четвъртък, 18 януари 2024 г.

Малко гълъби, но качествени

 Малко гълъби, но качествени


 Росен Илиев е биолог в биосферния резерват "Сребърна". Вече дванадесет години той се труди в този български оазис, който влезе в световната ранглиста на ЮНЕСКО по програмата МАТ (биосфера и човек) и съперничи на по своите природни красоти и наситеност с птици, животни и растителност на много резервати по земнотто кълбо.

- Сигурно много хора се чудят - започва разказа си Росен Илиев - защо отглеждам гълъби, като ежедневието ми, работата ми е свързана все с птици. Безспорно всичи обитатели на блатото са много интересни и аз ги изучавам с голяма любов, но обичам гълъбите защото тях сам ги отглеждам.Мога да ги пипна и да им се радвам, да ги наблюдавам и да спортувам с тях. Увлече ме тайната на пощенските гълъби за апсолютна ориентация. От където и да пуснем гълъбите те се връщат пак в своя дом. И моите научни интереси се насочиха към магнитната ориентация на тези гълъби. Завърших експерименталната си работа за усета на птиците към земния магнетизъм. Стана ясно, че компаса (образно казано) който гълъба включва е магнитен, но къде се намира този орган още не е доазано. По данни на американски учени в ушните охлюви на черепа има тъкан с магнитни свойства наситени с железни йони.


 Росен Илиев гледа гълъби от дете, това хоби не го е напуснало и до ден днешен. За него пощенските гълъби са най-интелегентните и отглежда само тях. Той твърди, че човек ако има едно макар и малко ято гълъби той ще получи толова биологични познания, които по друг път не би получил колкото и книги да изчете. 

- Искам да споделя - продължава Росен Илиев - че задължиително условие е, още когато се слага началото на гълъбарника да се започне с породисти птици, иначе не може да се рачита на добър резултат незавиисиимо от грижите. След това да се изгради схема за развъдна работа. Всяка година да се избират семейства от които да се оставят малки за възпроизводство. Ако два сезона се получат лоши птици от даден чифт независимо, че родителите им по отделно са много добри трябва да се прекъсне тази връзка и да се опита друга комбинация.

 По отношение на храненето нашия събеседник заяви, че най-подходящата храна е сушения грах, особено когато гълъбите са в период на състезания. Разбира се тя трябва да се разнообразява и с други фуражи с каквито разполага всеки стопанин.

 Естествено като любител на пощенски гълъби най-голямо внимание отделя на тяхната тренировка. Той си подготвя програма за всеки гълъб и го тренира през деня на кратки разтояния - 50 километра, като сменя посоките. Не е привърженик да се отглеждат много гълъби и да се пускат цели ята на състезание.

- Може три гълъба да пусне човек - твърди той - но така да си ги подготвил, че и трита да направят това което и 300 не могат. Ето защо е нужно да се работи индивидуално с всяка птица, така както трениьора  подготвя всеки спортист по отделно. Освен това през последната седмица на състезанието ако гълъба не е тренирал може да получи инфаркт. Трябва много да се вниимава и да се работи упорито за спортната форма на птиците.

 Росен Илиев е един от състезателите и първия претседател на Националния координационен ценнтър на гълъбовъдите - спортисти в България "Вестоносец" основан в град Силистра. Първото състезание с гълъби е организирано преди 7 години с Михаил Слободанов от Тутракан, за да се превлече вниманието на ентосиастите и да се умножат любителите гълъбовъди.

 Росен Илиев го знаят всички гълъбовъди в окръга и в страната. Много често той получава писма и запитвания по телефона, идват при него за съвет. Натрупаните знания и опит през годините той щедро раздава на познати и непознати за да растат редиците на гълъбовъдите в България. 


Соифия 1984 година

             

Няма коментари:

Публикуване на коментар