сряда, 4 октомври 2023 г.

Системните грижи дават богати плодове

 Системните грижи дават богати плодове


 Първите ми впечатления от този изтъкнат гълъбовъд на столицата при една трета среща на която основния момент от нашия разговор беше практиката на отглеждане и селектирането на пернатите видове. Богата е в това отношение дългогодишната дейност на Георги Евров. Тя започва от годините му като юноша и продължава до днес когато гълъбовъда клони към шейсет годишна възраст. 

 Ятото на гълъбовъда се състои от няколко породи. Драконите отглеждат вече 40 години, с английски кариера се занимава от 1966 година  немски изложбени познава от 2962 година, а белгийските пощенски от 1936 година. От четерите вида притежава от 6 до 10 чифта. Стреми се при размножаване да няма близки и кръвни връзки между потомствата и ако се налага за целта разменя екземпляри за други доставени отвън или отглеждани у нас. След излюпването на малките от всяко люпило подбира най-жизнените екземпляри. Стриктно спазва правилото на всеки 3-4 години да подменя основни групи от различните видове гълъби. Системно се грижи за разнообразието на храната, която обикновено се състои от царевица, жито и слънчоглед. Дава и други храни като просо и ечемик. Според гълъбовъда в тези зърнени храни има всички хранителни елементи - необходимите витамини, мазнини и белтъчини. Най-добър е резултата ако гълъбите се хранят два пъти на ден - сутрин и вечер, защото само сутрешното зареждане на гълъбарника а храна крие опасност от замърсяване на зърната в следобедните часове. 


 Гълъбовъда наблюдава отблизо и системно здравословното състояние на ятото. Забележе ли макар и дребни симптоми на заболявания, предприема мерки. В неговта аптечка винаги им онзи минимум от препрати без които не могат да се предприемат бързи и ефикасни оздраввителни мерки, а състоянието на здравето на ятото може да бъде застрашено. В аптечката винаги има калиев хиперманганат, адзорган, сулфатиецол, формазин, йод, витамини А, В, С. Тези препрати Евров използва за укрепване съпротивителните сили на организма на гълъбите. В отделни случаи при съмннения за по-сериозни заболявания на някои екземпляри търси лекарска помощ от ветеринарни специалисти. Такива случаи в неговата практика са само изключения. До сега сред неговите гълъби не е имало епидемични заболявания, които той отдава на правилния режим на храненето и отглеждането на различните видове. Гълъбовъдът има собствена система за използването на витамините при забелязани симптоми на сеитсминозс при отделните семейства. 

 За постигането на тази високи резултати от гълъбовъда от съществено значение са не само системните грижи, но и създаването на оптимални битови условия на живот на птиците за съвременно отглеждане на видовете. Изградените два гълъбарника са: единия дървена конструкция, а другия тухлена постройка. Единия има 2 метра дължина и 3 метра ширина, а височината е над 2 метра. Другиия е с размери 3,5 метра дължина, 2,5 метра ширина и 2,5 метра височина, като за всяко семейство има удобно отделно гнездо. Гълъбарниците са на проветриво и слънчево място, където няма течение. Пред всеки гълъбарник има волиера на височината ба гълъбарника. Там гълъбите могат да летят необезпокоявани в свободното пространство. 

 Всяка пролет гълъбовъда след подбор на мъжки и женски създава ново семейство като му предоставя отделно гнездо. Тук семейство снася яйцата си, тук мъти и отглежда потомство си. Преди излюпването на малките гълъбчета проверява системано годността на яйцата и ако констатира, че са негодни ги отстранява. След десет дни гълъбите снасят нови две яйца които залагат за ново потомство.  След излюпването на малките обикновено гълъбовъда се грижи за тяхното развитие и отглеждане. Неговите двойки отглеждат обикновено 8 -10 пилета. За правилното отглеждане на потомството и хигиената на гълъбарника Евров се грижи редовно. През лятото на всеки 10 дни извършва дезинфекция на гълъбарника като го пръска с разтвор от хлорна вар или с мляко от гадена вар. През зимата го дезинфекцира един два пъти. Почистването от птичка тор прави най-много на седем дни, но понякога о по-често. Още в първите дни на израстване на малките той определя най-добрите екземпляри, за които полага специални грижи на отглеждане. По този начин осигурява възпроизводството на своето ято с подбрани добри потомство. Всеки ден Евров поставя в клетките на удобно място прясна вода, а при наличие на симптоми за заболяване дава на гълъбите преварена вода. 

 Постоянните грижи на гълъбовъда за ятото му отнемат 30 минути сутрин и близо 1 час вечер. Така Георги Евров е довел гълъбовъдството до един извисен край. Той не само познава начина на отглеждане на гълъбите, но и биологията и репродуктивните възможности на породите с които работи. За това редовно участва в наши и чуждестранни изложения където печели призови места. 

 Системните грижи към предпочитаните породи дават богати плодове. Здравото и красиво потомство е неговата постоянна любов. Той осмисля свободното си време, създава мигове на приятни изживявания, защото чрез гълъбите Евров общува ежедневно с природата. 



Издадена през 1984 година 





Няма коментари:

Публикуване на коментар