Какво представляват витамините и как действат на гълъбите ?
Витамините са ниско молекулни органични вещества, необходими в ниски количества за нормалната жизнена дейност на гълъбите. Те са сложни органични съединения, необходими за регулиране на цялостния метаболизъм в птичия организъм. Участват в растежа и развитието на организма. Те не са източник на енергия или ''строителни материали'' за клетките, но влияят на тези процеси. Някои от тях се синтезират напълно или от части в птичия организъм. Витамините са необходими за освобождаване на енергията от храната, като активизират и регулират функциите на ензимите и хормоните в тялото. Организма се нуждае от всички тях тъй като всеки от тях участва в биохимични реакции в организма, както и един витамин не може да бъде заместен от друг или друго химично вещество. Те участват в изграждането на костите и тъканите. Съществуват различни видове витамини и витаминообразни вещества (провитамини). До сега са известни около 23 витамина, които добре са изучени в химично отношение и около двадесет други, които още не са добре изучени.
Витамините в зависимост от разтворимостта си се разделят на две групи:
- Витамини които се разтварят в мазнини (мастноразтворими) - A, D, E и К. Те се съхраняват в мастните тъкани и в черния дроб. При което не е необходимо да се приемат ежедневно.
- Витамини които се разтварят във вода (водоразтворими) - H, PP, C, от групата B, пантотенова киселина и фолиева киселина. Те се отделят бързо с урината и не могат да се съхраняват в тялото в значими количества и трябва да се набавя постоянно.
Някои от витамините постъпват в организма с храната под формата на провитамини (това е вещество, което може да бъде превърнато след трансформиране в тялото на витамин). Те заедно с хормоните и ензимите принадлежат към биокатолизаторите. Действат в организма в съвсем малки количества, без те самите да търпят някакви промени. Потребността от витамини на организма на птиците е по голяма при тренировки в полет, формиране на яйцата, инфекциозни болести и др.
При липса или недостиг на витамини (провитамини) в храната, настъпват болестни състояния, които се означават като авитаминози или хиповитаминози.
балансирана смеска за гълъби |
царевица за пуканки |
ечемик |
слънчоглед фуражен |
Авитаминозите протичат с нарушение в храносмилателната, дихателната, нервната, двигателната, половата и др. системи. Като цяло авитаминозите са рядкост и се наблюдават само при общо недоимъчно (бедно, еднообразно) хранене. По някога в организма на гълъбите може да липсват едновременно няколко витамина. В този случай става въпрос за поливитаминоза. В условията на любителското гълъбовъдство у нас по-чести са случаите на частичен недостиг на витамини. В организма витамините постъпват с храната или се образуват в него. Ако се спре този внос или образуването им, настъпват авитаминози. Това са най-честите случаи. Може още хипо- и авитаминози да се получат в случаите, когато витамините са в нормално количество, но те не могат да се оползотворят от организма, поради заболяване на някои системи, най-често храносмилателната (при чревни разтройства, при проникване на глисти).
При приемането на големи количества витамини настъпват обратни състояния -хипервитаминози. Трябва да се знае, че те се получават много рядко освен в случаите, когато гълъбовидите дават системно големи количества витамини с водата за пиене или директно в човките на малките и подрастващите гълъбчета.
Витамините от група B представляват органични субстанции с различна структура. Организма не може да функционира без тях. С тяхно участие той превръща приетата храна в енергия, регулира клетъчните процеси. Те са биологично активни в ниска концентрация. Участват в синтеза на нуклеиновите киселини
.
Витамин B1 - Тиамин, Аневрин - участвуват в обмяната на въглехидратите, мазнините и белтъчините
.
Витамин B2 - Рибофлавин, Лактофлавин и B3 Никотинамид, Ниацин - участват в клетъчните окислително - редукционни процеси.
Витамин B3 - витамин PP, ниоцин, никотинова киселина - участват в транспорта на водород и в окислително - възстановителните процеси. Понижава нивото на холестерол и триглециридите.
Витамин B5 - Пантонтенова киселина-участва в синтеза на коензим А, който участва във всички химични реакции на клетката.
Витамин B6 - пиродиксин, адермин - участва в обмяната на аминокиселините и мазнините.
Витамин B9 - фолиева киселина, фолацин - участва в обмяната на аминокиселините, стимулира и регулира кръвообразуването и растежа.
Витамин B12 - цианколабамин - в обмяната на нуклииновите киселини и в изграждането на нервните клетки, регулират кръвообразуването.
Витамин C (аскорбинова киселина) - участва в окислително-възтановителните процеси, обезврежда токсините в организма, в образуването и възстановяването на тъканите, както и в синтезирането на хормони, укрепва стените на кръвоносните съдове. Поддържа естествения имунитет на организма
.
Витамин A (аксерофотол, ретинол ) е съществен за зрението, участва в състава на зрителния пурпур, образуване на кожата и лигавиците.
Витамин E (токоферол) има важна роля за репродуктивната функция на организма, за синтезиране на полови хормони необходими за оплождането и износването на плода. Това е витамина с най-силни антиоксидантни свойства.
Витамин K е от съществено значение за образуване на кръвосъсирващия химикал протомбин. Предотвратява вътрешно кървене. Жизнено важен за функциониране на черния дроб и за усвояването на калция.
Витамин D спомага за усвояването на калций и фосфор, участва в растежа на костите. Спомага за костната минерализация (в противен случай костите омекват и се деформират).
За да се избегнат състояния на недостига на витамини при гълъбите, трябва да ги храним с разнообразна храна в достатъчни количества.
Няма коментари:
Публикуване на коментар