какво представлява заболяването кнемидокоптоза по гълъбите и как да се справим с него
Кнемидокптозата на тялото е хронична болест, която възниква в резултат на паразит които живее в гънките на кожата, около влагалищата на перата и под люспите на епидермиса на кърлежите. По гълъбите се причинява от кърлежа Knemidokoptes leavis forma columbae R. Тялото е почти кръгло, леко сплескано. Предния чифт крака са по-добре развити от задните. Женските са яйцеснасящи. Кърлежите живеят върху покритите с пера части от тялото. През есента и зимата количеството им значително намалява.
Източниците на заболяването са болни птици, помещенията където се отглеждат и инвентара за обслужване. Заразяването става най-често чрез полов акт и се разпространява много бързо в цялото ято. Болестта има сезонен характер. Появява се в началото на годината и през лятото.С настъпване на есента и зимата болестта постепенно затихва и в началото на следващата година избухва отново. През зимния период заразените птици остават без симптоми.От кнемидокоптоза на тялото боледуват гълъбите от всички възрасти. Болестта се проявява по-често при гълъбите които се отглеждат при лоши зоо-хигиенни условия.
Кърлежите живеят дълбоко в епидермиса на кожата и в основата на перата, където предизвикват възпаление придружено със сърбеж. Първите признаци на заболяването са появяване на участъци без пера в областта на гърба, които по късно обхващат главата и шията. На засегнатите места кожата е зачервена и повърхностния слой се лющи. Перата стават чупливи изскубват се лесно и оголените места неправилна форма. С напредването на заболяването може да бъде обхване цялото тяло. Най-характерния белег е натрупване на люспи от епидермис (най-горния слой на кожата) около основата на перата. В началото на заболяването сърбежа е слаб, но с намножаването на кърлежите се причинява непоносимо дразнене. Това кара птиците да отскубват перата си. На оголените места се наблюдават малки възелчета и повърхностни рани по кожата, които се получават в резултат на кълването. Летателните пера и перата на опашката обикновено остават не засегнати. При масивни нападения птиците остават неподвижни и слабеят.
knemidocoptes |
Лекуването се провежда с акарицидни средства, които в началото на заболяването се нанасят само на засегнатите участъци, а при по-тежка форма върху цялото тяло. Добри резултати се получават с негувон, алуган, хлорофос, севин, купекс, арпалит по лекарско предписание.
За унищожаване на кърлежите в помещенията може да се използва от 1% до 5% - ови разтвори на креолин, лизол, хлорофос, неоцидол, вазтак, карате, дурсбан и други под лекарски контрол. Преди да третираме с препаратите гълъбарниците трябва да се почистят основно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар