петък, 20 февруари 2015 г.

Авитаминоза H и авитаминоза D при гълъбите и как да ги лекуваме ?

Авитаминоза H и авитаминоза D при гълъбите и как да ги лекуваме ?


Авитаминоза H

 Витамин H е водоразтворим. Той участвува в обмяната на мазнините и нервно-трофични процеси (най-общо казано захранването на нервната система с вещества). В организма най-често се приемат с храната, а друга част се синтезира от микрофлората на червата. Необходим е за увеличаване на люпимостта и за развитието на птичия ембрион.

  Чистата авитаминоза H при гълъбите се среща много рядко. Наблюдава се при третиране на гълъбите със сулфонамиди и антикокцидиозни средства.
.
  Кожата става груба, развива се дерматит и некроза, а по- късно отичане на клепачите и корици в ъгълчетата на устата. Недостига на манган е характерен признак при този тип авитаминоза.

  Лекуването се извършва с ветеринарни препарати Murnil,  Vit B complex


гранула за гълъби обогатена със соев шрот
Соята или соевия шрот имат високо съдържание на целулоза, лецетин, омега-3 мастни киселини. В състава на соята влизат витамините A, C, E, H, B6, B9, B12 и много минерали. Протеините в соята са толкова много, че с право е наречена месото за вегетарианци.











Авитаминоза D 

 Витамин D е мастноразтворим. Взема активно участие в калциево-фосфорния обмен в птичия организъм. Балансира и поддържа съотношението на калциевите и фосфорните соли в организма. Усвояването на калция от храната и отлагането му в костната система. При недостиг на витамин D3 при малките гълъбчета се явява рахит, а при възрастните остеомелация (неравномерно минерализиране на костите). Витамин D може да се образува в кожата, под въздействието на слънчевите лъчи. Витамин D се съдържа най-много в черния дроб и рибеното масло.

  Гълъбите са анемични, липса на апетит, изоставяне в растежа, не достатъчно развитие на перата, слабост в крайниците, изкривяване на краката X (хикс) или О-образно, постоянно залежаване. Костите са меки и се поддават лесно на изкривяване и огъване. Характерна черта на рахита у младите гълъбчета е отпуснатите крила, изкривяване на гръдната кост под формата на S . Трудно се изправят и ходят с разкрачени крака.

  При възрастните гълъби се наблюдава размекване на костите, разширяване на гръдните кости, удебеляване на ребрата, снасяне на яйца с меки черупка или без такава. Наблюдава се изкривяване на човката.


  Лекуването е комплексно. За предпазване на гълъбите от рахит през лятото на птиците се дава зелен фураж (люцерна), а през зимата рибено масло, бирена мая, креда и др.  Препоръчва се гълъбите да имат пряк достъп до слънчевите лъчи. Често нашите любимци през слънчевите дни лежат на една страна с вдигнато разперено крило. При това положение се облъчват слабо оперените части на кожата, което помага за образуването на витамин D.

Няма коментари:

Публикуване на коментар