петък, 9 януари 2015 г.

Методи за развъждане и организация на развъдната работа

Методи за развъждане в гълъбовъдството и организация на развъдната работа

  В гълъбoвъдството се прилагат три основни метода на развъждане - чистопородно, кръстосано и хибридизация. Те се използват съобразно поставената развъдна цел.

  Чистопородно развъждане е този метод при който се съешават птици от една и съща порода. Чрез него се поддържат и усъвършенстват ценните качества на породата и се увеличава нейния обем. Методът е подходящ за усъвършенстване на примитивни  породи, но това се постига сравнително бавно. Продължителното използване на този метод изисква строга отчетност и строг отбор и подбор на гълъбите.


Старазагорски шарен (ямалия)

Старазагорски шарен (ямалия)

  Крайната форма на чистопородно  развъждане е родственото съешаване (инбридинг). При него се съешават птици с различна степен на родство.

  Кръвно родство - сестра с брат, полусестра с полубрат, майка със син, дъщеря с баща, баба с внук, внучка с дядо.

  Близко родство - първи братовчеди, леля с племенник, племеничка с чичо 
.
  Умерено родство - втори братовчеди и т. н. 

  Далечно родство - трети братовчеди и т. н.

  За да се установи  дали даден гълъб  е продукт на инбридинг (близкородствено съешаване) трябва да се проследи неговия произход. Ако в първите 5-6 пояса на родствената му таблица се срещат два или повече пъти номерата на някои предшественици, това показва, че птицата е продукт на родствено съешаване. Ако съответните птици имат само един общ родител, родството е просто, а при повече общи - сложно.

  Знае се, че допускането на родствено съешаване води в повече от случаите вредни последствия върху потомството. Доказано е , че системното използване на инбридинг води до намаляване на жизнеспособността на птиците. Влияе на имунната им система и на способността им  за размножаване. Установено е, че най- чувствителни към инбридинга са възпроизводителните качества на гълъбите. Макар да има вредни последствия, трябва да се знае, че инбридинга може да се използва в гълъбовъдството. Към него се прибягва само в редки случаи, когато трябва да се затвърдят някои важни качества. Прилагането на близкородственото развъждане трябва да бъде последвано от строг отбор и подбор.


  Кръстосване е метод на развъждане,  при които се съешават животни от различни породи. Прилага се за с цел създаване на нови породи или усъвършенстване на съществуващите. Поколението се характеризира със здраво телосложение и бърз растеж (в първото поколение след това рязко отслабва). Кръстоските не  могат устойчиво да предадат качествата на потомството си. Добрите резултати зависят от четири фактора :


  •   Правилен избор на породите за кръстосване 

  •   Качествата на използваните птици за кръстосване

  •   Правилен отбор и подбор

  •   Условия за хранене и отглеждане

  Поглъщателно кръстосване - цели се преобразуване на гълъбите от примитивна порода, чрез постепенно кръстосване, да се получат гълъби от културна порода. Този метод се прилага, когато месната порода не отговаря на изискванията, а културната порода не може да се аклиматизира в чисто състояние. Когато се получат птици от желания тип, се прилага вътрешно развъждане за да се затвърдят получените резултати. В четвърто и пето поколение потомците почти изцяло ще приличат на породата подобрителка. Метода се използва както за създаване на нови породи така и за подобряване на съществуващите.

  Възпроизводително кръстосване е метод, който се използва за създаване на нови породи чрез комбиниране на ценни качества на гълъби от две или повече породи. Ако в него участват две породи то е просто, а при повече породи е сложно. Това кръстосване трудно подлежи на схематизация. При него главна роля имат творческите способности и умения на гълъбовъда.

  Облагородително кръстосване или "впръскване на кръв" - използва се за подобряване на отделни качества на гълъби от дадена порода. Породата подобрителка се използва еднократно, след което потомците от първото поколение се съешават отново с гълъби от подобряваната порода. Породите с които трябва да се работи трябва да бъдат сходни по екстериорни и биологични качества. Ако кръстоските отговарят на изискванията ни, може да се премине към вътрешно развъждане още след третото поколение.

  Ползвателно кръстосване (промишлено). Целта на това кръстосване  е получаване на стокови животни, при което е на лице хибридна сила. Получените кръстоски се ползват по предназначение - за месо, спорт, за гълъби които мътят и изхранват малките на гълъби от други породи (храначи).  Получените птици не се размножават.

  Хибридизация - метод, при който се съешават птици от различни видове. Получени потомци се наричат хибриди. Поради големите генетични различия в повечето случаи хибридите са безплодни.


старазагорски шарен (ямалия) - сиях канат
старазагорски шарен  (ямалия)- кармазъ канат






 Правилното провеждане на развъдно-подобрителната работа в гълъбовъдството изисква добра организация на месно, регионално и национално ниво. Във всяко стопанство всеки гълъбовъд  трябва да поддържа племенна документация.

  • Племенен картон на всеки гълъб, в който да се вписва индивидуалния номер на гълъба, дата на излюпване, индивидуални белези, начин на развитие, постижения на тренировки при полет и др.
  • Родословна книга на гълъбите от съответната порода с номерата на пръстените на родителите и потомците.                                                                                                       
  • Развъдната работа в региона се контролира от регионалните дружества на гълъбовъдите. Чрез организиране на изложби, състезания, то отчита нивото на развъдната дейност и селекционния процес при различните породи.


2 коментара: