Кръстосани инфекции с участието на Еширихия Коли
![]() |
E.coli |
Една бактерия която е кръстена на своя откривател Теодор Еширих - E. coli. Тя живее в дебелото черво на топлокръвните животни и е грам-отрицателна. При отглеждането на гълъби има много микроорганизми които влият на техния здравен статус – вируси, коксидии, трихомони, всякакви бактерии като салмонела и хламидии като орнитоза например . Но има един проблем, който често остава не забелязан... докато вече не е станало късно. Това е E. coli – или както я наричат в гълъбарските среди накратко – Колито.
Бактерията част от чревната флора на всеки гълъб. Тя не е враг по природа и не е опасна за здравето. Но когато нещо в организма се обърка – стрес, паднал имунитет, инфекция или просто лоши условия на отглеждане – Колито изведнъж излиза от контрол. И тогава започват проблемите.
Млади гълъби губят бързо форма. Не се хранят добре, стоят подути, със слепени пера около клоаката. Нямат желание за полет – при тренировка се връщат мудни, някои имат зеленикави изпражнения.
Най-точна диагноза може да се направи чрез изследвания на проби. Трябва да се има в предвид, че има щамове които са устойчив на доста антибиотици. И тук идва първият важен съвет - антибиограма. Не лекувайте на сляпо. Само с нея можеш да се удари точно, а не да се тъпчат гълъбите с лекарства напразно.
Е. coli много често е в комбинация с други микроорганизми и тогава симптомите се размиват и става трудно за точното определяне на заболяването.
Истинският проблем с Ешерихия коли не е само в самата бактерия, а в нейната способност да влиза в съюз с други патогени. Това са най-опасните случаи, защото симптомите не са ясно разграничени, а лечението трябва да е комплексно. Ето и най-честите комбинации на "кръстосани" инфекции с участието на Еширихия Коли :
E. coli + Трихомоноза
Това е класика в жанра при младите гълъби – особено при натоварване или пускане след изолация. Често се наблюдава когато младите птици слезат от гнездото и започнат да се хранят самостоятелно.
Птицата сякаш губи контрол: губи бързо тегло, става мързелива, рядко пие, но има раздут корем и зеленикава, миризлива диария. Устата е леко влажна, но не винаги има видимо жълто в човката което е характерно за трихомонозата.
В този случай трихомонозата отваря вратата на заболяването – уврежда лигавицата която е богата на кръвоносни съдове и E. coli минава през нея и започва да руши отвътре. Ако се лекува само за трихомоноза най-често изхода е летален.
Най-подходящо е комбинирано лечение. Обикновено Flagyl или Tricho Green + подходящ антибиотик срещу E. coli като Colistine, Amoxicillin или в комбинация. Важно е и червата да се възстановят с пробиотици, защото иначе заболването се завръща.
Е coli + Кокцидиоза - тази комбинация е много коварна и влияе разрушително на червата. Често се бърка със Салмонела в началото. Предиизвикава кафеникава или жълта диария с парцали и слуз. Гълъбите са с отпуснати пера и изпитват силна жажда. Загубата на тегло е внезапно и рязко за 2-3 дена птицата е напълно изтощена. И тук трява да се лекуват и двете инфекции едновременно. Комбинацията която работи е Colistine + ESB3 или Enrofloxacin 10% + Baycox.
Задължжително е след леченето да се направи курс с активен въглен за подпомагане на лигавицата на червата.
Кокцидиоза + Трихомоноза + Е coli - тази инфекция не е случайна, тя е свързана със стреса - транспорт, преместване, лоша вентилация, влага, пренаселеност.
По някога се отключва и след лечение с антибиотици. Когато заболването се хване на време лечението работи, но трябва да се "удря" по всички фронтове с комбинирани препарати. След лечението трябва да има задължително курс с пробиотици и детокс на черния дроб. Най-добрия начин да избегнем тези тежки усложнения е профилактика за Трихомоноза и при влажно време за Коксидиоза. Може да се работи с натурални добавки за стабилна чревна флора.
При внасяне на нова птиица в ятото трябва да има задължителен карантинен период, дори гълъба да изглежда напълно здрав.
При тази кръстосана инфекция трябва да се дейстава бързо и безкомпромистно с пълна терапия и за трите заболявания едновременно.
E coli + Салмонела - Тази комбинация дава много тежки последствия особенно при младите птици. Много често се проявява след транспортиране. Болните птици имат замърсена клоака, диарията е гъста със зелено-сив цвят и силна не приятна миризма. В някои от случаите птицата трепери и не рядко "завърта глава". Гълъбите получават куцута. Болните птици загубват апетит.
Лечението може да се извърши с широко - спектърни антибиотици, комбинацията от Amoxicillin + Colistine също работи добре. Задълително след лечението с антибиотика комбинация от витамини и пробиотици, също така и електролит. Преди лекуване трябва да сме сигурни в диагнозата. Най- добрия вариянт е лечението да продължи 2-3 дена след изчезване на симптомите. За да сме сигурни, че гълъба е наистина здрав, а не само да изгежда така и след време заболяването да се върне.
Няма коментари:
Публикуване на коментар