четвъртък, 25 януари 2024 г.

Еталон за младии и стари

 Еталон за младии и стари



 Себайдин Талибов е гълъбовъд от Толбухин (днес Добрич) " За мен гълъбите са всичко! И не само за мен, а за и цялото ми семейство, защото всички се грижим за тях". заяви той още в началото на разговора ни.

 Себайдин отглежда гълъбите си на тавана на жилището си. Помещението е разделено на пет волиери. В първата има елитни гълъби за производство на поколения. Във втората малки пилета за отглеждане на различна големина. В третата е "инкобатора" тук става мътенето и след това захранването на новоизлюпените с каша. Четвъртата волииера е най-просторна и слънчева, в нея той отглежда млади пилета където става облитането и укрепването им. Петата е разделена на отделни по-малки където женските снасят яйцата. Така гълъбовъда знае кои яйца от коя двойка са. Това са основните волиери. Има още три в едната има пейки, маса, четири кафеза с размер 50 на 50 самтиметра където поставя гълъбите които са завоювали награди на изложбите. Това помещенние е изцяло за гости гълъбовъди, които посещават често Сбайдин. Другите две са за медецинско предназначение. Първата е стационар за болни птици, в нея престояват 15 дни карантинен период, а другата е за нововнесени птици. 

 Себайдин храни птиците си с разнообразна храна съставена от седем компонента - пшеница, слънчоглед, царевица, хардал, соя, коноп и лен. Вечер редовно ги храни със средата от типов хляб. Преди изложба той дава на птиците си вместо хардал и лен - ориз. В този период замесва царевицата с ядки от орех и леща.

 Поилките са му стандартни - италиански модел на принципа на Торичели и събират по три литра вода.

 В цяла Добруджа са регистрирани и се водят на отчет 700 гълълба от местната добруджанска порода. Движението на гълъбите от тази ценна порода Себайдин Талибов отчита пред ръководството на дружеството. От тези гълъби той притежава 50 двойки, които са основа на селекционната му дейност. Има 30 двойки - помощни.

 Талибов активно в национални и международни изложби и на всякъде популязира красивата добруджанска порода. Той не е единствения любител на тази порода, но е пръв в търсенето на пътища за нейното подобряване. При него има различни птици с две качулки в бял, жълт, червен цвят, а от жълтите и червените има и с бели кръстове. Гълъбите с една качука в различни цветове са най-добрите на нашата територия. 

- Както Себайдин заявява - гълъбовъдите са малко в града и окръга. Той е еталон за млади и стари.  


София 1984 година

        

Няма коментари:

Публикуване на коментар