петък, 30 януари 2015 г.

Авитаминоза B1, АвитаминозаB2, Авитаминоза B3 и как да ги лекуваме?

Авитаминоза B1, aвитаминоза B2, aвитаминоза B3 и как да ги лекуваме ?

  Авитаминоза B1

Витамин B1 се означава още като тиамин или аневрин. Той е водоразтворим, устойчив на въздух и светлина, лесно се разрушава в алкална среда. Участва в обменните процеси. Влияе върху нервната система, сърдечносъдовата система, върху нормалната дейност на жлезите с вътрешна секреция и обмяната на водата.

  Признаците на авитаминоза B1 при гълъбите в началото са общи и не специфични. Наблюдава се липса на апетит, престават да си чистят перата, апатични към околната среда, телесната температура спада под нормалната. По късно се забелязва разстройство на опорно-двигателния апарат : невъзможност за летене и движение, извиване на главата на зад. В това положение гълъбите са много чувствителни и ако ги докоснем те се претъркулват на зад  няколко пъти и след това пак застават с изпъната глава на зад. Диагнозата се поставя въз основата на описаните признаци и може да се сбърка с една от формите на паромиксовирозата, при която имаме същите нервни признаци подобни на авитаминоза B1, но при нея лекуването е по трудно и тя е вирусно заболяване.

  Ако на болните птици не се окаже помощ след 5-10 дена те умират. Може да се приложи няколко дена B1 мускулно или вътрешно. За ветеринарна употреба има витамин B1 на дражета или течни. Болните птици се третират 3 - 4 дена последователно и лечебния ефект веднага са проявява.

  Профилактиката на заболяването се състои в храненето на гълъбите с фураж богат на витамин B1 като им се дават дрожди особено за гълъбите които се отглеждат затворени. Важно е да се знае, че след прилагане на средства против коцидиоза нуждата от витамин  B1 се увеличават силно. Тогава се препоръчва да се дава във водата за пиене витамин B комплекс. Може да се да се дава бирена мая, покълнени семена.



Авитаминоза B2

  Витамин B2 (лактофлавин, рибовламин) е водорастворим. Участва в обмяната на въглехидратите и белтъчините, участва в растежа. Необходим е за нормалната дейност на половите жлези и нервната система.

  При авитаминоза B2 се наблюдава поражения по кожата (екземи). Възпаление на лигавицата на очите, червата и устата. Витамин B2 се съдържа в обвивката на зърнените храни. При чревни разтройства рязко се повишава необходимостта на витамин B2 


.При младите гълъбчета симптомите се развиват  на 14 - 30 ден при което растежа се забавя, перата не израстват, наблюдава се кръвоизлив в роговицата на окото. Птиците се опират на скакателните си стави и така застанали нямат възможност за движение. Пръстите са свити на юмрук, кожата е суха и груба, мускулите на краката са атрофирали, а крилата са отпуснати.

  При възрастните гълъби се установява, че снесените яйца са с аномалии в ембриона, смъртността е много голяма. В тежки случаи се наблюдава увеличаване на обема на седалищните и гръдните нерви неколкократно. Апетита и яйценосенето намалява.

  Диагнозата се поставя по клинични признаци, но най-добре е да се потърси ветеринарна помощ.

  Лекуването се осъществява като най-напред се установи причината за появата на авитаминозата. Ако е в храната (най-честата причина) се сменя с друга. Във ветеринарните аптеки витамин B2 се намира под формата на Лактофлавин, Рибофлавин. За препоръчване е да се използват комплексни витаминни препарати като B-complex, Vitasol и други. Може да се дават покълнали семена, фуражите да се смесват с мая или рибно брашно.

Авитаминоза B3

  Един от най-широко разпространените в природата (пантотенова киселина). Този витамин е водоразтворим, неустойчив на високи температура, киселини и основи.

  Участва в усвояването на гликозата и в белтъчната обмяна. Прибавянето му в храната или водата на гълъбите повишава съдържанието на витамин B2 в кръвта и намалява необходимостта от витамин B12. Витамин B3 се съдържа в люцерната, дрождите , зелените листа. Особено опасно е храненето на гълъбите само с царевица, в която липсва никотинова киселина (витамин PP) при което се проявява авитаминоза B3 (в литературата може да се срещне и под наименованието  пелагра). Големи количества на B3 в организма се съдържат в черния дроб, сърцето и бъбреците. Заболяването може да се прояви когато храната на гълъбите е подложена на термична обработка, при заболявания на черния дроб, при стомашно-чревни разтройства, нарушения в обмяна на захарите и при недостиг на други витамини от група B.

  При младите гълъби се наблюдава забавен растеж, намален апетит, слабо и неравномерно оперение, възпаление на кожата (проявява се като плътни струпеи по краката, около очите и около клоаката). Тъмните пера се обезцветяват. Лигавицата  в устната кухина е зачервена и към края на болестта придобива тъмно кафяв до черно- кафяв цвят. Тази авитаминоза се наблюдава преди всичко по младите птици.  

  При възрастните гълъби признаците не са достатъчно ясни : наблюдават се нарушения във възпроизводителните функции, снасяне на непълноценни яйца, умиране на ембрионите по време на мътенето, излюпване на нежизнеспособни гълъбчета.

  Лекуването се осъществява чрез даване на препарати съдържащи витамин B3 като Nkotol, Polibion, Vit B complex, Vitasol.

  Важно е да се знае, че в граха и люцерната има високо съдържание на пантотенова киселина и са подходящи за гълъби които се отглеждат при волиерни условия.


Сорго
Соргото може да се използва като заместител на царевицата, то обаче съдържа  повече скорбяла и протеини. В състава му влизат още калий, желязо, както витамин B1, 
витамин B2,  витамин B3.










 Когато витамините от група B постъпва в организма на птиците в малки или недостатъчни количества с храната, когато е затруднено усвояването му поради стомашно-чревни заболявания и когато е увеличен разхода му  при грешки в храносмилането, настъпва авитаминоза от групата на витамин B. Тя се проявява при заразни и паразитни болести.

Няма коментари:

Публикуване на коментар