекуването на цитодитозата може да се извършва чрез напрашване на птиците с прахообразни фосфорно-органични съединения поносими от гълъбите. Много добър резултата се постига с препарата тапилан за птици. Някои специалисти предлагат калиев йодид или натриев бензоат като отхрачващо средство.
Помещенията в които живеят нашите любимци трябва да се поддържат в изрядно състояние - чисти, сухи. Гълъбарниците не трябва да са пренаселени.
Данните върху лекуването на заболяването са оскъдни, повечето автори препоръчват труповете на заразените птици да се унищожават.
Няма коментари:
Публикуване на коментар